Fiat Toro tanıtıldı

Fiat yakın zamanda 1 tonluk pikap modeli Mitsubishi L200 bazlı Fullback modelini tanıtmıştı. Bu model çok küçük tasarım değişiklikleri ile gerçek bir klon modeldi. Diğer taraftan uzunca bir zamandır çeşitli gizli testleri görüntülenen Toro modeli sonunda Brezilya’da tanıtıldı ve fiyatları da açıklandı.

Klon modelin ardından Fiat bambaşka bir tasarım anlayışı ile Toro modelini ortaya çıkardı. Toro model, FCA grubunun diğer markası Jeep’in SUV modellerinden olan Cherokee ile benzer bir tasarım dili kullanıyor. Cherokee modeli ya sev ya nefret et bir tasarım gibi görünse de yadırganmadı ve satış rakamları gayet başarılı. Toro modelinin sadece ön tasarımı değil aracın profilden görünümü de oldukça modern ve sıra dışı. Arka görünümü ise aracın genel tasarımı ile oldukça uyumlu ve değişik görünüyor.
Jeep Cherokee – Fiat Toro
Arka kapağın tek parça aşağı doğru açılır değil de iki parça halinde yanlara açılıyor olması modelin binek müşterileri de hedef aldığını gösteriyor. Bu tip bir kapak tasarımının diğer markalara da sıçraması durumunda önümüzdeki yıllar oldukça farklı pikap modelleri görebiliriz. Bu derece kullanışlı ve günlük kullanıma uygun arka kapak şu anda sadece yeni tanıtılan Honda Ridgeline modelinde bulunuyor. 
Aracın iç tasarımı ise Fiat’in diğer modellerine ve bazı Jeep modellerine oldukça fazla benziyor. Açıkçası Jeep Renegade kadar olmasada biraz oyuncaklı görünüyor. Jeep’in crossover modeli Fiat 500X bazlı Renagade modelinin kokpiti ile havalandırma ızgaraları hariç bir çok ortak tasarım detayı bulunuyor. Kokpitte dikkat çeken en önemli detay ise göstergeler arasında bulunan 5 inch büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü bilgi ekranı ve kokpitin ortasında bulunan ve FCA grubunda yaygın olarak kullanılan 7 inch büyüklüğünde UConnect bilgi-eğlence sistemi. 
Fiat Toro – Jeep Renegade
Modelde 2 farklı tipte motor kullanılacak. Bunlardan ilki 1.8 litre turbo-benzinli 138hp gücünde ve 6 ileri otomatik şanzıman ile sunulacak. İkincisi ise 2.0 litre turbo-dizel 170hp gücünde ve 6 ileri manuel veya 9 ileri otomatik şanzıman ile tercih edilebilecek. 4×4 çekiş sistemi ise sadece dizel motor seçeneği ile beraber satın alınabilecek.
Fiat Toro’nun boyutları ise rakiplerinden daha küçük. Uzunluğu 4915mm, genişliği 1844mm ve yüksekliği 1735mm. Bu ölçüler Toro’nun rakiplerine göre daha kompakt bir yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Yakın bir zamanda Renault ve Dacia’da kompakt bir pikap olan Oroch modelini tanıttı ancak Toro bu modelden daha büyük bir yapıya sahip. Sonuçta boyutları itibariyle iki farklı pikap sınıfının tam ortasında yer alıyor diyebiliriz. Benzinli motora sahip versiyonun taşıma kapasitesi 650kg iken dizel motorun taşıma kapasitesi 1 tona yaklaşıyor. Bu da Toro’yu gerçek bir 1 tonluk pikap modeli yapıyor. 
Modelin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği hakkında henüz en ufak bir ipucu olmasa da gelmesi durumunda başarılı olma ihtimalini yüksek görüyoruz. Brezilya’da açıklanan fiyatlar rakiplerinden yaklaşık %10-20 oranında daha düşük. Bu da ülkemize gelmesi durumunda dizel motorlu versiyonun 65.000TL-70.000TL’den başlayan fiyatlarla satılma ihtimali olduğunu gösteriyor. Günlük kullanıma uygun tasarım ve özelliklere sahip olan bir pikap modeli bu fiyatlarla satılması durumunda ilgi çekecektir.

Facebook Comments