İlk Tesla Model 3 üretildi

Tesla’nın D segmentinde yer alacak ilk otomobili Tesla 3, yaklaşık 1.5 yıl önce tanıtılmış ve 600.000’den fazla kişi de 1000 dolar kapora yatırarak aracı satın alabilmek için sıraya girmişti. Adeta otomotiv dünyasının Apple’ı konumunda olan Tesla bu nedenle herkes tarafından büyük dikkatle izleniyor ve BMW de Tesla korkusu ile F30 kasa 3 Serisi’nin tam elektrikli versiyonunu Eylül ayında yapılacak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtacağını belirtmişti. 


Tesla Model 3 elektrikli araç geleceğini nasıl değiştirdi?

Ayrıca Ford, GM ve Chrsyler gibi köklü Amerikan otomotiv şirketlerini borsada geçmeyi başaran Tesla için, son 10 yılın belki de en dikkat çekici şirketleri arasında demek oldukça mümkün. Model 3 ise başlı başına önemli bir otomobil ve Model S-Model X gibi Tesla’nın pahalı modellerinin aksine birçok kişinin ulaşabileceği bir otomobil olmasıyla öne çıkıyor. 
Tüm dünyada merakla beklenen Model 3’ün ilk üretim versiyonu ise sonunda banttan indi ve Tesla’nın yönetim kurulunda yer alan Ira Ehrenpreis’e teslim edilecekti. Ancak Ira Ehrenpreis, Tesla’nın kurucusu olan Elon Musk’a büyük bir jest yaparak mucit ve dahi iş adamına 46.yaş günü hediyesi olarak aracını hediye etti. Aslında hediye edilen sadece aracın sırasıydı ve Elon Musk normalde 2.sıradaki aracı alması gerekirken Ira Ehrenpreis bu aracı alacak. 
Ayrıca ilk 2 araç ardından üretilecek bir kısım aracın da Tesla çalışanlarına satıldığı belirtiliyor. Diğer taraftan 30 müşteri siparişinin 28 Temmuz 2017’de yani yaklaşık 3 hafta sonra teslim edileceği belirtiliyor. Ağustos ayında teslimlerin 100 adete ulaşacağı ve bu sayının Eylül ayında 1500 kadar civarında olacağı belirtiliyor. Toplamda ise yıllık 500.000 adet Tesla 3 üretilmesi hedefleniyor. Hollanda’da da fabrika kuran Tesla, ülkemizde satılması durumunda büyük ihtimalle araçları buradan ülkemize gönderecek. Ancak yoğun talep nedeniyle ülkemizde 2-3 yıldan önce satılması biraz zor görünüyor. Ancak bir kısım paralel ithalat veya bireysel alımlar ile Model 3’ü ülkemizde görmek mümkün olabilir diye düşünüyoruz.
Model 3 teknik verileri ve özellikleri şu şekilde olacak gibi görünüyor;
  • 0-100km/saat hızlanma: Yaklaşık olarak 5.7 saniye
  • Menzil: 350km
  • Bagaj hacmi: 396lt
  • Kokpit ekranı: 1 adet orta konsolda 15inch büyüklüğünde
İlk üretilen Tesla Model 3