Ortadan motorlu Chevrolet Corvette C8 Stingray tanıtıldı

0
102
corvette c8 stingray

Uzun bir zamandır test otomobilleri ile kendini gösteren ortadan motorlu Chevrolet Corvette C8 Stingray nihayet tanıtıldı. Hatırlanacak olursa araç aslında 4 ay önce tanıtılacaktı, ancak bazı teknik sorunlar nedeniyle tanıtım bu güne ertelendi. Açıkcası değdi de.

Tasarım anlamına Corvette çizgileri birçok noktada kendini hissettirirken, ortadan motorlu araçlardan ilk akla gelen Ferrari de gözümüzün önüne gelmiyor değil. Ancak Corvette C8’in genel tasarımı için muazzam demek hiç de zor görünmüyor. Aynı şekilde iç tasarım da muazzam ve anlatmaktan çok fotoğraflara uzun uzun bakarak bunu anlamak mümkün.

Performans ve fiyat konularına geçmeden önce, aracın büyük oranda alüminyum malzemeden üretildiğini, bu sayede 1590kg gibi, bu tip bir araç için iyi sayılabilecek bir değerin elde edildiğini belirtmeden geçmeyelim. Bu durum doğal olarak performansa da fazlası ile yansımış.

Chevolet Corvette C8 Stingray motor, şanzıman ve performans

Yaklaşık 2 yıl önce bir analiz yapmış ve ortaya çıkan bazı patent çizimlerinden, ortadan motorlu Corvette C8 modelinin, önden motorlu Corvette C7’ye göre farklı bir motora sahip olacağını tahmin etmiştik. Ancak bu durum gerçekleşmedi. Chevrolet büyük bir sır içerisinde tasarladığı 4.0lt çift turbo V8 DOHC motoru bu araçta kullanmadı. Onun yerine halen önden motorlu Corvette modelinde yer alan, 6.2lt, bloktan eksantrikli (OHV), 500ps güce ve 630Nm torka sahip sahip geleneksel atmosferik-benzin motor tercih edildi.

Motorun ürettiği 500ps güç ise arka tekerleklere 8 ileri çift kavrama otomatik şanzıman ile aktarılıyor. 0-100km/s hızlanmasını 3 saniyeni hemen altından tamamlayan C8 Corvette’in son hızı açıklanmadı ancak rahatlıkla 320km/s üstüne çıkabileceğini tahmin ediyoruz.

Bu geleneksel motor ne kadar iyi ve kaslı olursa olsun, daha modern, üstten çift eksantrikli çift turbo V8 motorun böyle bir araca daha fazla yakışacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde, daha hızlı bir versiyonun bu motorla ortaya çıkabileceğini ihtimalini de aklımızda tutmak istiyoruz. Diğer taraftan farklı bir motorun kullanılması durumunda, aşağıda bahsedeceğimiz fiyat mucizesinin de gerçekleşmeyeceği bir gerçek.

Chevrolet Corvette C8 Stingray fiyat

Her ne kadar ülkemizde %160 vergi ve üstüne bir de %18 vergi eklenip fiyatları altüst olduğu için bizim için hiçbir şey ifade etmese de, Corvette C8 Stingray’in ABD satış fiyatı gerçekten de tabir-i caiz ise inanılmaz. Chevrolet yetkilileri daha aylar öncesinden, ortadan motorlu Corvette’nin normal modele göre önemli bir fiyat farkının olmayacağnı açıklamışlardı.

Bu açıklama gerçek oldu ve aracın ABD başlangıç fiyatı 55.900Dolar olarak açıklanıyor. Bu fiyat ülkemizde yaklaşık 320.000TL’ye karşılık geliyor ki, ancak düşük hacimli, yüksek donanımlı D segmenti bir otomobil (Ör: VW Passat 1.6TDI DSG Highline) alınabiliyor. ABD’de kişi başın gelirin ülkemizin 5-6 kat fazla oluşu da cabası. Yani Amerikalı, bu aracı bütçesinde bizim 60.000TL-70.000TL hissettiğimiz gibi hissediyor.

Tabi aracın sahip olduğu performans, görünüm ve tekniğe göre sunduğu bu fiyat, benzer özelliklere sahp rakiplerini de büyük oranda şaşırtabilir. ABD fiyatları için konuşacak olursak; Porsche 911 Carrera S 115.000$’dan, Honda NSX 159.000$’dan, BMW i8 150.0000$’dan başlıyor. Ferrari ve Lamborghini tarafındaysa 220.000$ Doları gözden çıkarmak gerekiyor. Amerikan rakibi Ford GT için ise tam 400.000$ isteniyor.

Kısacası Corvette C8 Stingray, adeta bir mucize gerçkleştirmiş ve en yakın rakibinin yarı fiyatına, hatta performans ve görünüm olarak benzer olduğu Ferrari ve Lamborghini’lerin 4’te 1’i fiyata satılacak.