BMW 2 Serisi Gran Coupe tanıtıldı | Rakibi Mercedes CLA

0
27
bmw 2 serisi gran coupe
bmw 2 serisi gran coupe

BMW, uzun bir süredir Mercedes’e cevap veremediği C Segmenti 4 kapılı Coupe sınıfında sonunda modelini tanıttı. Yeni BMW 1 Serisi platformu üzerine inşa edilen ve önden çekiş platformuna sahip olan BMW 2 Serisi Gran Coupe, yeni Mercedes CLA‘nın rahatını bozacak gibi görünüyor.

Bir önceki 1 Serisi’nden yeni modele geçişte adeta şişirilen yeni HB aracın bu huyu aynen 2 Serisi Gran Coupe’ye de işlemiş. Bu nedenle genel görünüm itibari ile birbirlerine benziyorlar. Önden farklı detaylara sahip olsalar bile, bu şişirilmiş görüntü biraz rahatsız edici denilebilir. Ancak en azından farklı böbrek yapısının kullanılmış olması önemli.

Diğer taraftan profil görünümünde Opel Astra J kasa Sedan hissi almadık da değil. Sanki bu modelin biraz hava takviyesi verilmişi gibi görünüyor. Fotoğraflara baktıkça araca alışılsa da, bu şişkinliğin verdiği rahatsızlık bizde kaybolmadı. Ancak aracı canlı canlı görmek farklı düşüncelere neden olabilir.

4525mm uzunluk, 1800mm genişlik ve 1420mm yükseklik ölçülerine sahip olan 2 Serisi Gran Coupe’nin 2 dingil arası mesafesi ise 2670mm olarak açıklanıyor. Bagaj hacmi ise 430lt. Bu ölçüler bir önceki CLA ile oldukça benzerken, yeni Mercedes CLA’dan daha küçük olmasıyla göze batıyor. Daha küçük boyutlarına rağmen yeni CLA’dan 41mm daha fazla 2 dingil arası mesafeye sahip olması, arka koltuklarda daha fazla diz mesafesi sunuyor olabileceği anlamına geliyor.

İç görünüm anlamında ise yeni 1 Serisi ve 2 Serisi Gran Coupe arasında bir fark yer almıyor. BMW’nin F20 serisinden itibaren geliştirerek diğer serilere uygulamaya başladığı kokpit yapısı mevcut. Bu kokpit yapısı karşımıza en güncel hali ile yeni BMW 3 Serisi’nde çıkmıştı. Gerçekten de başarılı özellikleri ve sportif yapısı ile dikkat çekiyor.

BMW 2 Serisi Gran Coupe motor ve şanzıman

2 Serisi Gran Coupe’de, BMW’nin halen C segmenti modellerinde kullanmakta olduğu 1.5lt sıralı 3 silindirli turbo-benzin 140ps motor ile, C, D ve E segmentlerinde kullandığı 2.0lt turbo-dizel sıralı 4 silindir 190ps motor yer alıyor. Bu motorlar Avrupa’da satışa sunulacak. Kuzey Amerika pazarı için 2.0lt turbo-benzin 228ps (228i) ve 2.0lt turbo-benzin 301ps (M235i) motorlar yer alacak. Bu 2 motorun daha sonra Avrupa pazarı için de sunulacağını tahmin ediyoruz.

Şanzıman tarafında ise; Önden çekişli yeni 1 Serisi ve 2 Serisi’nin önden çekişli versiyonlarında olduğu gibi, 1.5lt turbo-benzin motorda 7 ileri tork konvertörlü, 2.0lt turbo-dizel motorda ise 8 ileri tork konvertörlü ZF üretimi şanzımanlar yer alacak.

2020 yılı başlarında satışa sunulacak olan BMW 2 Serisi Gran Coupe’nin, aynı yılın 2. çeyreğinde ülkemizde satılmaya başlanmasını bekliyoruz. Fiyatının ise yeni Mercedes CLA ile benzer seviyede olması, döviz kurunda önemli bir değişiklik olmaması durumunda (1 Euro= 6.5TL) 260.000TL’den başlaması beklenebilir.