Mercedes W201 190E Cabrio neden üretilmedi?

Mercedes yeni C Sınıfı Cabrio modelini yakın bir zaman önce tanıttı. Bu model C Serisi Sedan modelinden direkt olarak üretilen bir model olarak dikkat çekiyor. Mercedes’in daha önce ürettiği D Segmenti Cabrio modellerinin mutlaka E Serisi ile bir bağı bulunuyordu. Ancak 1989 yılında üretilen W201 Cabrio prototipi ile de üstü açık safkan bir D segmenti otomobil için üretime çok yaklaşılmıştı.
1982 yılında üretilmeye başlanan ve 11 yıl gibi uzun bir süreyle üretilerek 1993 yılında üretimine son verilen Mercedes-Benz 190 uygun fiyatıyla ulaşılabilir bir modeldi. En büyük rakibi ise BMW E30 3 serisiydi. Özellikle dayanıklılığı, konforu, geniş iç hacmi ve fiyatı sayesinde E Sınıfı (200 serisi) Mercedes alamayanlar için bulunmaz bir fırsattı. Günümüz Mercedes C Sınıfı’nın atası olan W201 kasa toplamda 1.8 milyon adet üretilerek büyük bir başarıya da imza atmıştı.
Diğer taraftan Mercedesi’in ezeli rakibi BMW, 1988 yılında E30 kasa 3 Serisi’nin Cabrio modelini tanıttı. Büyük ilgi çeken bu model çok farklı motorlar ile satışa sunuldu ve 1993 yılına kadar da üretimi devam etti. Bu hamle karşısında ise Mercedes bir cevap vermeliydi ve 1989 yılında W201 kasa 190E Cabrio modelinin prototipini üretti ve 1990 yılında da tanıtımı yapıldı. 4 kapılı Sedan modele göre cabrio kasa tipine sahip olması haricinde en ufak bir sivri nokta yada tasarım farklılığı yoktu ve bu nedenle de üretime hazır gibi görünüyordu. Üzerinde ise 2.6 litre hacminde sıralı 6 silindirli 164hp gücünde bir motor bulunuyordu ve otomatik şanzımana sahipti. Her noktası özenle tasarlanan modelin üretimi Mercedes yetkililerinin onayına bakıyordu.

Solda Mercedes W201 190E 2.6 Cabrio Prototip sağda BMW E30 3 Serisi Cabrio
Solda Mercedes W201 190E 2.6 Cabrio Prototip sağda BMW E30 3 Serisi Cabrio
Ancak Mercedes yetkililerinin aklında farklı planlar vardı. 90’lı yıllarda Cabrio araçlar ağırlıklı olarak Kuzey Amerika pazarında satılıyordu ve özellikle A.B.D’de yaşayan potansiyel müşteriler daha geniş, lüks ve prestijli araçları tercih ediyorlardı. Ancak durum böyle olsada BMW E30 Cabrio modeli oldukça sevilmişti ve iyi satış rakamları elde ediyordu. Diğer taraftan bir üst sınıfta bulunan daha büyük ve lüks bir model olan BMW E34 5 Serisi’nin Cabrio modeli bulunmuyordu.

BMW 5 Serisi Cabrio neden üretilmedi?

Mercedes yetkilileri ise bu faktörleri düşünerek şu soruları kendilerine sordular;

  • BMW’nin bulunmadığı, AB.D pazarına daha uygun bir üst model, pahalı ve lüks bir cabrio mu üretelim? 
  • Yoksa BMW E30 3 Serisi Cabrio gibi başarılı bir model karşısına W201 190E Cabrio modelini çıkararak rekabete mi girelim?
Aslında sorunun cevabı çok basitti ve mantık ağır basarak duyguların önüne geçti. Bu doğrultuda Mercedes bir üst sınıfta bulunan, ciddi bir lüks ve genişlik algısı olan A.B.D’de de iyi satış rakamları yakalayan W124 kasa E Sınıfı’nın Cabrio modelini üretmeye karar verdi. Ayrıca bu model daha üst gelir müşterilere hitap edeceği için Mercedes için daha da karlı olacaktı. Sonuçta 1992 yılında üretimine başlandı ve 1997 yılı ortalarında üretimine son verildi. 
1992 Mercedes W124 E Sınıfı Cabrio (300CE)
Günümüzde W124 kasa E Serisi Sedan modelleri bile oldukça değerli olarak kabul ediliyor. Cabrio modeli ise markanın fanatikleri için bulunması zor ve mücevher niteliğinde olarak görülüyor. Bu da onu geleceğin önemli klasik modellerinden birisi haline getiriyor diyebiliriz. Bu büyük başarı sonucunda Mercedes yetkilileri doğru karar vermiş diyebiliriz. W124 E Sınıfı Cabrio yerine ne kadar güzel görünen bir model olsa da 190E W201 Cabrio üretilseydi hem bu kadar popüler olmayabilir hem de marka açısından karlılık daha az olabilirdi. 

Facebook Comments