VW’in yeni garanti politikası ABD’de imajını düzeltir mi?

VW’in ABD’de karıştığı Dizel Emisyon Skandalı’nın üzerinden 2 yılın üstünde bir zaman geçti ve bu güne kadar da markaya maddi manevi çok ciddi zarar verdi. ABD yönetimi tarafından kesilen doğrudan para cezalarından tutun, araç geri alımlarına ve üst düzey VW yetkililerinin tutuklanmalarına kadar birçok farklı yöntemle VW ABD’de adeta sille tokat daya yedi, yerlerde süründü. …ama yılmadı ve ilginç bir şekilde ABD otomobil satışları 2017 yılında Ekim ayına kadar %2.7 düşmesine rağmen VW satışlarını %6.6 yükseltti.

İşte tam da bu noktada VW markası ABD’de ataklarını hızlandırdı ve ilginç bir kampanya ile satışlarını daha da artırmak istiyor gibi görünüyor. Bu doğrultuda normalde 3 yıl ve 58.000km olan garanti 2018 yılı modellerden itibaren 6 yıl ve 115.000km’ye çıkarılıyor. Ayrıca bu garanti kapsamındaki araç ne kadar el değiştirirse değiştirsin 6 yıl veya 115.000km hangisi önce gelirse kapsam dahilinde oluyor. “People First Warranty” adındaki bu yeni kampanya ile ABD insanının VW’e daha fazla yönelmesi hedefleniyor. 
Tabii bu arada ABD’deki garanti koşullarından bahsetmeden de geçmeyelim; Birçok markanın ürettikleri araçlara 3 yıl ve 36.000mil yani yaklaşık 58.000km garanti vermesi, hatta Güney Kore markaları Hyundai ve Kia’nın bu garantiyi 5 yıl ve 60.000mil yani yaklaşık 100.000km’ye çıkartması rekabetin ve kendini kanıtlamanın ABD’de önemli bir yolu gibi görünüyor. Ayrıca yine Kia ve Hyundai ek ücret karşılığında motor ve yürüyen aksam için garantiyi 10 yıl ve 160.000km’ye çıkartıyor. 
Bu tip bir kampanya VW’in imajına kısa vadede nasıl bir katkıda bulunur, bu konuda çok iyimser değiliz ancak satışlarını fazlasıyla etkileyeceği kesin diye düşünüyoruz. Diğer taraftan bu garanti şimdilik sadece VW markalı araçları kapsıyor ve grubun premium markaları Audi ve Porsche’yi şimdilik dahil edilmemiş.
Görüleceği gibi VW dizel emisyon skandalı sonucu yediği tokat nedeniyle pes etmiyor ve daha önce Hyundai ve Kia’nın imajını ve satışlarını ABD’de yükseltmek için kullandığı yöntemi, bu sefer kendi daha da agresif bir şekilde kullanarak işin üstüne üstüne gidiyor gibi görünüyor. 
Her ne kadar VW dizel emisyon skandalı konusunda sonuna kadar suçlu olsa da ve fena bir şekilde hile yaparken yakalansa da işin içinde bir de küresel bilek güreşi var. ABD’nin kendi otomobil markalarının elektrikli modellerini daha rahat yaygınlaştırabilmek için en büyük dizel motor üreticilerinden olan Alman markaları hedef aldığını ve bu sayede başta kendi içinde olmak üzere dünyanın tamamında maddi ve manevi zarar vermeyi planladığını düşünüyoruz. Ancak girdikleri savaşlarda karşılarında daha büyük bir topluluk bularak genelde mağlup olan Almanların her seferinde güçlenerek çıktığı da akıllardan çıkmamalı.