Yeni BMW 5 Serisi küçük 7 mi? Büyük 3 mü?

BMW’nin en sevilen araçlarından birisi olan E Segmenti modeli 5 Serisi yenilendi ve kimine göre model BMW 3 Serisi’ne kimine göreyse de 7 Serisi’ne benziyor. Birbirlerine oldukça benzeyen ancak farklı sınıfta yer alan modellerin ortaya çıkmasına neden olan Rus bebek Matruşka adını verdiğimiz bu moda başta Alman premium Alman markalar Audi, BMW ve Mercedes olmak üzere artık birçok markada trend haline geldi. 

Birçok kişi aynı markanın araçları da olsa farklı sınıflarda çok benzer tasarım anlayışını yadırgıyor ancak bize göre yeni 5 Serisi gayet güzel bir tasarıma sahip ve lüks anlayış ile sportifliği mükemmel bir şekilde bir araya getirmeyi başarmış. Ancak zevkler ve renkler tartışılmaz ve herkesin fikrine de saygı duymak gerekiyor.  Matruşka modasına en son örnek ise Mercedes’in E Serisi’nde karşımıza çıkmıştı ve biz de bu doğrultuda modelin kardeşi C Serisi ve abisi S Serisi’ne ne kadar benzediğini görmek için bir karşılaştırma yapmıştık ve 3 modelin de birbirine olan benzerlikleri gerçekten de çok çarpıcıydı. 
Şimdi ise BMW’nin yeni 5 Serisi’ni kardeşi 3 Serisi ve abisi 7 Serisi ile karşılaştırarak her 3 modelin de birbirlerine ne kadar benzeyip benzemediğine göz atacağız. Ayrıca her 3 modelin boyutlarına da göz atarak 5 Serisi’nin hem ölçü hem de görünüm olarak abisine mi yoksa kardeşine mi daha yakın olduğunu analiz etmeye çalışacağız. 

Boyut Karşılaştırması

Aşağıdaki ölçülere baktığımız zaman yeni BMW 5 Serisi’nin kardeşi 3 Serisi’nden uzunluk olarak %6.5 ve dingil aralığı olarak da %5.9 daha fazla olduğunu görebiliriz. Diğer taraftan 7 Serisi kardeşi 5 Serisi’nden %3.3 daha uzunken dingil aralığı da %3.2 daha fazla. Ancak burada dikkat çekici olan 5 Serisi ile 3 Serisi arasındaki farkın, 7 Serisi ile 5 Serisi arasındaki farkın neredeyse 2 katı olması. 
Genişlik olarak bakıldığında ise 3 Serisi ile 5 Serisi arasındaki farkın %3.1 ve 5 Serisi ile 7 Serisi arasındaki farkın %1.8 olduğu görülebilir. Kısacası aynen uzunluk ve dingil aralığı ölçülerinde olduğu gibi genişlik konusunda da fark neredeyse 2 katı buluyor. Yükseklik olarak ise 7 Serisi ve 5 Serisi hemen hemen aynı ve 3 Serisi’nden 36-37mm daha yüksekler. Bu da arka baş mesafesi açısından 5 Serisi’nin çok rahat olabileceğini gösteriyor. Tüm bu ölçü farklarının tek bir açıklaması var o da yeni BMW 5 Serisi’nin boyut olarak 7 Serisi’ne çok daha yakın olduğu. 

Görünüm Karşılaştırması
BMW’nin kendine özgü olan bazı özel detayları mevcuttur ve 40-45 yıl önceye dönülse bile bu detaylara rastlamak oldukça kolaydır. Bunlardan en önemlisi aracın panjuru nam-ı diğer BMW böbreğidir ve bu böbrek tasarımı artık iyice geniş bir hal aldı. F30 Serisi 3 Serisi ile başlayan araç renginden bağımsız çerçevesiz tamamen krom panjur detayı X5, X3 ve 7 Serisi’nden sonra şimdi de yeni 5 Serisi’nde kendine yer bulmuş oldu. 3 modelin de panjurları birbirlerine benzese de özellikle yeni 5 Serisi’nin böbreği daha kalın krom çerçevesi ile dikkat çekiyor ve kaputa doğru açılı bir şekilde şekilde genişlemesiyle de oldukça dikkat çekici. 
Bize göre bu şekli ile BMW böbreği 7 Serisi’nin geniş yapısını ve 3 Serisi’nin de ince yapısını almış. Farın genel yapısı ve böbrek ile birleşimi ise 3 Serisi’ne çok daha fazla benziyor diyebiliriz. Tamponlarda ise her 3 modelin de farklı yapıları var ancak 5 Serisi tamponu geniş hava girişi ve sis farlarıyla 7 Serisi’ne daha çok benziyor. Yani ön görünümde 3 ve 7 Serisi arasında bir karışım söz konusu denilebilir. 
BMW’nin bir diğer efsane detaylarından olan “Hofmeister Kink” yani C sütununda kelebek camında bulunan eğri yapı ise 3 modelde de hemen hemen aynı ve tipik bir BMW karakteristiği olarak dikkat çekiyor. 3 aracın da ön sinyalleri ile arka sinyalleri arasında kapıları geçerek uzanan ütü izi ise 3 ve 5 Serilerinde daha belirgin olmasıyla dikkat çekiyor ve sportif görünüme katkıda bulunuyor. Arka görünümlerde ise 3 Serisi daha eski bir tasarım olmasının da etkisi ile daha kalın görünüyor. Bunda daha küçük bir model olmasının da etkisi var. Ancak 3 ve 5 Serilerinin stop tasarımları oldukça benzer ve 7 Serisi’nden bu noktada ayrılıyorlar. Ancak arka kısmın uzun yapısı ve bagajın hafif arkaya doğru eğimi 5 ve 7 Serisi’nde oldukça yakın ve bu noktada da 3 Serisi’nden ayrılıyorlar. Genel anlamda 5 ve 7 Serileri’nin arka tasarımının birbirine benzediği söylenebilir. 
Her 3 aracın kokpit tasarımlarına bakıldığı zaman ise 5 Serisi kokpitinin 7 Serisi’nden esinlendiği açık bir şekilde belli oluyor ancak bu tasarım anlayışı ilk olarak BMW F20 kasa 1 Serisi ile başladı ardından da F30 3 Serisi ile devam etti. En son olarak da kendine 5 Serisi’nde yer buldu. 2018 yılında tanıtılacak olan yeni BMW 3 Serisi’nde de 5 ve 7 Serilerinde yer alan kokpit oldukça benzer bir şekilde karşımıza çıkacak gibi görünüyor. 
Sonuç olarak genel anlamda yeni BMW 5 Serisi hem abisi hem de kardeşinden birçok detay almış gibi görünüyor ancak hem boyutları hem de tasarımı 7 Serisi’ne daha yakın. Sadece ön tasarımda kardeşinden bazı sportif detaylar barındırıyor. Zaten BMW yetkilileri de yeni BMW 5 Serisi için 3 Serisi’nin sportifliği ve 7 Serisi’nin de konforu yakıştırmasında bulunuyorlar. Ancak 3 modeli de birbirinden ayırmak çok zor değil ve bu da tasarım detaylarının başarılı bir şekilde kullanıldığını gösteriyor.

Facebook Comments