Hennessey Venom F5, Koenigsegg ve Bugatti’yi geçebilecek mi?

2017 ve 2018, maksimum hız ve hızlanma rekorları açısından oldukça hareketli yıllar olarak tarihe geçecek. Alman VW himayesindeki Fransız Bugatti ve İsveçli Koenigsegg markaları arasında geçen bu amansız ve sonu gelmeyecek gibi görünen çekişmenin en son katılmıcısı ise Amerikan Hennessey markası olacak. Bu doğrultuda Concours d’Elegance etkinliği kapsamındaki Monterey Hız Haftası’nda tanıtılan Hennessey Venom F5’in teknik verileri ve motor özellikleri detaylı bir şekilde açıklandı.

Hatırlanacak olursa Bugatti ve Koenigsegg arasındaki rekabet; Bugatti Chiron’un 0-400km/s-0 rekoru ile başlayıp, Koenigsegg’in Bugatti’nin rekorunu Agera RS modeli ile geliştirmesi sonucu devam etmişti. Ardından Koenigsegg, adeta amasız bir boksör gibi sersemleyen rakibini bir de maksimum hız kategorisinde geçmeyi başarmıştı. Kısacası Koenigsegg, şu anda Bugatti’den 2-3 adım daha önde diyebiliriz.

Bahsi geçen son rekor ise 447km/saat maksimum hız ile kırılmıştı. Hennessey ise Ekim 2017’de yayınladığı bir görsel ile 483km/saat (300mph) maksimum hızı hedeflediğini resmen açıklamıştı. Kısacası Koenigsegg’e adeta meydan okumuştu. İşte o hıza ulaşması hedeflenen araç da, tam olarak yeni tanıtılan Hennessey Venom F5 modeli.

Hennessey Venom F5 teknik

Oldukça şık ve yayından fırlamak isteyen bir ok görünümüne sahip olan aracın motoru da en az kendisi kadar etkili bir görünüme sahip. 7.6lt hacmindeki V8 motorda 2 adet dev gibi turbo besleme yer alıyor. V motorun sağ ve solunda yer alan 4’er silindire bağlı olan turbolar, 24psi gibi inanılmaz bir basınç sağlıyor. Bu sayede gücün 1622ps ve torkun da 1760Nm’ye çıkması sağlanıyor. Yani böyle bir hacimden elde edilebilecek güç ve torkun yaklaşık 2 katı aşırı besleme sayesinde elde edilmiş gibi görünüyor. Üretilen bu güç ve tork, arka tekerleklere 7 ileri ve direksiyon arkasındaki kulakçıklardan değiştirilebilen manuel şanzıman ile aktarılıyor.

Bu çok güçlü motorun baş etmek zorunda olduğu kasa ağırlığı ise 1339kg. Bu değer böyle bir araç için hiç de yüksek sayılmaz. Dehşet güç ve tork, ayrıca düşük ağırlık değeri sayesinde 0-300km/s hızlanmasını 10 saniyenin altında tamamlaması hedeflenen aracın bu değeri, günümüz Formula 1 araçlarından daha iyi. 0-400km/s hızlanmasının ise 30sn altında olması hedefleniyor.

Hennessey Venom F5 ve rakiplerinin teknik özellikleri

Eldeki veriler doğrultusunda 213ps/lt – güç/hacim oranına sahip aracın, güç/ağırlık oranı da 1212ps/ton olmasıyla öne çıkıyor. Aracın hafif olması sayesinde, rakiplerinden 1996kg ağırlığa sahip Bugatti Chiron’a göre büyük avantaja sahip olması dikkat çekici. Üstelik 8.0lt W16 silindir 4 turbolu motora sahip rakibinden daha iyi güç/hacim oranına da sahip.

Koenigsegg cephesinde ise teknik veriler ilginç bir hal alıyor. Rekortmen Koenigsegg Agera RS modeli, çok daha düşük 5.0lt motor hacmine sahip.V8 silindir motor çift turbo besleme ile 1360ps güç ve1300Nm tork üretebiliyor. Ağırlık değeri ise Hennessey Venom’un bir tık üstünde ve 1395kg. Yani Agera RS’in güç/hacim oranı etkileyici bir şekilde 272ps/lt ile Venom F5’den daha iyi ancak güç/ağırlık oranı 975ps/ton ile Venom F5’in bir hayli gerisinde. Ayrıca Venom F5’in daha yüksek hacimli bir motora sahip olması, daha yüksek son hıza çıkabilme potansiyeli açısından oldukça önemli. Yüksek güç ve düşük ağırlık Venom F5’in en büyük silahı olabilir.

Tüm bunların yanında güç ve torkun her şey olmadığını belirtmekte de fayda var. Aerodinamik yapı yüksek hızlara çıkabilmek için motor özelliklerinden bile önemli olabilir. Bu doğrultuda 0.33 Cw rüzgar direnç katsayısına sahip olan Venom F5, rakipleri Bugatti Chiron (Cw: 0.38) ve Koenigsegg Agera RS’den (Cw: 0.37) daha başarılı. Bu Hennessey Venom F5’in aerodinamik açıdan da üstün olduğunu gösteriyor.

Hennessey Venom F5 üretim adedi ve fiyat

Toplamda 24 adet üretilmesi planlanan bu harika araçtan 15 tanesi şimdiden satılmış bile. Fiyatının ise 1.6 Milyon Dolar olduğu belirtiliyor. Bu fiyat Bugatti Chiron için istenen fiyatın yarısıyken, Koenigsegg Agera RS’nin fiyatı ise yaklaşık 2 Milyon Dolar civarında.

Kısacası Hennessey Venom F5; kağıt üstünde teknik olarak rakiplerinden neredeyse her açıdan üstünken, fiyat olarak da onlardan belirgin bir seviyede daha aşağıda yer alıyor. Şimdi gözler kağıt üstündeki değerlerin asfalta kazınmasında. Hep beraber göreceğiz, hangi Hypercar daha yaman ;).

 

Facebook Comments