Tofaş Doğan 1.6.ie | 12.500km | KM CİMRİLERİ

0
279
tofaş doğan 1.6 i.e.
tofaş doğan 1.6 i.e.

Ülkemizde üretilen ve çok uzun süre kullanılan, en unutulmaz otomobil seçeneklerinden bir tanesi de şüphesiz Tofaş’ın Fiat lisansı ile ürettiği Kuş Serisi modelleri diyebiliriz. Serçe, Şahin, Doğan ve Kartal adlarıyla yüzbinlerce sayıda üretilen bu araçlar, birçok yerde hayatımıza girdi. Kimi zaman taksi olarak bindik, kimi zaman ailemiz satın almayı tercih etti, kimi zaman ise bir yakınımızın veya arkadaşımızın aracına bindik. Bu nedenle, bu araçlara binmeyen, 2000 yılından önce doğmuş kişi belki de yoktur diye düşünüyoruz. KM Cimrileri serimizde daha önce 1990’lı yıllara ait sadece 1342km değerine sahip bir Tofaş Şahin de incelemesi yapmıştık. Şimdi ise enjeksiyonlu bir motora sahip, sadece 16.500km’de 2000 model Tofaş Doğan 1.6 i.e. incelemesi yapacağız.

Tofaş Doğan 1.6 i.e. videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız.

Tofaş Şahin modelinin bir nevi lüks versiyonu olan Tofaş Doğan, uzun yıllar karbüratörlü motorlar ile üretildikten sonra, Fiat Tempra ve Fiat Tipo modellerinde de kullanılan 1.6lt hacmindeki enjeksiyonlu yeni nesil ve modern motoruna kavuşmuştu. Sahip olduğu donanım zamanına göre bakıldığında ise hiç de fena değildi. Kısacası ülkemize uzun yıllar hizmet etmiş bir model serisi olmasıyla öne çıkıyor Tofaş Kuş Serisi.

Testimize konuk olan Tofaş Doğan sahibi takipçimiz ise Kuş Serisi araçlara ön yargılı olarak yaklaşmış uzunca bir süre. Ancak aracın satın alınması konusunda anlattığı hikaye; bu araçlara soğuk bakan bir kimsenin, nasıl olup da sevmeye başladığını güzel bir şekilde gösterir nitelikte.

Testimiz hem güzel bir muhabbet ile geçti, hem de çok fazla sayıda olmayan, özellikle içi sıfır gibi Tofaş Doğan 1.6 i.e.’yi detaylı bir şekilde inceleyip sizlere aktarma fırsatı elde ettik. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.