İki büyük hata ve sonucu taklalı kaza

Trafik kazalarının olmasındaki en büyük iki neden belki de aşırı hız ve hatalı şerit değiştirmedir. Kaza istatistiklerine bakılırsa bu iki yanlıştan kaynaklı olan kazaların en üst sıralarda yer aldığı açıkça görülebilir. Bu nedenle trafikte yol alırken hem kendimizde hem de çevremizdeki araçlarda en çok dikkat etmemiz gereken konular bunlardır.

Karlı ve buzlu yolda hız yapmanın sonucu

İzleyeceğiniz kazada ise her iki sürücü de bahsettiğimiz iki büyük kuralı çiğniyorlar. Sedan tipi otomobilin sürücüsü 4 şeritli yolun soldan ikinci şeridinde bulunurken dönmesi gereken yeri geç bir şekilde fark ediyor ve kamyonun yanındayken frene basıyor. Daha sonra dönüşü kaçırmamak için kalabalık ve hızlı trafikte kamyonun önünden sert bir şekilde 4 şerit birden değiştirme girişiminde bulunuyor. Ancak kamyonun kapalı ve yüksek olan arka kısmı sürücünün görüşünü kapatıyor ve en sağ şeritten hızla gelen SUV aracı göremiyor. En sağ şeritte bulunan SUV sürücüsü de oldukça hızlı bir şekilde diğer sürücünün dönüş yapmak istediği yerden yola geçiş yapmak istiyor. Kamyon nedeniyle sağ tarafını göremeyen sedan araç sola dönüş yapmak isteyen SUV araca sert bir şekilde vuruyor ve takla atmasına neden oluyor.

İki sürücü iki hata bir büyük kaza

Bize göre buradaki kazanın ana kusurlusu sedan aracı kullanan sürücü. İşlek ve hızlı bir yolda bırakın 4 şerit birden değiştirmeyi tek şerit bile değiştirirken oldukça dikkatli olmak ve kurallara tam olarak uymak gerekiyor. Ayrıca dönüş yapmak için de çok daha önceden en sağ şeride geçerek hazırlığını yapması gerekirdi. Yaptığı bu marjinal hareket nedeniyle sedan sürücüsünün %80 kusurlu olduğunu düşünüyoruz.

Sollama aceleye gelmez

SUV sürücüsünün ise bize göre bu kazada %20 hatası bulunuyor. Hem bağlantı yolundan ana yola geçmek için hızı çok yüksek hem de yapacağı dönüşü önceden planlayarak sol şeride geçiş yapması gerekiyordu. Çok az bir zaman kala acele bir şekilde yapmaya çalıştığı dönüş nedeniyle esas suçlu olan sürücü ile çarpışarak yaparak takla attı.
Facebook Comments