Yeni Fiat Tipo Hatchback ve SW tanıtıldı

0
81
Özellikle ülkemizde 15-20 yıl önce oldukça popüler olan Tipo modelinin yerini Bravo modeli almıştı ve eski popülerliğini kaybetmişti. Ülkemizde tasarlanan ve üretilen Fiat Egea tanıtılınca bu yeni modelin bir de hatchback ve SW modeli olacağı çeşitli kamuflajlı test araçlarından anlaşılmıştı. İsminin Tipo olabileceği tartışılırken sonunda 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı ve eski ünlü ismiyle de geri döndü.

Fiat Tipo ile Egea’nın ön görünümlerinde önemli bir farklılık bulunmazken sadece Tipo’nun sis farları etrafında bulunan krom çıta daha dikkat çekici duruyor ve farklılık yaratıyor. Kasa farklılığı nedeniyle esas değişiklik ise aracın arka kısmında gerçekleşmiş. İki aracın arka tasarımı birbirlerine hiç ama hiç benzemiyor ve tampon dahil en ufak bir ortak nokta bulunmuyor.
Bize göre Tipo modelinin arka tasarımı gerçekten daha şık ancak aracın gerek C sütunu gerekse de bagaj kapağının genel görünümü makyajlı BMW 1 Serisi ile büyük benzerlik gösteriyor. Plakaların yeri aynı konumda olsa benzerlik ortaya daha fazla çıkabilirdi.
Solda Fiat Tipo sağda BMW 1 Serisi
Fiat Tipo HB ve SW modellerinde kullanılacak motor ve şanzımanların ise Egea’da bulunan seçenekleri ile aynı olacak.
  • 1.4 litre atmosferik-benzinli 95ps – 6 ileri manuel şanzuman
  • 1.3 litre turbo-dizel 95ps – 5 ileri manuel şanzuman
  • 1.6 litre turbo-dizel 120ps – 6 ileri manuel şanzuman
2016 yılı ortasında ise yeni motor ve şanzuman seçenekleri eklenecek, 
  • 1.6 litre atmosferik-benzinli 110ps – 6 ileri otomatik
  • 1.6 litre turbo-dizel – DCT otomatik şanzuman (2016 – 2 yarı)
Rakipleri