Yeni Porsche Cayenne tanıtıldı

Porsche’nin E Segmenti’nde yer alan SUV modeli Cayenne yenilendi. Dış görünümünde muhafazakar değişikliklere sahip olan model içte ise şaşırtıcı şekilde radikal değişikliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 


Aracın ön tasarımı küçük kardeşi Macan ile büyük benzerlik gösterirken, bir önceki modele göre sertleşen ve daha basık hale gelen genel hatlar dikkat çekiyor. Ayrıca tampon tasarımı da genişleyen hava yarıkları ile daha gösterişli hale gelmiş. Aracın genelinde yuvarlak hatlardan keskin hatlara geçiş ön aydınlatmalarda da kendini gösteriyor ve bu sayede yeni Cayenne için daha sinirli bir bakışa sahip diyebiliriz. Aracın arka tasarımı ise öne göre daha belirgin değişikliklere sahip ve özellikle ince stop grubu çok daha şık görünüyor. Ayrıca daha basık arka cam da yine basık tasarlanan yan camların bir uzantısı olarak sportif görünümü fazlasıyla destekliyor. 
Solda yeni Porsche Cayenne
Yeni Porsche Cayenne’in kokpiti ise dış görünümün aksine tamamen değişmiş. Bir önceki jenerasyonla benzerlikler için gösterge grubu, bardaklıkların yeri ve direksiyonun yapısı denilebilir. Aslında bir önceki modelin kokpiti oldukça sportifti ve yeni modelde biraz ehlileşmiş de diyebiliriz. 12.3 inch yani 31cm genişliğe sahip yeni dev ekranın orta konsola sığabilmesi için havalandırma ızgaralarının ekranın yanlarından altına alınması gerekmiş. Yeni ekran eskisine göre neredeyse 3 kat daha büyük ve oldukça da gösterişli görünüyor. Bu arada araçta 770lt hacminde bir bagajın bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.
Üstte yeni Porsche Cayenne
Boyutlarındaki büyümeye rağmen yoğun bir şekilde kullanılan alüminyum malzemeler sayesinde 65kg hafifleyen araçta kullanılan motorlar da geçtiğimiz yıl yenilenen Panamera modeli ile aynı. Dizel motorlar konusunda detaylı bilgi henüz olmasa da benzin motorlar hacim küçültme operasyonuna uğramış. Giriş seviyesi Cayenne modelinde 3.0lt V6 turbo-benzin 340ps güce ve 450nm sahip motor yer alıyor ve bu motor ile Cayenne 0-100km/saat hızlanmasını 6.2saniyede gerçekleştiriyor. Ayrıca Performance Start paketi ile bu değer 5.9saniye olarak açıklanıyor. 
Cayenne S modelinde ise daha düşük hacimli bir motor yer alıyor ancak üretilen güç ve tork kullanılan ikinci turbo sayesinde çok daha yüksek. 2.9lt çift turbo benzin motor 440ps güç ve 550nm tork üretiyor ve aracı 0’dan 100km/saat hıza 5.2 saniyede çıkarken Performance Start paketi ile bu değer 4.9saniyeye düşüyor. Bu hızlanma performansı bir yandan düşen ağırlık bir yandan da artan güç sayesinde bir önceki jenerasyona göre yarım saniye daha iyi.
Yeni Porsche Cayenne modeli, önümüzdeki ay yapılacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ve satışına da Avrupa’da başlanacak. 3.0lt V6 turbo-benzin motora sahip modelin Almanya fiyatı ise yaklaşık 75.000Euro olarak açıklanıyor ve ülkemize de 2018’in başında gelmesi beklenebilir.