KTM motosiklet nasıl LaFerrari’ye dayanabilir?

İzleyeceğiniz videodaki mücadelenin bir tarafında İtalyan super sport otomobil üreticisi Ferrari’nin bu güne kadar ürettiği en güçlü araçlardan birisi olma unvanına sahip olan La Ferrari bulunuyor. Hybrid bir motor sistemine sahip olmasıyla da markanın bu konuda ilk modeli olma şerefine sahip. 2013-2015 yılları arasında sadece 499 adet üretilen modelde 6.3lt hacminde 800ps güce ve 700nm torka sahip V12 silindirli atmosferik-benzin bir motor bulunuyor. Bu çok güçlü motora ise anlık olarak 163ps güç ve 200nm tork sağlayan bir elektrik motoru eşlik ediyor. Sonuçta karşımızda 963ps güce ve 900nm torka sahip 1585kg (+75kg sürücü) ağırlığında eşsiz bir model bulunuyor. 

Yokuş yukarı karlı yolda 40 tonluk tır nasıl kurtarılır?

Mücadelenin diğer tarafında ise KTM Super Duke 1290 modeli bulunuyor. 1.3lt 2 silindirli atmosferik-benzinli 4 zamanlı 173ps güç ve 144nm tork üreten bir motora sahip olan model sürücü hariç 189kg ağırlığa sahip. Ancak böyle bir mücadele de her iki aracın ağırlığı da sürücü dahil hesaplanmalı.

Bu doğrultuda güç/hacim ve güç/ağırlık değerlerini hesaplayalım.

 • Ferrari La Ferrari
  • Güç/hacim: 127ps/lt (sadece atmosferik motor)
  • Güç/ağırlık: 580ps/ton
 • KTM Super Duke 1290
  • Güç/hacim: 133ps/lt (sadece atmosferik motor)
  • Güç/ağırlık: 655ps/ton
Yukarıdaki değerlerden görüleceği gibi KTM motosiklet, en güçlü super sport araçlardan birisi olan teknoloji harikası LaFerrari modelinden birim hacim ve birim ağırlığa düşen güce göre daha üstün. Ancak böyle bir mücadelede yere aktarılabilen güç ve araç ağırlıkları çok daha fazla önem kazanıyor. Bu nedenle lastik ölçüsü, ağırlıkların yere basma dağılımı ve zeminin durumu gibi parametreler böyle bir çekişmede çok daha fazla rol oynar diye düşünüyoruz.

Bu doğrultuda araçların sürücülü ağırlık ve lastik ebatlarına bakalım

 • Ferrari La Ferrari
  • Arka lastik ölçüsü: 335/30 R20, Ön lastik ölçüsü: 245/35 R19
   • Arka Lastik genişliği: 345mm
   • Ön Lastik genişliği: 265mm
   • Sürücü dahil ağırlık: 1660kg (75kg sürücü)
 • KTM Super Duke 1290
  • Arka lastik ölçüsü: 190/55 R17, Ön lastik ölçüsü: 120/70 R17
   • Arka Lastik genişliği: 190mm
   • Ön Lastik genişliği: 120mm
   • Sürücü dahil ağırlık: 264kg (75kg sürücü)
Yukarıdaki veriler doğrultusunda Ferrari’nin aşırı geniş lastikleri nedeniyle ağırlığını yere daha fazla yaydığı söylenebilir. KTM ise çok daha dar bir ölçüye sahip ve bu nedenle de daha etkili bir şekilde yere temas ediyor ve gücü aktarıyor gibi görünüyor. 
Bu duruma karlı ve buzlu kış günlerinden bir örnek vererek devam edebiliriz. Karda batmamak için geniş kar ayakkabıları vardır. Bu ayakkabıları giyen kişi vücut ağırlığını yumuşak zemine yaymış olur ve bu sayede de yürürken batmaz. Araçlarda ise kış lastikleri ağırlığın ve gücün yere daha iyi aktarılabilmesi için kar ayakkabılarını tersine daha dar olarak seçilir. Bu sayede birim alana düşen ağırlık miktarı artmış olur ve çekiş de bu sayede artar. Kış lastikleri daha geniş seçilseydi lastikler geniş yüzeyli kar ayakkabısı etkisi yapabilirdi ve aracın yere tutunması zorlaşabilirdi. 
Bu doğrultuda KTM modelinden sürücüler dahil 6 katın biraz üstünde daha ağır olan Ferrari’nin lastik taban genişliği de yaklaşık 4 kat daha fazla. Yani zemine KTM’ye göre 6 kat daha fazla temas ediyor. Ancak 4 kat değeri 6 kat olarak hesapladığımız değerden daha yüksek olsaydı bu videodaki durumu güç aktarımına bağlardık ancak bu da  mümkün görünmüyor. 
(Not: Lastiğin yere teması konusu çok detaylı ve teknik bir konudur. Lastik genişliğinin yanında lastik basıncı, lastik markası, jant çapı, jant genişliği gibi parametrelere de bağlıdır. Ancak videoda bulunan araçların bu değerlerini tamamını bilmediğimiz için en büyük etken olan lastik genişliğini baz alarak basit bir hesap yaptık. Ancak diğer parametrelerin de böyle bir mücadele de çok etkili olacağını sanmıyoruz)
Diğer taraftan videoda durum böyle değil ve KTM oldukça uzun bir süre Ferrari’ye dayanıyor. Daha sonra otomobil gerekeni yapıyor. Ancak bize göre bu video KTM tarafından çekilen güzel bir reklam filmi olmuş. Bize göre KTM, Ferrari’nin 1/3 gücündeki birçok arabaya bu kadar süre dayanamayacağı gibi LaFerrari gibi bir modelin de KTM’yi hallaç pamuğu gibi atabileceğini düşünüyoruz. 
Facebook Comments