Toyota Corolla 1.33 E140 | KM Canavarları | LPG ile 476.000km

KM Canavarları serimizde bu güne kadar milyon km değerinin üzerinde ve milyona oldukça fazla yaklaşmış araçlara yer vermiştik. Ancak bu araçlar ya 1990 model Skoda Favorit ve 1979 model VW Golf MK1 gibi eski araçlardı, ya da ticari amaçlarla kullanılan Renault Premium TIR ve Ford Tourneo Connect gibi dizel motorlu araçlardı. Şimdi ise düşük hacimli bir benzin motora sahip Toyota Corolla E140 kasa modelini test edeceğiz.

Toyota Corolla E140 KM Canavarı videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Daha önceki bölümlerde; bulması oldukça zor, 1.500.000km’lik dizel motorlu Şahin Taksi testimizi birlikte yaptığımız taksi sahibi Hüseyin Bey’in kullanmayı bıraktığı araç olan E140 Corolla, aslında bir taksiye göre çok da yüksek sayılmayacak bir km değerine sahip olmasıyla öne çıkıyor. Açıkçası KM Canavarları serimizde daha yüksek km değerine sahip araçları tercih etsek de; bu aracı bu seriye uygun kılan bu tip bir motor ile 476.000km’nin yapılmış olması diyebiliriz. Üstelik bu değerin 400.000km’den daha fazlası LPG ile yapılmış. Ayrıca seriye uygun olup olmadığını, malum satış sitesinde yer alan benzer model ve km değerine sahip araçlara bakarak karar verdik.

Bu doğrultuda 1.33lt motora sahip E140 kasa Toyota Corolla olarak sitede arama yapıldığı zaman, sadece 430.000km’de bir araca rastladık ve o değere de en yçok aklaşan araçlar en fazla 200binli km değerlerinin sadece başında yer alıyor. Çok büyük çoğunluğunu ise 150.000km’nin altındaki E140 kasa 1.33 motorlu araçlar oluşturuyor. Kısacası test ettiğimiz Corolla, kendi dengi motor değerleri içinde KM Canavarı olmayı fazlası ile hak etmiş gibi görünüyor.

Videoda açıklamaya çalışacağımız noktalardan bir tanesi de, bu km değerine kadar aracın başından ne gibi olayların geçtiği, ne gibi tamiratların yapıldığı konusunda olacak. Sonuçta LPG ile oldukça yüksek bir km değerine ulaşan E140 Corolla 1.33, bu tip bir aracı almak isteyecekler için referans olacak düzeyde bir araç gibi görünüyor.

Neşeli ve bilgi dolu geçen testimiz, umarız siz takipçilerimizin de hoşuna gider ve beğenirsiniz. İyi seyirler.

Facebook Comments