Mazda 3 makyajlandı

Mazda’nın kompakt sınıfta bulunan HB modeli 3 makyajlandı. Ülkemizde yakın bir zaman önce dizel-otomatik seçeneği eklenen ve çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşan model artık daha güncel bir görünüme ve özel teknolojilere sahip olarak karşımıza çıkıyor. 

Aracın ön tasarımında yapılan tasarım değişikliği büyük ve gösterişli ön panjur nedeniyle ilk bakışta neredeyse hiç anlaşılmıyor ancak çok ciddi farklar bulunuyor. En dikkat çekici detay krom panjur detayının artık far grubunun üst kısmına doğru uzamıyor olması olarak gösterilebilir. Ayrıca panjurun üstünde bulunan ve motor kaputuna temas ediyor gibi görünen Mazda amblemi bir miktar aşağıya doğru çekilmiş. Tampon tasarımı da tamamen değişmiş ve sis farlarının farklı tasarımı da dikkat çekici değişiklikler arasında bulunuyor. Panjurda bulunan krom çıta ise artık tamponun alt kısmına kadar neredeyse havada dururcasına uzanıyor. Bu tip bir tasarım Mazda modelleri arasında ilk kez 3 modelinde uygulandı da diyebiliriz. Demek ki yeni ve makyajlı Mazda modellerinde artık bu tip bir panjur-tampon tasarımı göreceğiz. 
Solda makyajlı 2017 Mazda 3 ön tasarım
Ön görünümdeki kadar dikkat çekici değişiklikler bulunmasa da arka tasarım da makyajdan nasibini almış. Aracın arka tasarımında ise siyah kısmı azaltılan ve daha düz bir tasarlanan tampon dikkat çekiyor. Siyah kısımda yer alan kırmızı kedi gözü aydınlatmalar ise artık kaportanın renkli kısmında yer alıyor. Ayrıca stop grubunun iç tasarımı ve renkleri de değiştirilmiş. 
Solda makyajlı 2017 Mazda 3 arka tasarım
 Aracın kokpitinde ise değişen direksiyon simidi ilk dikkat çeken değişiklik olarak karşımıza çıkıyor. Mekanik el freni ise artık kullanılmıyor ve onun yerine elektronik sistem tercih ediliyor. Bu sayede kapaklı büyük bir göz kol dayamanın önüne yerleştirilmiş. Koltukların tasarımları ise değişiklikler arasında  yer alıyor. Sonuç olarak aracın dışında gerçekleşen ince değişiklikler aynı şekilde kokpitte de gerçekleşmiş diyebiliriz. 
Solda makyajlı 2017 Mazda 3 kokpiti
Kullanılacak motor seçeneklerinde herhangi bir değişiklik öngörülmüyor ancak yeni G-Vectoring Control (GVC) sistemi marka açısından büyük bir yenilik sunuyor. Bu sistem motor, şasi, şanzıman ve gövdeyi sürüş özelliklerini iyileştirmek için sürekli olarak kontrol ediyor ve bu sayede çok daha eğlenceli bir sürüş vadediyor. Ülkemizde halen satışta olan makyajsız Mazda 3 motor ve şanzıman seçenekleri ile fiyatları şu şekilde;
  • 1.5lt atmosferik-benzin 120ps 6 ileri manuel şanzıman – 72.750TL’den başlayan fiyatlarla
  • 1.5lt atmosferik-benzin 120ps 6 ileri otomatik şanzıman – 76.750TL’den başlayan fiyatlarla
  • 1.5lt turbo-dizel 105ps 6 ileri otomatik şanzıman – 92.000TL’den başlayan fiyatlarla
Birçok rakibinden daha yüksek fiyatlara satılan Mazda 3 modelinin makyajlı fiyatları %2-3 arasında artabilir diye düşünüyoruz. Ancak sahip olduğu yeni teknolojiler ve sportif görünüm onu sınıfının sıra dışı modellerinden birisi haline getiriyor ve modeli bu nedenle tercih eden bir kullanıcı kitlesi de yok değil. Bu nedenle üst sıralarda olmasa da kendine pazarda belli bir yer edinecektir. Aralık 2015 tarihinde tanıtılan dizel-otomatik seçeneğinin ülkemize gelmesinin 7-8 ayı bulduğu düşünülürse makyajlı Mazda 3 modelinin 2017 ilk çeyreğinde ülkemizde olması beklenebilir. 

Diğer C Segmenti HB modeller

Facebook Comments