Iveco Nikola elektrikli çekici tanıtıldı | Menzili ile hayal kırıklığı yarattı

0
35
iveco nikola tre
iveco nikola tre

Gün geçmiyor ki yeni bir elektrikli araç dünyanın çeşitli yerlerinde tanıtılmasın. Araç diyoruz çünkü artık pikap, otobüs ve kamyon gibi ticari araçların da elektrikli olan versiyonları yaygın bir şekilde tanıtılıyor. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz günlerde Tesla’nın pikap modeli Cybertruck tanıtılmıştı. Sahip olduğu tasarım ve teknoloji ile de adeta deprem etkisi yaratmıştı. Şimdi ise Tesla benzeri bir üretici olan Amerikan Nikola ve İtalyan ticari araç üreticisi Iveco elektrikli çekici için bir araya geldiler. Iveco Nikola Tre, sahip olduğu görünüm ve güç ile etkili bir çekici olarak dikkat çekse de, sahip olduğu menzil ile amacına pek de uygun görünmüyor.

Iveco, geçmiş yıllarda farklı markalar ile birçok işbirliği yaptı. Bunlarda en dikkat çekeni şüphesiz Alman Deutz ve Magirus ile yapılan ortaklıklar. Tekniği Magirus, motorları Deutz, şanzımanları da ZF olan kamyonların kabin elemanları Iveco tarafından üretiliyordu. Hatta Iveco birçok farklı Rus kamyon markasına benzer şekilde kabin temin ediyordu.

Şimdi ise bu ortaklıklara Amerikan elektrikli kamyon üreticisi Nikola eklendi. Kabin elemanları Iveco tarafından karşılanan elektrikli çekicinin, tekniği de Nikola’ya ait. Iveco’nun halen yollarda olan S-Way modelini baz alan tasarım, Nikola ve Italdesign ekibi tarafından Nikola’nın diğer kamyon modellerindeki detaylarla harmanlanmış.

Iveco Nikola Tre teknik

Görünüm olarak etkileyici olan aracın motor teknik verileri de etkileyici. 720kWsaat’lik pillerden beslenen elektrikli motor 653ps güce ve 1.800Nm torka sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 2 (4×2 çekiş) ya da 3 (6×4 çekiş) aks seçeneklerine sahip olan aracın yük kapasitesi ise, bu aks seçeneklerine göre değişiyor. Arkada tek aksa sahip 4×2 çekiş sistemli araç 18 ton, arkada çift aksa sahip 6×4 çekiş sistemli araç ise 26 ton çekme kapasitesine sahip.

Menzil konusu ise, bu tip bir çekiciden pek de beklendiği gibi değil. Günümüzde daha yüksek yük kapasitesine sahip, 10-11lt civarında 450ps gücünde turbo-dizel motora sahip çekiciler, 1.200lt dizel yakıt ile tek depoda 4000km’nin üstünde yol alabiliyorlar. Bu değer Iveco Nikola çekicinin 10 katı değere sahip.

Açıkcası en azından 1.000km’lik bir menzil, sınırda da olsa iş görebilirdi. 400km menzil, ancak kısa mesafelerde taşımacılığa imkan kılabilir. Tabi bu büyüklükte bir çekicinin, kısa mesafelerde ne amaçla ve ne kadar yaygın kullanılabileceği de kocaman bir soru işareti. Yine de bir yerlerden başlanması ve bir ürün ortaya çıkması önemli ve umut verici.