Dünyada hangi ülke otoyolda ne kadar hız limiti uyguluyor?

Geçtiğimiz günlerde ülkemiz otoyollarında uygulanmaya başlanan ve ortalama hızın baz alındığı “Hız Koridoru” uygulaması birçok kişide tepkiyle karşılanmıştı. Ayrıca sadece ortalama hız değil, sabit ve mobil radarlarla da anlık maksimum hız tespiti yapılıyor. Yani radar bulunan noktalarda hem anlık hızınıza bakılıyor hem de 2 nokta arası ortalama hızınız yol sonunda kontrol ediliyor. Bize göre her T.C vatandaşına adaletli ve tarafsız bir şekilde uygulanması durumunda faydalı olan bu uygulama konusunda sosyal medya hesaplarımızdan birçok farklı yorum yapıldı ve aralarında haklı olanlar olduğu gibi aydınlatılmaya ihtiyacı olan yorumlar da mevcuttu.Bu yorumların en dikkat çekici olanlar ise;

  • Arabada 250km/s kadran var, neden hız sınırı olsun ki?
  • Adam bu arabayı boşuna mı 200km/s hıza göre üretmiş?
  • Almanya’da hız sınırı yok.
  • Dünyada hız sınırı yok.
  • O hızla yol mu biter.
Bu örnekler çeşitlendirilebilir ancak bize göre en dikkat çekicileri; araçta yer alan hız ibresi ve dünyadaki hız sınırı uygulamalarına atıfta bulunan ifadeler olarak gösterilebilir. Biz de bu doğrultuda Dünya çapında hangi ülkenin ne kadar hız limiti uyguladığını, özellikle Avrupa ve Almanya’da durumun ne olduğunu takipçilerimize anlatmaya çalışacağız. 
İlk olarak dünya geneline bir bakalım;
Dünya genelinde ülkelere göre otoyol hız sınırları
Yukarıdaki dünya haritasından da ve renklendirmelerden de anlaşıldığı gibi, ülkemizin de dahil olduğu açık mavi renkte (120km/s) önemli bir hakimiyet söz konusu ve bu hızlar otoyol koşulları için geçerli. Yani şehir içi, çift yönlü ve duble yollar için ülkemizde de olduğu gibi doğal olarak daha düşük limitler uygulanıyor. 
A.B.D’nin orta-batısında yer alan bazı eyaletler, Avustralya’nın 1 eyaleti, Arjantin, ve birçok Avrupa ülkesinde ise bu hız limiti 10km/s daha yüksek ve koyu mavi ile renklendirilmiş. Kullandığımız haritada Rusya için verilen değer yanlış olduğu için ise 110km/s olarak üzerine işaret koyma gereği gördük. Koyu ve açık yeşil ile renklendirilmiş ve 100km/s-110km/s olarak belirtilen başta Japonya ve Güney Kore’nin de olduğu bölgeler de hiç az değil ve 130km/s hız ile hemen hemen eşit yoğunlukta yer alıyor. Rusya’nın büyük bölümünde de hız sınırı 110km/s olarak uygulanıyor. 100km/s olan bölgeler ise sarı ile belirtiliyor ve Yeni Zelanda, Kanada’nın bir bölümü, Orta ve Güney Amerika, Afrika ve bazı orta ve doğu Asya ülkelerinde yer alıyor.
Diğer taraftan mor (140km/s) ile renklendirilmiş 3 farklı bölge bulunuyor ve bunlar da A.B.D’nin Texas eyaleti, Polonya ve Bulgaristan olarak yer alıyor. Belirtilen hız limitlerinin üzerinde pembe ile renklendirilen tek yer ise Almanya ve bu ülkenin bazı bölgelerinde otoyollarda hız limiti bulunmuyor. Ancak dünya geneline bakıldığı zaman bize göre Türkiye ortanın üstünde yer alan 120km/s hız sınırına sahip ve bu da düşük değil.

Şimdi bizi esas ilgilendiren Avrupa kıtasına daha yakından göz atalım;
Avrupa ve çevresi genelinde ülkelere göre otoyol hız sınırları
Yukarıdaki haritadan da görüleceği gibi Avrupa ve çevresi otoyollarda ağırlıklı olarak açık yeşil ile renklendirilmiş olan 130km/s maksimum hız belirlenmiş. Ayrıca 110km/s olarak belirtilen turuncu renkler de oldukça fazla. Rusya, Norveç, İngiltere ve bazı doğu Avrupa ülkelerinde bu hız uygulanırken, Türkiye, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Finlandiya ve Belçika gibi ülkelerde 120km/s hız limiti otobanlarda uygulanıyor. Polonya ve Bulgaristan’da 140km/s olarak belirlenen otoyol hızı Almanya’da 130km/s olarak tavsiye edilse de hız sınırının olmadığı otoyollar da bulunuyor. Görüleceği gibi Türkiye, Dünya’ya göre ortalama üstü bir otoyol hız sınırına sahipken Avrupa genelinde 120km/s ile hemen hemen tam ortada yer alıyor diyebiliriz. 
En son olarak birçok kişinin otoyollarda hız sınırı olmadığını söylediği Almanya’yı inceleyelim ve deneyimlerimizi paylaşalım;
Almanya otoyolları konusunda, ülkemizde ve dünyada hız sınırı olmadığı konusunda genel bir düşünce hakim. Bu durum büyük oranda doğru olsa da kısmen de yanlış diyebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 10 günlüğüne Almanya’ya seyahat ettik ve kiraladığımız BMW 318d araç ile 2600km yol yapma fırsatı bulduk ve BMW, Porsche, Mercedes müzelerini gezdik. Bu mesafenin büyük çoğunluğu da ünlü Alman otoyol ağında (Autobahn) geçti. 1600km boyunca hız sınırının olmadığı yollardan da geçtik, hız sınırının 100-110km/s’e düştüğü yerlerde gördük ancak genel anlamda tavsiye edilen hızın 130km/s olduğunu belirtelim. Öyle ki hız sınırının olmadığı yerlerde bile 130km/s hız öneriliyor. Hız sınırının olmadığı yerlerde bu hızı geçtiğiniz zaman ceza yazılmıyor ancak bir kaza durumunda suçlu sayılma ihtimalinizin de yüksek olduğu ifade ediliyor. Yani hız yapıyorsan sorumluluk alıyorsun deniliyor. 
Alman otoyollarında hız sınırının kalktığını gösteren uyarı levhası
Diğer taraftan sınırsız hız limiti otoyolda yer alan bir güzergahın tamamında da geçerli değil. Belli bir mesafeden sonra, kış şartlarında veya yolun yerleşim yerine doğru ayrıldığı noktalarda bu durum açık bir şekilde belirtiliyor. Hız limiti buradan sonra kalkabiliyor veya sonradan tekrar devam edebiliyor. Ayrıca hız limitinin boylu boyunca uygulandığı düzlükler ve uzun mesafeler de mevcut. Toplam otoyol ağının %10’u da çeşitli radarlarla sürekli kontrol ediliyor.


Hız limitlerini gösteren Almanya otoyol ağı için tıklayınız 
Kısacası Almanya’da otoyollarda hız limiti yok demek çok doğru değil. Sadece hız yapmaya müsait kalitede yola sahip, yerleşim yerlerinden uzak ve düzlüklerin çok olduğu bölgelerde uygun mevsim koşullarında bu tip bir uygulama var. Ancak bu yazdıklarımızı, güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilerden ve kendimizin sınırlı bir şekilde tecrübe ettiği 2600km’lik Almanya seyahatinde gözlemlendiğimiz için, Almanya’da yaşayıp otoyollarda sık seyahat eden takipçilerimiz bizlere daha net bilgiler verebilirler. 
Alman otoyollarının hız sınırı olmayan bir bölgesinde kaza yapmış Ferrari
Alman otoyollarındaki hız sınırlarına ilişkin önemli bir gelişmeyi de belirtmeden geçmeyelim. 
2015 yılında Alman Parlamentosu SPD partisi milletvekili Sigmar Gabriel, Almanya dahilinde yer alan tüm otoyollarda kazaların azaltılabilmesi, yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinin düşürülebilmesi için hız limitinin 120km/s olarak belirlenmesi ve hız limiti olmayan bölgelerin iptal edilmesi konusunda mücadele vermişti. Ayrıca bu mücadelesi sırasında Alman toplumunda büyük bir çoğunluğun kendisinin arkasında olduğu gözlemlenmişti. 
Sonuç
Görüleceği gibi Türkiye’de otoyol hız limitleri bize göre fazlasıyla yeterli ve dünya ortalamalarının üzerinde. Ayrıca Avrupa’nın da orta seviyelerinde yer alıyor ve Almanya ve Avrupa’da, kurallara uyma, karşılıklı saygı gibi alışkanlıkların da ülkemizden daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Kullanılan araçların ortalama kalitesi ve bakımlı olması da cabası. Her şeyi bir kenara koyalım, sırf büyük bir bölümünde hız limiti yok diye Almanya’yı örnek göstermek yerine bu konuda dünyanın ve Avrupa’nın geneline bakmak çok daha doğru gibi görünüyor. 
Karşılaştığımız en komik bahanelerden olan, ibre 250km’yi gösteriyor diye hız sınırına isyan edenlere de; dünyanın en hızlı otomobillerini üreten ve en güzel otoyollarına sahip olmasına rağmen 130km/s hız sınırını uygulayan İtalya’yı örnek göstermek gerekir. 
Bu arada ülkemizde %10 hız toleransı konusu yaygın bir şekilde uygulanıyor ve bu uygulama ile hız sınırı otoyol şartlarında otomobiller için 132km/s’e kadar çıkabiliyor. Ayrıca birçok araçta yer alan en az %3 en fazla %10 gösterge hatası da dikkate alınırsa, ceza yemeden hız ibresinin otoyollarda 135km/s-140km/s hızı göstermesi mümkün görünüyor. Ancak en önemlisi, devletin tüm trafik kurallarını tüm bireyler için eşit bir şekilde uygulanmasıdır diye düşünüyoruz. Aksi takdirde her kafadan bir ses çıkacaktır. Zaten ortada bir güvensizlik olduğu için konunun bu kadar uzadığını düşünüyoruz.

Not: 1-2 gün içerisinde yayınlayacağımız bir konuda, %10 hız toleransının Trafik Polisleri tarafından nasıl uygulandığını, çözümsüzlük durumunda Trafik bilir kişilerinin durumu nasıl yorumladığına dair bir yazımız olacak ve daha önce yayınladığımız %10 Hız toleransı nedir? Nasıl uygulanıyor konusunu da baz alarak bir analiz daha yapacağız. Konuyu bu şekilde genişletmemizin nedeni 5 farklı Trafik Polisi ve Bilir Kişi takipçilerimizin bizimle iletişime geçmesi ve %10 toleransı konusunu nasıl uyguladıklarını detaylı bir şekilde anlatması diyebiliriz. 

Facebook Comments