Yeni Honda City tanıtıldı

0
23
yeni honda city
yeni honda city

Ülkemizde 2006 – 2011 yılları arasında satılan, Honda’nın B Segmenti Sedan sınıfında yer alan modeli City yenilendi. Yeni Honda City, sahip olduğu tasarımla, bir üst segmentte yer alan abisi Civic’e önden çok ama çok benziyor.

Diğer taraftan aracın platformu geçtiğimiz günlerde baştan aşağı yenilenen, yine aynı segmentte yer alan HB model Honda Jazz ile aynı. Ancak Jazz’ın tasarımı tamamen farklı ve Crossover – MPV arası bir tasarıma sahip. Tabi bunu yanında bambaşka bir kokpitin de yeni City’de sunulduğunu belirtmekte fayda var. Aslında bu durum, Citroen ve Peugeot’un klon modelleri C-Elysee ve 301’in, B Segmenti’nde yer alan HB modelleri C3 ve 208 ile olan farklı yapısına benziyor. Aynı segmentteler ancak modeller gerek içten, gerekse de dıştan tamamen farklı tasarıma sahip.

Aslında bu durumun izahı, yeni City’nin Tayland’da üretiliyor olması ile güzel bir şekilde açıklanabilir. Daha uygun fiyatlı ve o ülkenin alışkanlıklarına göre üretilen bu tip otomobiller, ülkemizde de üretiliyor ve yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Hyundai Accent Blue, Fiat Linea, Renault Symbol gibi araçları bu gruba dahil edebiliriz. Peugeot 301 ve Citroen C-Elysee ise İspanya’da üretiliyor. Tüm bu nedenler ve ülkemizde otomobil fiyatlarındaki artış da göz önüne alınırsa, Yeni City’nin Türkiye’de de satışa sunulabileceğini düşünüyoruz.

Yeni Honda City motor ve şanzıman

Honda’nın, yeni Civic ile birlikte kullanmaya başladığı turbo besleme sistemi yeni Jazz modelinde de kendine yer buldu. Hatta kullanılan motor bizzat Civic’den tanıdık. Tek seçenek olan 1.0lt sıralı 3 silindir turbo-benzin motor 122ps güç ve 173Nm tork üretme kapasitesine sahip. Bu motor, B Segmenti bir Sedan araca günlük kullanımın ihtiyacı üstünde bir performans kazandıracaktır. Elde edilen güç ve tork ise ön tekerleklere CVT otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Manuel şanzıman seçeneği ise yer almıyor. Ortalama yakıt tüketim değeri ise 4.2lt/100km olarak açıklanıyor.

ABS, stabilite asistanı, EBD, 6 hava yastığı, çok açılı geriş görüş kamerası ve yokuş kalkış desteği ile sunulacak olan araç, şimdilik sadece Tayland’da üretilecek ve ilk kez olarak RS paketi ile de sunulacak. Henüz herhangi bir bilgi yer almamasına rağmen ülkemizde satılabilir. Satılma potansiyelinin de olduğuna inanıyoruz.