İlk gerçek Cupra modeli kendini Crossover olarak gösterdi

Uzun bir zamandır Seat’ın bir modeli olan, ancak geçtiğimiz yıl Seat’ın bir alt markası olarak konumlandırılan Cupra’nın ilk özgün markası görücüye çıkıyor. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz aylarda Ibiza ve Ateca bazlı versiyonlar tanıtılmıştı. Ancak ortaya çıkan yeni görsel ile bu modellerin sadece birer geçiş versiyonu oldukları da ortaya çıkmış oldu.

Kısa bir zaman içinde tanıtımı yapılacak olan ilk gerçek Cupra modeli oldukça sportif ve kaslı hatları ile dikkat çekiyor. C Segmenti Crossover kasa tipine sahip aracın genel hatları ise, Citroen’in premium sınıf olarak adlandırdığı alt markası DS modellerini az da olsa andırıyor. İlk gerçek Cupra’nın şu an için ortaya çıkan sadece 1 adet görseli olsa da, araç tanıtılır tanıtılmaz tüm detaylara değineceğiz.

cupra suv

Motorlar

Motor konusunda henüz bir açıklama yer almıyor. Ancak Seat Sport Engineering Team olarak adlandırılan ve Touring yarışlarından tanıdığımız oluşumun, Cupra markası altındaki modellere bizzat el atacağı belirtiliyor. İşte tam da bu noktada, Cupra markası ile beraber, VW motor ve şanzımanları kullanılmasına rağmen, daha farklı teknik verilere sahip araçların ortaya çıkabileceği de sürpriz olmayacaktır.

Cupra markası nasıl ortaya çıktı? Logosu ne anlama geliyor?

Seat markası ile özdeşleşen Cupra markası, kulağa oldukça güçlü gelen söylenişi ve serilerinin en güçlü araçları olmasıyla olukça fazla dikkat çekmişti. Cup Racing kelimelerinin de bir nevi kısaltması olan Cupra, bu nedenle güzel seçilmiş bir ad olarak Seat’ın altında başarılı bir şekilde bu günlere kadar geldi. Seat yetkilileri de markanın Seat’ın bir sportif alt markası olarak adlandırılması zamanının geldiğini düşünerek Cupra ve Seat’ı ayırdılar.
Açıklanan logo ise oldukça değişik bir yapıya sahip. Otomotiv dünyasında pek de rastlanır bir görünüme sahip değil. Ancak ülkemizde de görmeye alıştığımız bazı otomobil grupları ve ateşli HB (Hot-Hatch) kulüpleri bu tip merak uyandırıcı ve gizemli logoları sıklıkla tercih ediyorlar. Dünya çapında da tercih edilen bu tip logolardan anlaşıldığı kadarıyla Cupra’da faydalanmak istemiş. Umarız yakın zaman içinde logonun ne ifade ettiğini ve nereden esinlenildiği açıklanır.

Not: 1 aylık aradan sonra merhaba. Önayak olduğumuz ve hayata geçirilen otomobiller ile ilgili bir devlet projesinde yer almamız nedeniyle, ekip olarak uzun bir süredir neredeyse sadece bu proje ile ilgilenebildik ve yazılarımızı da ihmal etmek zorunda kaldık. Ancak gece-gündüz, hafta içi-hafta sonu demeden Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yaptığımız bu kapsamlı çalışma nedeniyle maalesef sekizsilindir.com’a vakit ayıramadık. Hatta Youtube kanalımızda bile kapsamlı klasik araç testleri yerine Vlog tarzı videolara yer verebiliyoruz. Çalışma sıkı bir şekilde devam ediyor ancak yazılarımıza yavaş yavaş tekrar başlıyoruz. Tüm takipçilerimizden anlayışları için teşekkür ediyoruz.

Facebook Comments