VW Amarok ürün gamına 2 yeni donanım ve daha güçlü bir V6 motor ekleniyor


VW’in 2010 yılında satışına başladığı pikap modeli Amarok 2016 yılında bir makyaj operasyonu ile tazelenmiş, dış kısmında sıradan değişikliklere uğrasa da iç kısmındaki sıra dışı değişikliklerle birçok kişiyi şaşırtmıştı. Ayrıca VW Grubu’nda yer alan diğer markalarda da kullanılan 3.0lt V6 turbo-dizel motor da 2.0lt 4 silindir bi-turbo dizel motorun yanında alternatifler arasına eklenmişti.

Diğer taraftan 3.0lt V6 turbo-dizel motorun çok farklı güç seçenekleri bulunuyor ve Amarok’ta da 163ps ve 204ps olan seçeneklerin yanında bir de ülkemizde de satılan 224ps gücünde en üst seçenek yer alıyordu. Ayrıca bu motorun 258ps ve 272ps olan versiyonları Porsche Macan ve Cayenne ile Audi Q7’de de yer alıyor. İşte 258ps gücündeki oldukça güçlü versiyon artık Amarok’ta en üst motor seçeneği olarak yerini alacak gibi görünüyor. Halen en üst donanım ve 224ps motor seçeneğini barındıran Aventura versiyonunun da üstünde yer alacak bu versiyonun adı Aventura Exclusive olarak belirtiliyor ve Metalik Turmeric Sarısı olarak adlandırılan özel de bir renge sahip.
Aracın içindeyse dış renge uygun olarak sarı dikişli direksiyon simidi ve vites topuzu yer alırken tavanda açık renk yerine antrasit renginde koyu bir kaplama tercih edilmiş. Ayrıca navigasyon sistemi de standart olarak sunuluyor. Genel anlamda Aventura modeline göre önemli bir görsel fark ve donanım barındırmayan aracın 258ps’lik motoru ise fark yaratacak gibi görünüyor. 224ps gücündeki motor ile 0-100km/saat hızlanmasını 7.9 saniyede tamamlayan Amarok, 258ps gücündeki motor ile bu hızlanmayı büyük ihtimalle 7 saniye civarında gerçekleştirecektir. Her ne kadar bir pikap için bu kadar iyi bir hızlanma değeri çok da önemli olmasa da, elinin altında bu güce sahip olduğunu bilmek pek de fena bir his olmasa gerek diye düşünüyoruz. 
Bir diğer seçenek olan Dark Label versiyonu ise görünüm olarak Adventura Exclusive’den bize göre daha hoş görünüyor. Mat siyah kaporta rengi ve yine mat siyah roll-bar ve alt koruma demirleri araca oldukça başarılı bir görünüm kazandırmış. siyah temalı 18inch jantlar da yine Black Label donanımına özgü bir detay olarak göze çarpıyor. Ancak bu versiyonda sunulan motor seçenekleri 3.0lt V6 motorun en alt seçenekleri olan 163ps ve 204ps ile sınırlı. Bu arada hem Dark Label hem de Aventura Exclusive’de güç ve tork sürekli 4×4 çekiş sistemine ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile aktarılıyor. 
Her iki versiyon da önümüzdeki günlerde başlayacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’na birer konsept araç adı altında geliyor olsa da herhangi bir değişikliğe uğramadan satışa sunulacaktır diye düşünüyoruz. Ülkemizde halen 195.000TL fiyatla satılan Amarok Aventura‘nın bir üstünde yer alacak daha güçlü Aventura Exclusive ise 210.000TL civarında bir fiyata sahip olabilir. Dark Label ise 204ps gücündeki motor ile 160.000-165.000TL civarında bir fiyata sahip olabilir. 
Son olarak Mercedes’in geçtiğimiz haftalarda Mercedes X Serisi’ni tanıtması VW’in Amarok konusunda bu kadar hareketlenmesini nedeni olarak gösterilebilir. Mercedes X Serisi Nissan Navara ve Renault Alaskan ile aynı platform, motor ve şanzımanlara sahip olsa da, en üst seçenekte Mercedes üretimi 3.0lt V6 turbo-dizel motor ve Mercedes üretimi farklı bir şanzıman kullanılacak ve özelliklerinin de Mercedes SUV modellerini aratmayacağı tahmin ediliyor. İşte bu durum Mercedes X’in şu anda en büyük rakibi olarak görülen VW Amarok için önemli bir alarm ve VW de bunun tedbirini fazlasıyla alıyor gibi görünüyor. 

Facebook Comments