Çin’de sahipsiz 6 adet Brabus S Serisi

1.5 milyar kişiye yaklaşan nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti gerçekten de oldukça ilginç bir ülke olmasıyla dikkat çekiyor. Tek parti ile yönetilen ülke Komünist bir ülke olarak bilinmesine rağmen lüks yaşamı ile de öne çıkıyor. Teorik olarak ikisinin birbirine ters olduğu bu kavramlar nedeniyle de karşımıza ilginç uygulamaları ve görüntüleri çıkıyor. Özel Mercedes modellerinin bolluğu da bu ilginçliklerden sadece bir tanesi.

Yakın bir zaman önce Çin Hükümeti tarafından satışa çıkarılan Mercedes W140 Pullman modellerinin haberini yapmıştık. Oldukça ilgi çeken yayınımız sonrası benzeri bir haber daha karşımıza çıktı ve takipçilerimizle paylaşmak istedik. 
Bu sefer karşımıza çıkan S Serisi Mercedes’ler W221 kasa ve Brabus tarafından modifiye edilmiş modeller. Resimlerde 5 adedi yan yana görünse de bir tane de yan yana duran araçların arkasında var. Çin’e özel olarak üretilen bu Brabus modellerinin isimleri de Avrupa ve Amerika’da satılanlardan farklı. 5 tanesi Brabus 50S 4M ve 1 adedi de Brabus 60S tipinde olan bu araçlardan 50S 4M modelinde 4.7lt V8 turbo-benzin 435ps güç ve 700nm torka sahip motor bulunuyor ve 4M ifadesi de sürekli 4 çeker sistemine sahip olduğunu belirtiyor. Brabus 60S modelinde ise 5.5lt V12 turbo-benzin 510ps güce ve 830nm torka sahip bir motor bulunuyor. 

Fabrikadan satılık Klasik Mercedes’ler

Modellerin neden bu şekilde beklediği ise oldukça karmaşık bir hikayeye sahip. Çin’de otomobil modifiye edilmesi ve modifiye edilmiş bir otomobilin satılması yasak. Ancak paralel ithalat yoluyla genellikle ABD’den lüks araç getirilebiliyor. Gümrüklerde modifiye konusuna özel bir kontrol de söz konusu ve bunu aşmak için ise ilginç bir yol icat edilmiş. Brabus, Hamann ve benzeri markalar aracın Mercedes tarafından verilen VIN numarasını iptal ederek yeni bir araç gibi tescil ettiriyorlar. Bu sayede araç Brabus tarafından modifiye edilmiş değil de üretilmiş bir model olarak görülüyor. Bu sayede de araçlar Çin’e giriş yapabiliyor.
Bu şekilde kanunlara uygun bir yol bulunmuş olsa da bu araçların neden satılmamış olması ilginç. Büyük ihtimalle araçların işlemleri bitmediği için satışa çıkarılamamış. Ancak arka taraftaki binaya dikkat edilecek olursa eskiden her türlü lüks markanın satışını yapan Gray Market bir galeri olduğu da açık. Şu anda boş olan bu binaların çevresi de oldukça bakımsız. Sanıyoruz ki galeri iflas etmiş ve elindeki bu araçlar da da hukuki bir problem var. Üzerlerinde haciz olsaydı mutlaka devlete ait bir yerlerde muhafaza edilirdi. Her biri 350.000 dolar civarında fiyatlara sahip olan, oldukça nadir ve değerli olan bu araçların güvenliksiz bir şekilde böyle duruyor olması gerçekten de oldukça acıklı. Umariz yakın bir zamanda hak ettikleri sahiplerini bulurlar. 

En hızlı 4 koltuklu cabrio Brabus 850.6.0 oldu

Facebook Comments