Seat Arona tanıtıldı

Seat’ın B segmentinde yer alacak olan Crossover modeli Arona Barselona’da yapılan etkinlikte tanıtıldı. Nissan Juke, Hyundai Kona, Kia Stonic, Opel Mokka X, Fiat 500X, Honda HR-V, Renault Captur ve benzeri rakiplerle mücadele edecek olan model, Audi Q2‘den sonra VW Grubu’nun ikinci B Segmenti Crossover modeli olmasıyla öne çıkıyor. 


Aracın dış hatlarında Seat’ın diğer modellerine göre şaşırtıcı detaylar bulunmasa da C sütununda yer alan kalın krom detay ve 2 parçalı yapı önemli bir farklılığa imza atıyor. Son zamanlarda özellikle B segmenti Crossover modellerinde oldukça yaygın bir şekilde bu tip detaylara yer veriliyor ve açıkçası Seat Arona modelinde de göze hoş geliyor ve tavanın gövde ile olan bağını başarılı bir şekilde ayırıyor. A ve B sütunlarının da gövdeden farklı olarak tavan ile aynı renkte olması yine son zamanların farklı ve göze hoş gelen tasarımlarından bir tanesi olarak Arona’da da şık bir şekilde yerini almış. 
Aracın iç tasarımı ise markanın B Segmentinde yer alan ve geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan yeni Seat Ibiza ile birebir aynı olmasıyla öne çıkıyor. Ancak Seat tasarımcıları hiç olmazsa bir detayda farklılık olsun diye düşünerek Ibiza’da kokpitin ortasından geçen parlak plastik kaplama yerine suni deri ve ortadan dikişli detayı Arona’da kullanmışlar. Bu da şüphesiz Arona kokpitinin Ibiza’ya göre daha fazla kalite algısına sahip olacağını gösteriyor diye düşünüyoruz. Kablosuz telefon şarj etme, geri görüş kamerası ve 8inch genişliğinde ekrana sahip bilgi eğlence sistemi ise donanım paketine göre standart vea opsiyon olarak sunulacak. 
Modelde kullanılacak motor ve şanzıman seçenekleri ise oldukça tanıdık ve Audi’den Skoda’ya ve VW’e grubun B ve C Segmenti araçlarda yaygın bir şekilde kullanılıyor. Diğer taratan bu motorlar 2016 sonu ve 2017 yıllarında tanıtıldı ve VW Grubu araçlarında son 5 yıldır kullanılan motorların yerini aldı. 
Arona’da yer alacak motor ve şanzıman seçenekleri şu şekilde yer alıyor;
  • 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 95ps ve 115ps
  • 1.5lt 4 silindir turbo-benzin 150ps
  • 1.6lt 4 silindir turbo-dizel 95ps ve 115ps 
Bu motorların tümünde 6 ileri manuel şanzımanın yanında 7 ileri DSG otomaik şanzıman da opsiyon olarak yer alacak. Ayrıca bazı ülkelerde 1.6lt atmosferik-benzin 110ps motor da sunulacak ancak ülkemizde satılacağını sanmıyoruz. 1.0lt turbo-benzin motorun 90ps gücünde bir CNG versiyonu da 6 ileri manuel şanzıman ile sunulacak. 
Kör nokta uyarı sistemi, arka trafik uyarısı, adaptif hız sabitleme, çarpışma uyarısı ve benzeri güvenlik sistemlerin standart veya opsiyon olarak sunulacağı Seat Arona’nın ülkemizde 2017 yaz sonunda satışa çıkacağını ve fiyatının da giriş seviyesinde 1.0lt 95ps ve 6 ileri manuel şanzıman ile 80.000TL’den başlayabileceğini tahmin ediyoruz. Yurt dışı fiyatları açıklandığı zaman detaylı bir çalışma ile fiyat analizini gerçekleştireceğiz.