Yeni Nissan Juke geliyor

Nissan’ın sub-kompakt yani B Segmenti crossover modeli Juke, 2011 yılında ilk olarak satışa çıktığında tüketicilerin aklında karışık duyguların kalmasına neden olmuştu. Sev yada nefret et tasarıma sahip bir model olarak niteleyebileceğimiz bu ilginç tasarımlı araç sevimli görüntüsü ile özellikle kadın kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarmıştı ve oldukça iyi satış rakamlarını yakaladı.

Tanıtılan Nissan modelin ismi ise Juke değil Kicks olarak açıklandı. Görünüm itibariyle Juke’a hiç benzemeyen ve genel anlamda gerek iç gerekse de dış tasarım olarak çok daha muhafazakar bir tasarıma sahip olan Kicks bu görüntüsü ile daha yüksek satış rakamları elde edebilir diye düşünüyoruz. Yakın bir zamanda tanıtılan ve ülkemizin ilk SUV/Crossover modeli olacak olan Toyota CH-R ile de ciddi bir rakip olabilecek olan bu model ilk başta Brezilya’da üretilecek. 192 milyon dolara mal olan yeni fabrikada üretilecek olan Kicks ilk olarak Brezilya’da daha sonraları ise Avrupa’da ve dünyanın diğer yerlerinde de satışa sunulacak. 
Diğer taraftan bu modelin kesin olarak Juke yerine satılıp satılmayacağı açıklanmıyor. Ancak genel tasarımı itibariyle Nissan Juke dar bir iç hacime ve bagaja sahipti. Kicks modeli benzer ölçülere sahip ancak tasarım daha köşeli olduğu için iç hacmi fotoğraflardan daha geniş görünüyor. Ayrıca böyle bir model üzerine zaten çalışılmış ve başarılı bir tasarım ortaya çıkmışken neden yeni bir çalışma yapılsın diye düşünmüyor değiliz. Bu nedenle bize göre bu model yeni Nissan Juke için oldukça iyi ve hazır bir tasarım alternatifi olarak öne çıkıyor. 
Modelde kullanılacak motorlar hakkında her hangi bir açıklama bulunmuyor ancak benzer boyutlara sahip olan ve aynı sınıfta bulunduğu Renault Captur ve mevcut Nissan Juke’da da kullanılan 1.2lt turbo-benzinli ve 1.5lt turbo-dizel motorların Nissan Kicks’de de kullanılacağına kesin bir gözle bakabiliriz. 

B Segmenti SUV-Crossover modelleri

Facebook Comments