Yeni (Makyajlı) Ford Tourneo ve Transit Custom fiyatları açıklandı

0
59
yeni Ford Tourneo ve Transit Custom fiyatları

Ford‘un geçtiğimiz aylarda makyajdan öte adeta yeni bir model tanıtırcasına revize ettiği Ford Tourneo ve Transit Custom fiyatları açıklandı. Modelde kullanılan yeni 2.0lt turbo-dizel motor-otomatik şanzıman ikilisi yaklaşık 7 aydır makyajsız kasada da sunulurken, makyajlı kasanın kokpiti de baştan aşağı değişti.

Ayrıca ön görünüm de diğer Ford modellerine benzer bir şekilde köklü değişikliğe uğradı. Diğer taraftan aracın şasi ve tekniğinde bir değişiklik yok. Bir önceki modelin mimarisi üzerinde yükselmesi, onu yeni bir model değil de makyajlı bir model yapıyor.

Ancak özellikle ülkemizde “Yeni” ifadesi, bir araç yenilensin veya makyaj görsün değişmeden kullanılıyor. Öyle ki bize göre makyaj sayılmayan ön aydınlatma gurubunun içi bile değişse “Yeni” ifadesini kullanan markalar mevcut. Biz de bu durumu vurgulamak için geçtiğimiz aylarda “Türk otomotiv sektörünün “Yeni” ifadesi ile imtihanı” başlıklı bir analiz gerçekleştirmiştik.

Şimdi Ford Tourneo ve Transit Custom fiyatları ne kadar bir bakalım;

  • Transit Custom fiyatları
yeni-ford-transit-custom-fiyatlar
Yeni Ford Transit Custom fiyat listesi
  • Tourneo Custom fiyatları
Yeni Ford Tourneo Custom fiyat listesi
Yeni Ford Tourneo Custom fiyat listesi

Yukarıdaki fiyatlardan da görüleceği gibi Tourneo Custom fiyatı 130ps baz motor seçeneği ve manuel şanzımana sahip Kısa tip Trend sonanım seviyesi ile 113.595TL’den başlıyor. 170ps- otomatik ve üst donanım ile de 153.000TL’ye kadar çıkıyor.  Oldukça zengin donanıma sahip Titanium Plus paketi ile sunulan bu fiyat, benzer donanıma sahip rakipleri, 195.000TL’ye satılan VW Caravelle Highline (204ps) ve 218.000TL’ye satılan Mercedes Vito Tourer Pro Plus’dan (163ps) belirgin bir oranda daha düşük. Bu arada rakiplerinde olmayan ancak Ford’ta 6.000TL* karşılığında opsiyon olarak sunulmaya başlanan havalı arka süspansiyon da konfora önemli oranda etki edebilir. (*Uzun şasi ve manuel şanzımanlı araçta)

Diğer taraftan otomatik şanzıman seçeneğine daha 7 ay önce kavuşan Ford Tourneo Custom, rakiplerinin karşısında bu eksikliğin de etkisi ile önemli kan kaybetmişti. Ayrıca tasarım anlamında da rakiplerinden daha “Ticari” bir grünüme sahipti. Ancak makyajlı modelin satılmaya başlanması ile, görünüm anlamında daha sivil göründüğünü söylemek mümkün diye düşünüyoruz. Ayrıca yeni ve daha verimli motor ve otomatik şanzıman da bu duruma yardımcı olacaktır. Son olarak benzer seviyede, daha zengin donanım paketleri ve fiyatının da hissedilir oranda düşük olması şansını rakipleri karşısında artıracaktır diye dşünüyoruz.