Egzantrik mili olmayan motor geliyor

Elektrik ve hybrid  teknolojisinin otomobillerde yaygınlaşmaya başlamasıyla içten yanmalı motorların 30-35 yıl sonra olmayabileceğinden bahsedilmeye başlandı. Özellikle VW’in yaşadığı emisyon skandalı sonrası fosil yakıt kullanan motorlara bakış markalar tarafından biraz daha değişti. 


Hybrid teknolojisinde de içten yanmalı motorlar bulunuyor ama tam elektrikli sistemlere geçişte daha uygun maliyetli ve pratik bir çözüm olarak düşünülüyor. Ayrıca hem elektrik hem de içten yanmalı motorun beraber çalışması emisyon değerlerini düşürmekte faydalı da oluyor. Bu nedenle daha önce hybrid sistemlerin orta vadede dizel motorların yerini alabileceğinden bahsetmiştik.
Diğer taraftan içten yanmalı motorlar günden güne küçülmeye ve daha gelişmiş turbo teknolojileri ile daha verimli hale gelmeye başladılar. Yakın zaman önce Volvo ve Mazda yeni turbo teknolojilerini tanıtmıştı. Bu yeni turbolar sayesinde hem daha az yakıt tüketilebiliyor hem de turbo boşluğu azaltılabiliyor. Ayrıca bu konularda BMW markasına 3 turbo yetmemiş olacak ki 2017 yılında tanıtacağı bir motorda 4. turboyu kullanması da oldukça olası görünüyor. 
Şimdi ise İsveçli ünlü süper sport otomobil üreticisi Koenigsegg yepyeni bir teknoloji ile karşımıza çıkacak. Daha öncede bu tip egzantrik milsiz teknolojiler bulunuyordu ancak prototipten öteye geçememişti. İsveçli markanın tanıttığı bu yeni motorda, silindirler içerisine hava alınmasını ve egzoz gazlarının atılmasını sağlayan subapları hareket ettiren bir egzantrik mili bulunmuyor. Günümüzde tüm içten yanmalı motorlar hareketini krank milinden kayış veya zincir vasıtasıyla alan egzantrik miline sahip ve sübaplar bu sayede açılıp kapanabiliyor.

Egzantrik mili ve sübapların açılıp kapanması

Aşağıda 4 silindirli üstten çift egzantrik miline sahip motorun nasıl çalıştığı görülebilir. Millerin bağlı olduğu dişliler hareketini kayış veya zincirden alır. Millerin üzerinde bulunan farklı yönlere bakan kamlar sayesinde süpaplar farklı zamanlarda açılıp kapanır. Günümüzde farklı devirlerde farklı  ve farklı sürelerde sübapların açılıp kapanabilmesini sağlayan değişken zamanlamalı sübap sistemleri bulunuyor ancak sübap teknolojisi burada takılmış bulunuyor.

egzantrik mili – egzantrik mili, zincir be krank mili
Koenigsegg markası ise tanıttığı yeni tekonloji ile egzantrik milini sistemden atmış. Bu sistemde sübaplar tamamen elektronik olarak kontrol ediliyor ve pnömatik yani hava ile çalışan yaylar tarafından açılıp kapatılıyor.  Bu sayede motor sisteminden 2 adet egzantrik dişlisi, 2 adet egzantrik mili ve 1 adet zincir veya triger kayışı eksilmiş. 

Hangi motor nasıl çalışıyor?

Bu oldukça gelişmiş sistem sayesinde sübapların artık çok daha rahat bir şekilde kontrol edilebileceği belirtiliyor. Bu sayede her bir sübabın ayrı ayrı kontrol edilebildiği değişken zamanlamalı sistem elde ediliyor. Hem %30 güç artışı bekleniyor hem de silindir kapatma teknolojisinin bu sayede çok daha kolay bir şekilde uygulanabileceği tahmin ediliyor. Egzantriksiz sistemin ise avantajlarının aşağıdaki şekilde olması bekleniyor.

  • Motorda hafifleme
  • Sürtünme miktarının azalması
  • Sessiz çalışma
  • %30 daha düşük yakıt tüketimi
  • Daha düşük emisyon değerleri
  • Düşük devirlerde yüksek güç
  • Düşük devirlerde yüksek tork
Facebook Comments