Cep telefonu büyüklüğünde Rotary motor geliyor

Mazda RX7 gibi modellerde bulunan Rotary Wankel motorlar çok düşük hacimlerden çok yüksek güçler üretebilirler. Birim hacimde pistonlu bir motordan neredeyse 2 kat daha fazla olarak elde edilen bu güç sayesinde en büyük avantaj daha kompakt ve hafif yapıdır. Ancak yüksek tüketim değerleri ve yağ yakma sorunu nedeniyle de bir türlü istenilen noktaya gelemediler.

Ancak geliştirilmeye oldukça müsait olan bu motor teknolojisi bazı firmalara da ilham kaynağı oluyor. En son olarak A.B.D firması Liquid Piston firması oldukça ilginç ve küçük bir rotary motor konseptini tanıttı. Görünüm olarak Rotary Wankel ‘e benzese de firma yetkilileri motorun çalışma prensibinin farklı olduğunu bu nedenle de Wankel olarak hitap edilemeyeceğini belirtiyorlar.

70cc hacminde (0.07lt) 4 zamanlı ve benzin ile çalışan bu prototip motor 3.5hp güç üretiyor ve 10.000 devir/dakika dönem hızına ulaşabiliyor. Büyük boy bir cep telefonu ile yan yana gelince benzer boyutları hemen dikkat çeken motorun ağırlığı ise 1.8kg olarak açıklanıyor. Bu değerler oldukça çarpıcı ve motoru küçük bir sırt çantasına koyup istenilen yere bile götürmek mümkün görünüyor. Motorun yakıt deposu ve kullanılacaksa şanzıman ile değerlendirilmesi daha uygun olabilir ancak yine de boyutlar gerçekten de dikkat çekici. Motorun geliştirilmesi için 1 milyon dolar yatırım alan firma yetkilileri hedeflerinin 5hp güç üreten, 15.000 devir/dakika dönme hızına çıkabilen, 1.4kg ağırlığında ve daha küçük boyutlara sahip bir motor olduğunu da belirtiyorlar.
Tasarlanan bu motoru bir go-karta monte eden tasarımcılar sonuçtan oldukça memnun kalmışlar. Aşağıdaki videolarda da detaylar ve motorun iç yapısı ile ilgili teknik bilgi bulunuyor.  Böyle bir motor, oldukça küçük ve hafif bir yapıdan ürettiği güç sayesinde insansız hava araçları, jeneratörler, ve küçük teknelere rahatlıkla güç verebileceği gibi geliştirilip ve büyütülerek çok daha yüksek güçler elde edilebilir hale getirilebilir. Özellikle elektrik motorları ile birlikte kombine edilerek menzil arttırıcı olarak hybrid sistemlerinde çok başarılı bir şekilde kullanılabilir. Wankel motorların önemli bir avantajı olan düşük titreşim konusunun ise bu motorda çok daha az olduğu belirtiliyor. Detaylı bilgi verilmese de bu tip motorların en büyük sorunu olan yüksek yakıt tüketimi motorun farklı çalışma prensibi sayesinde çözülebilecek gibi görünüyor. Bu konu da çözülebilirse cep motorun önünde en ufak bir engel kalmıyor diyebiliriz. 

Facebook Comments