BMW’den Mercedes’e klonlama nedeniyle sağlam taş geldi

Her ikisi de Alman markalar olmasına rağmen aralarındaki rekabeti her aşamada ortaya çıkaran BMW ve Mercedes’in birbirlerine karşı attıkları taşlar her zaman ilgi çekici olmuştur. Barcelona-Real Madrid tadında geçen bu ölçülü atışmalar bizim de her zaman ilgimizi çekmiştir. En son olarak Mercedes, BMW’nin 100.kuruluş yıl dönümünde BMW için bir tebrik yayınlamış ancak içindeki taşla da hepimizin aklına kazınmış ve güldürmüştü. Şimdi ise BMW tarafından atılan taş, tatlı bir atışmadan öte sağlam bir eleştiri/sataşma gibi görünüyor ve Mercedes’in satışına başladığı pikap modeli X Serisi’ni doğrudan hedef alıyor. 

Hatırlanacağı gibi Mercedes X Serisi geçtiğimiz haftalarda tanıtıldı ve otomobil takipçisi birçok kişi de Nissan Navara’yı platform, kasa, motor ve şanzıman olarak klonlaması nedeniyle markayı eleştirdi. Ayrıca Navara Renault tarafından da klonlandı ve Alaskan adı ile Avrupa’da satışa sunuldu. Ancak Renault Alaskan’ın kokpiti Navara ile birebir aynıyken Mercedes X Serisi’nin kokpiti tamamen farklı bir şekilde tasarlandı ve 3 modelin Avrupa versiyonları İspanya’daki Nissan fabrikasında üretiliyor.

Diğer taraftan biz de geçtiğimiz günlerde “Paranın gücü ve yıldızın imajı karşılaşırsa” başlıklı bir analiz yapmış ve Mercedes-Benz’in ticari araç departmanında en üst seviyede bulunan Volker Mornhinweg’in adeta savunma gibi olan sözlerini değerlendirmiştik. 

Bu doğrultuda şu sözler söylenmişti;
– X Serisi’nin binek araçlar kadar yüksek adette satılması imkansızdı. 
– X Serisi’nin sınıfında fiyat olarak rekabet edebilmesi için Nissan-Renault ile çalışmak şarttı. 
– X Serisi için ayrı bir fabrika kurmak oldukça maliyetliydi. 
– X Serisi’ni üretebilmek için pikap konusunda tecrübeli ve iyi bir ortak olan Nissan ile çalışmak şarttı. 
İşte tam da bu noktada Mercedes’in ticari bir firma olarak gelir konusunu biraz imajının arkasında bıraktığını görebiliyoruz. Tabi günümüz zorlu rekabet şartlarında Mercedes’in bu düşünceleri fazlasıyla haklı ve Navara’yı başka bir araç haline getirebilmek için de oldukça fazla emek sarf edildiğini söylemek mümkün. Bambaşka bir kokpit ve dış ön görünüm tasarlanmasının yanında Nissan motor ve şanzımanlarının haricinde en üst versiyonda Mercedes’in 3.0lt V6 motor ve 7 ileri otomatik şanzımanın kullanılacak olması markanın bu yöndeki gayretlerini net bir şekilde gösteriyor. Ancak söz konusu Mercedes olunca birçok kişi bu gayretleri pek de görmüyor açıkçası. 
İşte bu birçok kişiden belki de en ilgi çekici olanı BMW’nin Asya ve Güney Afrika sorumlusu Hendrik von Kuenheim olmuş gibi görünüyor. 

Bu doğrultuda BMW yöneticisinin yaptığı açıklama aynen şu şekilde;
“Mercedes X Serisi’ni Cenevre Otomobil Fuarı’nda detaylı bir şekilde incelemiştim. Açıkçası Mercedes gibi bir firmadan daha ciddi ve özel bir araç yapması beklenirdi ve gerçekten de çok şaşırdım. Çok daha iyi araçlar yapabileceğine inandığım Mercedes’in böyle bir araç ortaya çıkarması tek kelime ile büyük bir hayal kırıklığı ve yakıştıramadım”

Görüleceği gibi BMW’nin üst düzey bir yöneticisinden yenilir yutulur gibi olmayan bu sözleri duymak oldukça ilginç ve markanın düşüncelerini aynen yansıtıyor diye düşünüyoruz. Aksi takdirde bu tip bir açıklamayı yapmayabilirdi ve gerekli karşı açıklama da yapılırdı. 
Sonuç olarak Nissan Navara’nın kopyalanarak ortaya Mercedes X Serisi çıkarılmış olması BMW dahil birçok kişi tarafından yadırgandı. Aslında bu durumun esas nedeni, Mercedes’in kaya gibi adının olduğunu düşünüyoruz ve bir başka marka benzer bir klonlama yapsaydı bu derece yadırganmayabilirdi. Kısacası “Yıldız” olmanın sorumluluğu çok ağır ve Mercedes de tam olarak bunun sıkıntısını çekiyor gibi görünüyor. 
Hendrik Von Kuenheim (ortada) eskiden BMW Motorad’ın başındaydı