BMW Pikap hayali gerçek mi oluyor?

BMW’nin espirili ve ilginç pikap anlayışı, özellikle markanın hayranı olan birçok kişi tarafından çok iyi bilinir. Gerek geçmiş dönemlerde BMW içinde kullanılmak üzere tasarlanan gerekse de 1 Nisan şakası olarak hazırlanan M3 pikap modeller hep dikkat çekmiştir. Ancak bu anlayış mevcut gelişmeler doğrultusunda artık ete kemiğe bürünecek şekilde evrilecek gibi görünüyor. 

Alman otomobil markalarının pikap sektörüne ilgisinin artarak devam etmesi ise buna en büyük neden olarak gösterilebilir. VW’nin 2010 yılında Amarok ile ve Mercedes’in de bu yıl X Serisi ile pikap sınıfına dahil olması işleri ciddi şekilde kızıştırdı. Ayrıca Audi’nin de gelişmelere kayıtsız kalmayarak VW Amarok bazlı bir model ile bu sınıfta kendini göstermesi bekleniyor. 
Diğer taraftan Çin otomobil markası Geely bünyesinde yer alan İsveç otomobil markası Volvo’nun XC90 bazlı bir araçla pikap denemeleri yaptığı elde edilen çeşitli görsellerden doğrulandı. Tahmini olarak 2019 veya en geç 2020 yılında Volvo’nun ürettiği premium bir pikap ile karşılaşmak fazlasıyla mümkün görünüyor. 
İşte bütün bu gelişmeler yaşanırken, premium markalar arasında en sessiz görünen markanın BMW olduğunu söyleyebiliriz. Pikap konusunda ne bir test aracı ne de bir söylentisi bulunan markanın Afrika/Güney Asya direktörü ve Mercedes’e X Serisi nedeniyle sağlam bir taş atan Hendrik Von Kunheim‘ın BMW’nin pikap sektörüne bakışı hakkındaki söyledikleri oldukça dikkat çekici;
“Eminim ki BMW bu pazarda oldukça başarılı bir role sahip olabilir. Ancak ne zaman olacağı hakkında bir fikrim yok ve BMW’nin bir gün pikap sektörüne gireceği gün gibi açık. Böyle bir modelin SUV ve Crossover araçların pazar payı %60-70 olduğu zaman gerçekleşebileceğini düşünüyorum”


Açıklamanın zaman konusunda önü fazlasıyla açık olsa da BMW’nin pikap sektörüne dahil olacağına yeşil ışık yaktığı da gayet net bir şekilde anlaşılıyor. Üstelik bu durum SUV/Crossover modellerin elde etmesi gereken pazar payı ile işaret edilmiş. Birçok firmanın artık sedan araçlar yerine SUV/Crossover sınıfına yöneldiği de düşünülürse bahsi geçen pazar payının 3-4 yıl içinde yakalanabileceğini düşünüyoruz.

Bu da şu anlama geliyor; Yeni bir aracın ortaya çıkma sürecinin 5-6 yıl sürdüğü düşünüldüğü zaman BMW’nin pikap aracını tasarlamaya başladığını tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır. Üstelik BMW’nin halen kullanmakta olduğu ortak platform da bu tip bir araca fazlasıyla uygun. Yeni BMW X3 modelinde yer alan CLAR adındaki bu platform ayrıca yeni BMW 5 Serisi ve 7 Serisi‘nde de kullanılıyor. Önümüzdeki yıllarda tanıtılacak olan tüm arkadan çekiş öncelikli modellerde de CLAR adındaki bu platform yer alacak ve BMW’nin 4×4 süstemi olan Xdrive ile de uyumlu olmasıyla öne çıkıyor. Kısacası BMW’nin pikap için bir platform tasarlamasına da gerek yok.

Kullanılacak motorlar ise BMW’de fazlasıyla mevcut. Benzer boyutlardaki E Segmenti Crossover modeli X5’de yer alan 2.0lt ve 3.0lt turbo-dizel motorlar pikap modelinde yer alabilecekken, VW ve Mercedes de pikap modellerinde bu tip motorları sunuyorlar. Yani BMW’nin motor ve platform için düşünmesini gerektirecek bir durum da bulunmuyor.

Sonuç olarak BMW üst düzey yetkilisinin de bahsettiği gibi bunun için doğru zaman bekleniyor ve o zaman da bize göre artık yaklaştı. Gerek SUV/Crossover pazarının büyümesi,  gerekse de rakiplerinin pikap konusunda hızlı hareket etmesi BMW’nin artık kesin olarak bir pikap modelini tasarladığını ve 2-3 yıl içinde de piyasaya süreceğini düşünüyoruz. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda 2020 yılında karşımıza yeni BMW X5 bazlı bir premium pikap çıkabilir.

Bazı hayali BMW pikap çizimleri 

Çizimler: Taekang Lee, https://www.behance.net/gallery/57593845/BMW-pickup-truck-concept