Ford’un yeni yırtıcı kuşu; Ford Ranger Raptor

0
454

Ford Amerika’nın en dikkat çekici araçlarından bir tanesi de şüphesiz F150 Raptor modeli. Türkçe’ye “Yırtıcı Kuş” olarak tercüme edilebilecek Raptor kelimesi, Ford F150 pikap modeline o kadar çok yakışıyor ki, pikap araçları seven veya sevmeyen birçok kişi bu aracın görüntüsü ve gücünden etkileniyor diyebiliriz. Öyle ki otomobil hayranlarına “Hangi Pikap modelini isterdiniz?” diye bir soru sorulsa büyük bir çoğunluğun Ford F150 Raptor diyeceğini tahmin ediyoruz. (Görsel temsilidir)

2017 Ford F150 Raptor
Diğer taraftan Ford’un küresel olarak pazarlayıp ilginç bir şekilde A.B.D pazarında sunmadığı Ranger modeli de görünümü ile git gide F Serisi pikaplara benzemeye başladı. Özellikle 2 sene önce yapılan makyaj operasyonu sonrasında aracın hem içi hem de dışı Amerikalı abisini andırmaya başladı. Bu gidişin sonunda ise Ford Ranger modelinin önümüzdeki yıldan itibaren A.B.D pazarında da satılmaya başlanacağı kesinleşmişti. Ayrıca bu modelin küresel olarak satılan Ranger modeli ile büyük oranda aynı olacağı da test araçlarından rahatlıkla anlaşılıyor. 

İşte tam da bu noktada hem A.B.D’de satılacak hem de diğer ülkelerde halen satışta olan Ford Ranger konusunda oldukça güzel bir haber geldi ve F150 kasası ile gönülleri fetheden Raptor versiyonu artık Ranger’da da sunulacak. Bu gelişmenin kesin ve resmi olduğu da Ford Avustralya’nın yayınladığı bir video ile açık ve net bir şekilde anlaşılabiliyor. Videoda kamuflajlı olarak yer alan Ford Ranger Raptor’un hatları açık bir şekilde belli oluyor ve geniş çamurluklar ile şişirilmiş motor kaputu, aracın abisine ne kadar fazla benzeyebileceği gösteriyor. Ayrıca özenle gizlenmiş ön panjurun da çok heybetli olacağı kamuflajın büyüklüğünden anlaşılıyor diye düşünüyoruz. (Değerlendirme videodan sonra devam etmektedir)
Aracın motoru konusunda ise en ufak bir bilgi şimdilik bulunmuyor fakat gerçekse videodaki sesler hiç de güzel sinyaller vermiyor. Ancak spekülasyon yapılmaması için motor sesinin bir şekilde saklandığını düşünüyoruz. Diğer taraftan hangi motorun kullanılabileceğine ilişkin bazı tahminlerde bulunabiliriz ve bu doğrultuda geçtiğimiz yıl F150 modellerinde en düşük hacimli motor seçeneği olarak sunulmaya başlanan 2.7lt V6 turbo-benzin Ecoboost motorun Ranger Raptor’da yer alması oldukça büyük bir olasılık gibi görünüyor. 330ps güce ve 580nm torka sahip bu motor F150’yi yaklaşık 7 saniyede 100km/saat hıza ulaştırdığına göre Ranger Raptor’da bu değer 6-6.5 saniye civarında gerçekleşebilir. 
Diğer taraftan bu motor seçeneğinin A.B.D pazarı için yer alacağı ve Türkiye’yi de içine alan Avrupa gibi pazarlarda ise, halen Wildtrak modelinde kullanılan 3.2lt sıralı 5 silindirli turbo-dizel motorun yeni ve güçlendirilmiş bir versiyonunun bulunabileceği tahmin ediliyor. Ancak bu motor Raptor gibi güçlü bir adı bulunan modele kesinlikle yakışmayacaktır diye düşünüyoruz. VW’in Amarok modelinde Porsche Cayenne’de kullandığı 3.0lt V6 turbo-dizel 258ps gücündeki motoru kullanmaya başlayacağı ve Mercedes’in de X Serisi’nde kendi üretimi 3.0lt V6 turbo-dizel 250-260ps gücünde bir motora yer verecek olması Ranger Raptor’un Avrupa versiyonunu en baştan ipe asabilir. 
İşte bu nedenle Ford’un da güzel bir sürprizle oldukça güçlü ve modern bir V6 dizel motoru Ranger Raptor’da sunabileceğini düşünüyoruz. İşte tahmin ettiğimiz bu motor da yine A.B.D’de F150 modelinde karşımıza çıkıyor ve 3.0lt V6 turbo-dizel motor 244ps güç ve 570nm tork üretebiliyor. İşin ilginç tarafo 3.0lt V6 turbo-dziel motor 2018 model Ford F150 modellerinde sunulacak ve Ford Ranger Raptor Avrupa versiyonu içinde çok iyi bir aday olarak dikkat çekiyor. 
Ford Ranger Raptor’un 2018 yılı içinde satışı sunulması bekleniyor ve ülkemizde satılması durumunda ise Raptor adına rağmen dengi bir VW Amarok ve Mercedes X Serisi‘nden daha uygun bir fiyata sahip olabilir. Umarız bu düşüncemiz gerçekleşir ve Raptor modellerini caddelerimizde daha sık görme şansına kavuşuruz.