Yeni Honda Accord, sınıfında dengeleri değiştirir mi?

Ülkemizde D Segmenti sedan modeller oldukça fazla seviliyor ancak genel olarak Alman markaların hakimiyeti altında yer alıyor. Audi, BMW, Mercedes, Opel ve VW’in yanında Renault, Ford, Skoda, Toyota, Peugeot ve Volvo’nun da bu sınıfta yer alan modelleri halen satışta bulunuyor ve oldukça da iyi satış adetlerine sahipler. (Kapak görseli yeni Accord’a ilham veren Honda Concept C modeline aittir)

Bu arada Honda markası da ülkemizde D Segmenti Accord modelini geçmiş yıllarda satışa sunmuştu ancak özellikle motor hacmini baz alan vergilendirme sistemimiz nedeniyle satışları her ay 2 elin parmaklarını zor geçiyordu. Honda’nın ülkemizde düşük hacimli motora sahip, Civic ve CRV gibi çok da ucuz olmayan modellerinin iyi satış adetlerine sahip olduğu düşünülürse, benzer motor seçenekleri Accord modelinde de sunulsaydı, satış sonuçları gayet iyi bir yerde olabilirdi. 
Diğer taraftan Honda’nın A.B.D ve Avrupa’da satışa sunduğu Accord modelleri arasında farklılık bulunuyor ve tasarımları bile büyük oranda birbirlerine benzemiyor. A.B.D’de halen satışta olan model geçtiğimiz yıl makyajlandı ve ön görünüm de güncel Civic ile oldukça benzer bir hale geldi. Ayrıca birçok markanın artık küresel çapta, A.B.D ve Avrupa fark etmeksizin aynı modelleri piyasaya sunmaya başladığı gerçeği bulunuyor. Honda da Civic modelini, gerek tasarım gerekse de motor seçenekleri açısından birçok bölgede aynı mantıkla satışa sunmuştu. Tabi ülkemizdeki aşırı akaryakıt fiyatları nedeniyle, LPG uyumlu 1.6lt atmosferik-benzin motor da tüm dünyanın aksine seçenekler arasına dahil edildi. 
Honda tarafından resmi olarak düzenlenen sürpriz bir basın gününde ise yeni Honda Accord kendini kamuflajlı olarak gösterdi. Aracın genel olarak büyütülmüş bir Honda Civic olacağı tahmin edilirken, kamuflajlı aracın hatları da bunu kanıtlıyor diye düşünüyoruz. Ayrıca 2012 yılında tanıtılan ve kapak fotoğrafımız olarak seçtiğimiz Honda Concept C modelinden de bazı detayları alması beklenebilir. Ancak burada aracın tasarımından daha da önemlisi, bazı motor ve şanzıman seçeneklerinin oldukça net bir şekilde Honda tarafından açıklanmış olması dikkat çekiyor. 
Yeni Honda Accord 2018 test aracı
3 farklı motor ile ilgili önemli bilgiler veren Honda yetkilileri, Honda Civic modelinde halen kullanılmakta olan 1.5lt 4 silindir turbo-benzin 174ps (Ülkemizde 182ps) güce ve 220nm torka sahip motorun Accord modelinde giriş seviyesi olarak bulunacağını belirtiyorlar. Bu motorun aynen Civic’te olduğu gibi CVT şanzıman ile ön tekerleklere hareket vereceği de belirtilenler arasında yer alıyor. Bu motor ülkemiz için oldukça önemli ve en çok satış yapan D Segmenti modellerin düşük hacim motor seçeneğine sahip olduğu düşünülürse, yeni kasası ile ülkemizde de satılma ihtimali yüksek olan Accord açısından de oldukça iyi bir gelişme diye düşünüyoruz. 
Bir diğer önemli motor seçeneği olarak ise yeni Honda Civic Type-R modelinde başarılı işler yapan 2.0lt turbo-benzin motorun yeni Accord modelinde de kullanılacak olmasını gösterebiliriz. Bu motor Civic Type-R’da 320ps güç üretiyor olsa da Accord’da 250ps-300ps arasında bir güce sahip olabilir ancak detaylar açıklanmıyor. Zaten D Segmentinde birçok marka artık atmosferik 6 silindirli motorlar yerine turbo 4 silindirli motorları tercih ediyor. Kısacası gerek 1.5lt turbo-benzin ve gerekse de 2.0lt turbo-benzin motorları Accord’da kullanacak Honda’nın modaya uyduğunu rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Burada en can alıcı noktanın, bu motorun Honda’nın kendi geliştirdiği 10 ileri tork konvertörlü şanzıman ile satışa sunulacak olması diyebiliriz. Ayrıca 10 ileri otomatik şanzıman ilk kez bir önden çekişli araçta kullanılmış olacak. Ford ve GM’in beraber geliştirdiği 10 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman, iki Amerikan markasının arkadan çekişli araçlarında kullanılmaya başlandı.

Diğer taraftan Accord’un ülkemizdeki satışları anlamında en sıkıntılı nokta, düşük hacimli dizel motorların ürün gamında sunulmayacak olması olarak gösterilebilir. Halen tek dizel motorunu CR-V modelinde sunan Honda, emisyon sorunları nedeniyle aynı motoru Honda Civic modelinde bir türlü kullanamamış ve dizel motora sahip Civic’in tanıtımı sürekli ertelemişti ve akibeti de henüz belli değil. Ayrıca yeni tanıtılan CR-V modelinde de 1.6lt turbo-dizel seçeneği olmayabilir ve model 1.5lt turbo-benzin motorun 193ps gücünde bir versiyonu ile tanıtıldı. İşte bu nedenle Accord modelinde büyük bir ihtimalle dizel motor seçeneği yerine hybrid sistem seçeneği bulunacak. Zaten Hybrid sistem kullanılacağı Honda yetkilileri tarafından da açıklandı ancak ne sistem içindeki içten yanmalı motorun hacmi ne de sistemin toplam çıkış gücü ile ilgili bir bilgi verilmiyor. 
Sonuç olarak ülkemizde D Segmenti’nde uzun bir zamandır eksikliğini hissettiğimiz Honda Accord modeli artık yeni motorlarıyla bir söz sahibi olacak gibi görünüyor. 1.5lt turbo-benzin motorun yanına bir de aynı motorun bulunduğu hybrid sistem eklenirse %60 ÖTV sayesinde hem turbo-benzin hem de turbo-dizel rakiplerini alt edebilecek bir Accord ile karşılaşabiliriz. Bu da ülkemizde D Segmenti’nin önümüzdeki yıl ciddi anlamda karışabileceği ve Honda tarafından renklendirilebileceği anlamına geliyor