Yeni Toyota Yaris tanıtıldı | Sınıfının en güvenli aracı olma iddiasında

0
48
yeni toyota yaris 2020
yeni toyota yaris 2020

Toyota’nın B Segmenti’nde yer alan HB aracı Yaris baştan aşağı yenilendi. Markanın yeni tasarım anlayışına uygun olarak çok daha dinamik detaylara kavuşan yeni Toyota Yaris 2020, sadece hybrid sistemli olarak satışa sunulacak.

2017 yılında tanıtılan ve ülkemizdeki Toyota Fabrikası’nda üretilen C-HR ve yeni Corolla ile, 2018 yılında yenilenen ABD’de yüksek satış adetlerine sahip Camry‘den hissedilir oranda tasarım detayları eklendi. Ayrıca Toyota’nın yeni modüler platformu GA-B üzerine inşa edilen ilk model olmasıyla öne çıkıyor. Bu yeni platform sayesinde bir önceki jenerasyona göre 50kg’lık bir ağırlık tasarrufu sağlandığı belirtiliyor.

GA-B platformu, farklı boyutlardaki araçlara uygulanabilir olmasıyla öne çıkıyor. Ayrıca bu platform ile, ağırlık tasarrufunun yanında güvenlik anlamında da önemli iyileştirmeler yapılmış. Bu sayede yeni Yaris’in sınıfının en güvenli aracı olmaya aday olduğu belirtiliyor.

Boyutlarda ise ilginç değişiklikler yaşanmış. Günden güne büyüyen tasarımlara alıştığımız şu günlerde, yeni Yaris yerini aldığı modele göre 5mm kısalırken, 40mm de yükseklikten kaybetmiş. Diğer taraftan genişlik ve 2 dingil arası mesafe 50’şer mm artmış. Bu durum aracın özellikle arka yaşam alanının hissedilir oranda artmış olabileceğine önemli bir işaret diyebiliriz.

Ayrıca yeni platform sayesinde ağırlık merkezi 15mm azalan Yaris’in, süspansiyon sisteminde yapılan iyileştirmeler ile birlikte genişliğinin artması, yol tutuş konusunda belirgin bir şekilde daha iyi olabileceğini gösteriyor.

Aracın içindeyse, artık günümüzde neredeyse tüm markaların uygulamaya başladığı detaylar mevcut. Havada asılı gibi duran ve üzerinde tuşları yer alan bilgi eğlence ekranı, altındaki havalandırma ızgaraları ve onun da altındaki havalandırma kumandaları, oldukça minimalist bir görüntü sergiliyor. Her şey yerli yerinde ve abartıya yer verilmemiş. Koltuklar ise bu minimalist görüntü ile tezat şekilde spor bir otomobile aitmiş gibi görünüyor.

Yeni Toyota Yaris 2020 motorlar

Her ikisi de sıralı 3 silindirli 1.0lt atmosferik-benzin ve 1.5lt atmosferik-benzin motor seçeneklerinin yanında, 1.5lt motor ile birlikte kullanılan elektrik motorun eşlik ettiği bir hybrid sistem de seçenekler arasında yer alıyor. Yaris’de sunulan en güçlü seçenek olan hybrid sistemin toplam çıkış gücünün 115ps olduğu belirtiliyor. Bu değer yerini aldığı modele göre %15 daha yüksek.

Yeni Yaris’in 2020 başlarında Avrupa’da satışa sunulması, ülkemizde de 2020 yılı 2. çeyrekte piyasaya sunulması beklenebilir.