BMW M2 Competition tanıtıldı

Yaklaşık 2.5 yıl önce tanıtılan BMW’nin C Segmenti performans Coupe’si M2 modeli ürün gamına belirgin bir şekilde daha güçlü Competition versiyonu eklendi. BMW M2 Competition modelinde yer alan motor, bir üst sınıfta yer alan M3 ve M4 modellerindeki motora artık güç olarak çok daha yakın.

Standart bir BMW M2 modelinde 3.0 lt çift turbo-benzinli 370ps güce sahip motor kullanılıyor. Bu sayede M2, 0-100km hızlanması 6 ileri manuel şanzıman ile 4.5 saniye iken, DCT otomatik şanzumana sahip olan versiyon bu hızlanmayı 4.3 saniyede tamamlayabiliyor. 465nm tork ise 1400d/d ile 5560d/d’da alınabiliyor.

BMW M2 Competition teknik

Yeni tanıtılan BMW M2 Competition modelinde yine 3.0lt çift turbo motor yer alıyor. Ancak güç 40ps artışla 410ps’e ve tork da tam 85Nm artışla 2350d/d ile 5230d/d arasında 550Nm’ye yükselmiş. Gücün ve torkun bu düzeyde artmasına rağmen hızlanma değeri ise çok belirgin bir şekilde düşmemiş. 6 ileri manuel şanzımana sahip model 4.4sn’de 0-100km/saat hızlanmasını tamamlarken, DCT çift şanzımana sahip versiyon 4.2sn’de bu hızlanmayı tamamlayabiliyor. Yani her iki şanzıman tipi için de 0.1sn iyileşme mevcut.

Ayrıca son hız da, 250km/s limitini iptal eden M Sürücü Paketi ile 274km/s’e kadar çıkabiliyor. Aracın pistteki sürüş özelliklerini iyileştirebilmek için de süspansiyon sistemi güçlendirilmiş. BMW M3 – M4 modellerinde yer alan bazı süspansiyon bileşenleri de kullanılmış. Aracın içinde ise bu verisyona özgü bazı detaylar haricinde önemli bir fark yer almıyor.

BMW M2 Competition görsel farklar

İlk bakışta standar bir M2 modeline göre dikkat çeken detaylar; yeni M aynalar, tamponda daha geniş hava yarıkları, parlak siyah egzoz çıkışları ve bu versiyona özgü parlak siyah 19inch büyüklüğündeki jantlar denilebilir. Diğer taraftan bizim en fazla aracın ikonik böbreği dikkatimizi çekti. BMW siyah renkli böbreği bir çok modelinde kullansa da, sol ve sağ kısmın ortada yaklaştığı nokta gövde rengi olarak kullanılıyordu. Ancak Competition versiyonunda bu kısım siyah renge boyanarak birleştirilmiş. BMW’nin son tanıttığı elektrikli modellerde böbrek üzerinde yaptığı değişikliklere benzeyen bu durum, ikonik BMW Böbreği’nin biraz papyona benzemesine neden oluyor diyebiliriz. Ancak biz BMW M2’deki detayı beğendiğimizi belirtmeden geçmeyelim.

Facebook Comments