Mercedes X Serisi üretimi son mu buluyor?

0
910
mercedes x serisi üretimi

ABD’de oldukça popüler olan iş ve günlük hayatta pikap kullanımı, 2000’li yıllardan itibaren tüm dünyaya yayılmaya başladı. Daha önceleri pikaplar, dünyanın geri kalanında genellikle  iş amaçlı tercih edilirken, günümüzde bir yaşam tarzı haline geldi. İşte bu nedenle birçok Avrupa markası pikaplar konusunda daha iştahlı davranmaya başladı. İlk olarak VW, Amarok modelini piyasaya sürdü. Ardından Mercedes ve Renault, Nissan Navara bazlı pikap modelleri X-Serisi ve Alaskan’ı tanıttı. Ancak son zamanlarda yaşanan bazı gelişmeler, Mercedes X Serisi üretimi konusunda sorunlar olduğunu gösteriyor.

Bu gelişmelerden en dikkat çekicisi 2019 Şubat ayında, emekli olan Mercedes CEO’su Dieter Zetsche tarafından gerçekleştirilmiş, Güney Amerika pazarı için Renault-Nissan fabrikasında yapılması planlanan Mercedes X Serisi üretimi iptal edilmişti.

Tabi bu iptalin önemli bir nedeni de dünyanın geri kalanı ile alakalı. 2018 yılında Avrupa, Avustralya ve Güney Afrika’da sadece 16,700 adet satılan X Serisi, Mercedes yöneticilerinin hedeflediğinden çok daha az bir satış adedine ulaşabildi. Bu sonuçtaki en büyük etkenlerden bir tanesi fiyatının rakiplerine göre oldukça yüksek olması. Üstelik Nissan Navara altyapısına sahip olmasına rağmen. X Serisi, Nissan’ın İspanya’daki fabrikasında Navara ve Renault Alaskan ile yan yana üretilmesine rağmen bu kadar yüksek bir fiyata sahip.

Ayrıca, bir Mercedes’in aklımızdaki Mercedes özgünlüğünden bu kadar uzak olmasına rağmen, karlılıktan da memnun olunmadığı bir başka neden olarak ortaya çıkıyor.

Satış adetleri ve karlılıkta istenilen noktaya gelinememesinin yanında, bir de üretim kaynaklı bazı problemler mevcut. Takata hava yastıkları ve fren pedalı nedeniyle gerçekleşen geri çağırmalar ve bunların neden olduğu maliyet, Mercedes yetkililerini ciddi şekile bunaltmış gibi görünüyor.

Kısacası Mercedes X Serisi üretimi;

Umulmadık bir şekilde sürprizlere gebe duruma geldi. Önümüzdeki aylarda bu konuda marjinal bazı kararlar alınması kimseyi şaşırtmamalı. Ancak Mercedes’in kafasının karışık olduğu da aşikar. Bir yandan ezeli rakibi BMW’nin pikap konsepti ile ortaya çıkması ve bu konuda sürprize açık olması, bir yandan yukarıda bahsettiğimiz sorunlar Mercedes’i adeta iki arada bir derede bırakmış olabilir.

Bu arada benzer bir durumu VW’in de Amarok ile yaşadığı, bir sonraki Amarok için Ford ile işbirliğine gidildiği unutulmamalı. Bir sonraki VW Amarok, Ford Ranger temellerine sahip olacak ve 2 araç birbirleri ile teknik açıdan da kardeş olacak.

Sonuç olarak Avrupalı üreticilerin pikap sevdası hiç de istedikleri gibi gitmiyor. Mercedes X Serisi üretimi bu açıdan tehlikede gibi görünüyor.

mercedes x serisi üretimi