Honda Civic Type-R’a Mugen eli değerse; RC20GT

0
2276
honda civic type r mugen rc20gt

Halen deam etmekte olan modifiye fuarı Japan Auto Salon 2018’de Honda‘nın C Segmenti performans modeli Civic Type-R’ın Mugen tarafından tasarlanmış özel bir prototip modeli de tanıtıldı. Aracın geneline bakıldığında konseptvari detaylar fazlasıyla yer alsa da, Civic Type-R konsept ve üretim modelinin hemen hemen aynı olduğu unutulmamalı.

İşte tam da bu nedenle; RC20GT adındaki Honda’nın resmi modifiye firması Mugen imzalı konsept model çok az değişiklikle önümüzdeki aylarda karşımıza üretim hali ile çıkabilir. Açıkçası ön tasarım anlamında günümüzün birçok aracında yer alan ve tamponun bir kısmını da içine alan ızgara yapısı standart Type-R modeline göre aracın bambaşka görünmesini sağlamış olsa da, herkesin zevkine uymadığını düşünüyoruz.

Arka görünüm ise köşeli hatlara sahip tampon ile farklılaştırılmış. Görünümün 2.plana atılıp işlevselliğin öncelikli olarak düşünüldüğü yarış araçlarındakine benzer olan bu yapı bize göre biraz abartı durmuş ve aracın genel tasarımına çok da uymamış gibi görünüyor. Ancak difüzör şeklindeki bu tampon, aerodinamik anlamda araca büyük fayda sağlayacak gibi görünüyor.

Kokpit

Aracın iç tasarımı ise, yine yarış araçlarına benzer bir şekilde işlevselliği ve minimalizmi birlikte barındıran ilerici bir kokpit ile bezenmiş. 2 adet dijital ekrandan oluşan gösterge ve bilgi-eğlence grubu haricinde kokpitte çok az tuş yer alıyor. Ayrıca gösterge grubu üstündeki güneşlik benzeri muhafaza biraz emanet duruyor diye düşünüyoruz. Tabii bu detayların büyük bir çoğunluğu üretim modelinde günlük kullanıma uygun bir şekilde tasarlanmış olarak kendini gösterecektir. Direksiyon ise Formula 1 araçlarındakine benzerliği ile dikkatleri hemen üzerine çekiyor.

Motor ve performans

RC20GT modelinin sahip olacağı motor, süspansiyon ve aktarma organları konusunda net bir bilgi henüz belirtilmemiş olsa da, aracın geneline uyumlu bir şekilde güç ve performans artışı beklemek yanlış olmayacaktır. Normalde 2.0lt turbo-benzin motordan alınan 320ps güç 350ps civarına çıkabilir ve 0-100km/s hızlanma değeri de 5 saniyenin hemen üzerinde gerçekleşebilir. Ayrıca gerek süspansiyon sistemi gerekse de gaz tepkileri ile caddelerden daha çok pistlerde hızlı sürüşlere olanak sağlayacak üst düzey bir Civic modeli ile karşılaşabiliriz. Son olarak aracın motor soğutma sisteminin de özel olarak tasarlandığını belirtmeden geçmeyelim.