Dacia Duster Pikap’ın üretileceği kesinleşti. Fiyatı ne olur?

Pikap modelleri artık günlük kullanımda da yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Kısacası artık sadece iş araçları olarak kullanılmıyorlar. Ayrıca yerden yüksek SUV/Crossover araçlara da önemli bir alternatif hale geldiler. İşte bu nedenle üreticiler; farklı sınıflarda pikap modellerine artık daha bir önem verir hale geldi. Bu üreticiler arasında Renault da yer alıyor. Markanın bünyesinde yer alan Dacia’nın Duster modeli, Güney Amerika’da bir çift kabinli pikap versiyona sahip ve Renault Oroch adı altında satılıyor. Bu tip bir aracın Avrupa’ya gelmesi ise Dacia’nın Romanya yetkililerinin yaptığı açıklama ile kesinleşti. Dacia Duster Pikap büyük bir ihtimalle 2019 sonunda yollarda olacak gibi görünüyor.

Ancak aracın çift kabin mi yoksa tek kabin bir pikap olacağı henüz açıklanmadı. Diğer taraftan Romanya’da yapılan bir fuarda kendini gösteren Dacia Duster pikap konsepti güzel bir gösterge olabilir. Ancak yapılan açıklamada Duster pikabın esas olarak ticari amaçlar ile satışa sunulacağı belirtiliyor. Yani Güney Amerika’da satılan tarzda bir binek versiyon Avrupa’da satılmayabilir.

Dacia Duster Pikap motor ve şanzıman

Renault kökenli motorlar tüm Dacia modellerinde halen kullanılıyor. Ayrıca Renault-Nissan-Mercedes ortaklığında geliştirilen 1.33lt turbo-benzin motor da kullanılmaya başlandı. Duster pikapta bu motorun 1.5lt turbo-dizel motorla birlikte kullanılması kesin diyebiliriz. Şanzıman tarafında ise hem manuel hem de EDC otomatik şanzımanların sunulacağını tahmin ediyoruz. Ticarilerde otomatik şanzıman kullanımı günden güne daha da yaygınlaşıyor.

Dacia Duster Pikap fiyatı ner olur?

Ticari bir versiyon olarak satışa çıkması durumunda nispeten makul fiyatlar ile karşılaşabiliriz. Türkiye’nin ticari araç vergilendirmesi açısından diğer ülkelerden daha avantajlı olması bu açıdan önemli. Hali hazırda 4×2 olsun 4×4 olsun tüm pikap modellerinde %4 ÖTV ve %1 KDV uygulanıyor. Yani binek modellerdeki abartı vergilerin aksine pikapların toplam vergisi ancak %5’in çok az üzerinde. Tabi geçici olarak uygulanan %1 KDV oranı daha ne kadar uygulanır bilinmez. Bu değer bir süre sonra tekrar %18 olarak uygulanmaya devam edilebilir.

%1 yerine %18 KDV’nin geri gelmesi durumunda ise; 1.33lt turbo-benzin 130ps seçeneğin yaklaşık 80.000TL’den, 1.5lt turbo-dizel 115ps seçeneğin de 95.000TL’den baz donanım, manuel şanzıman ve 4×2 çekiş sistemi ile satışa sunulması beklenebilir. Bu fiyatlar doğrultusunda; Dacia Duster Pikap’ın piyasadaki en ucuz model olacağını söylemek mümkün görünüyor.

 

 

 

 

Facebook Comments