Yeni BMW 1 Serisi resmi olarak tanıtıldı. Değişim dikkat çekici.

Yaklaşık 15 yıl önce 2004 yılında satışına başlanan, BMW’nin ilk C Segmenti otomobil modeli 1 Serisi tepeden tırnağa yenilendi. Yeni BMW 1 Serisi, sahip olduğu yeni teknik özellik ve tasarım detayları ile, en büyük rakibi yeni Mercedes A Serisi ve Audi A3 ile daha sert bir rekabete girecek.

Aslında yeni 1 Serisi, özellikle BMW tutkunlarını, en azından ilk başlarda hayal kırıklığına uğratacak düzeyde bir otomobil olmaya aday gibi görünüyor. Her şeyden önce aracın artık ezeli rakipleri Audi A3 ve Mercedes A Serisi gibi önden çekiş platformuna geçmiş olması, en büyük hayal kırıklığı. Her ne kadar bu durum daha yıllar öncesinden belli olmuş olsa da, insan bir türlü kabullenmek istemiyor. Halihazırda Crossover modelleri BMW X1, X2 ile MPV sınıfı Active ve Grand Tourer modellerinde bu yapı aynen kullanılıyor olsa da, dinamik ve zevkli sürüşü ile C Segmentini domine eden BMW 1 Serisi’nde önden çekiş olmasa iyiydi demeden edemiyoruz.

Diğer taraftan önden çekişe geçilmiş olması tasarımı da doğrudan etkilemiş. Motorun artık uzunlamasına değil de enlemesine yerleştirilmiş olması bir önceki kasa 1 Serisi’nin uzun motor kaputunu hissedilir oranda kısaltmış. Bu durum doğal olarak genel tasarımı da doğrudan etkilemiş. Bu nedenle Crossover sınıfındaki kardeşi X2 ile oldukça benzer bir tasarıma kavuşan yeni BMW 1 Serisi, şık ve gösterişli bir araç olmasına rağmen bir önceki kasanın özgünlüğünü bize göre kaybetmiş.

Tasarımı ve sürüş dinamiklerini doğrudan etkileyen yeni önden çekiş yapısının, çok önemli bazı getirileri de bulunuyor. Aslında esas amaç da tam olarak bu şekildeydi. İlk jenerasyondan itibaren BMW 1 Serisi’nin en fazla eleştiri alan noktası oldukça dar arka diz mesafesi ve bagaj hacmiydi. İşte bu yeni yapı sayesinde, arka diz mesafesi tam 33mm artarken, bagaj hacmi de 20lt artışla 380lt’ye yükselmiş. Tüm bunların yanında büyüyen boyutların ve yeni tasarımın da etkisiyle arka baş mesafesi 19mm ve dirsek genişliği de 13mm artmış. Tamam; bu değerler yeni kasayı yine de sınıf lideri yapmayacak ancak en azından sınıf ortalamalarına getirmeyi başarmış gibi görünüyor.

Aracın iç tasarımı ise; platform kardeşi BMW X2 ile değil de, yeni BMW 3 Serisi ile oldukça benzer. 10.25inch genişliğindeki dijital sürücü göstergesine birleşen, yine 10.25 inch’lik bilgi eğlence sisteminin tasarımı 3 Serisi’nden tanıdık. Ayrıca havalandırma ızgaralarının yapısı da abisinden tanıdık. Bu açıdan oldukça başarılı bir kokpit yapısının ortaya çıktığını söylemek mümkün.

1 Serisi’nin diz mesafesi ile birlikte en fazla eleştiri alan noktalarından bir tanesi olan eşya gözü eksikliği ise yeni kasada önemli oranda giderilmiş. Vites kolu önünde 2’li bardaklık ve onun da önündeki kablosuz sarj boşluğu oldukça yararlı yenilikler olarak göze çarpıyor. 1 Serisi’nde ilk kez sunulacak olan elektrikli panoramik cam tavan opsiyon listesinde yer alıyor.

Yeni BMW 1 Serisi Motor ve Şanzıman

Yeni BMW 1 Serisi’nde kullanılan motor ve şanzımanlar ise; BMW ürün gamında yer alan diğer C Segmenti araçlarda zaten yaygın bir şekilde kullanılıyor. Crossover modelleri BMW X1, X2 ile MPV sınıfı Active ve Grand Tourer modellerinde yer alan 116ps gücünde sıralı 3 silindirli 1.5lt turbo-dizel ve 140ps gücünde 1.5lt turbo benzin motorlar (6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavrama otomatik şanzıman ile) aynen yer alıyor. Bu motorların haricinde, her ikisi de 2.0lt hacminde sıralı 4 silindirli turbo-dizel 150ps ve 190ps (8ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile) ve turbo-benzin 252ps gücünde motorlar da aynen motor kaputu altındaki yerini alacak.

2019’un sonbahar aylarında Avrupa’sa satılmaya başlanacak olan yeni BMW 1 Serisi, ülkemizde 2020 başında satılmaya başlanabilir. Fiyatının ise en yakın rakibi yeni Mercedes A Serisi’ne benzer olarak, baz donanım, 1.5lt turbo-benzin motor ve 7 ileri çift kavrama otomatik şanzıman seçeneği ile yaklaşık 230.000TL’den şatışa çıkmasını bekliyoruz. Ancak bu fiyat, en fazla Euro=7TL kur değeri ile korunabilir.

 

Facebook Comments