Ana Sayfa ÖNE ÇIKAN Yeni Audi RS6 tanıtıldı; Sportif tasarım dikkat çekici

Yeni Audi RS6 tanıtıldı; Sportif tasarım dikkat çekici

0
34
yeni audi rs6
Audi RS6

SW yani Station Wagon kasa tipindeki araçlara büyük motorlar yerleştirip, sürüş özelliklerini de en üst düzeye çıkarmakta öncü markalardan bir tanesi şüphesiz Audi markasıdır. 90’lı yılların ortalarında, Porsche’nin de destekleriyle Audi 80 SW bazlı efsane Audi RS2 modelini dünyaya sevdirmiştir. Bu geleneğini o yıllardan beri de disiplinli bir şekilde devam ettiriyor. İşte o modellerden en sonuncusu geçtiğimiz günlerde tanıtıldı. Tanıtılan yeni Audi RS6 Avant modeli, “Bir SW araç daha ne kadar sportif olabilir?” sorusunu bizlere net bir şekilde gösteriyor.

Aslında Audi’nin en yakın rakibi Mercedes’in de E segmenti SW kasa tipinde üst düzey performansa sahip AMG E63 ve E63S modeli yer alıyor. Ancak genel görünüm itibariyle, Audi’nin sanki bu tasarım işene daha çok önem verdiği anlaşılıyor. Zaten Yeni Audi RS6’ya bakar bakmaz bu durum net bir şekilde kendini gösteriyor. Audi A6 Estate / SW modellerinin bile sportif tasarlanması sonucunda, özellikle basık C sütunu, RS6 Estate’in Sedan bir modelden bile daha şık ve sportif görünmesini sağlamış.

Aracın birçok yerinde yer alan şişirilmiş gibi duran detaylar, bir önceki RS6 modelinde yer alıyordu. Ancak daha keskin ve köşeli hatlar bu şişkinlikle birlikte çok daha etkili bir görünüm elde edilmesini sağlamış. Bu nedenle bir üst pragrafta sarf ettiğimiz “Daha ne kadar sportif tasarlanabilirdi ki?” sorusunu kendimize tekrar sormadan edemiyoruz.

Yeni Audi RS6 teknik

Mercedes AMG E63 Estate gibi bir rakibinden tasarım anlamında daha ileri görünen yeni RS6’nın, tabi ki bu başarılı tasarımını destekleyecek performanslı bir de motorunun olması gerekiyor. Araçta yer alan 4.0lt hacmindeki çift-turbo benzin motor 600ps güç ve 800Nm tork üretebiliyor. Rakibi AMG E63 modeli ise 571ps güce ve 750Nm torka sahip. E63S versiyonun da bu ise değerler artıyor ve 612ps güce ve 850Nm tork değerine kadar ulaşıyor.

Görüleceği gibi yeni Audi RS6, Mercedes AMG E63 modelleri arasında bir güç-tork değeri sunuyor. Bu arada hem RS6’nın hem de E63 modellerinin kendilerine özgü sürekli 4×4 çekiş sistemlerine (Audi- Quattro, Mercedes – 4Matic) sahip olduklarını belirtmeden geçmeyelim.

Audi RS6 motorunun ürettiği güç ve tork, 4×4 çekiş sistemine 8 ileri ZF üretimi 8HP kodlu tork konvertörlü şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor. Düşük aktarım kaybının da etkisi ile 0-100km/s hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlayan aracın son hızı ise 250km/s ile sınırlandırılmış. Ancak limitör iptali ile rahatlıkla 300km/s hızı geçebileceğini tahmin ediyoruz.

Son olarak hızlanma değerlerinin E63’de 3.6sn ve E63S’de de 3.5 sn olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bu da Mercedes’in daha düşük güç ile aynı hızlanma değerini sağladığını gösteriyor.