Yeni Honda Civic fiyatı ne olur? Ne zaman Türkiye'ye gelecek?

Yeni Honda Civic 2015 Eylül tarihinde tanıtıldı ancak satışına bulunduğumuz tarihe kadar sadece A.B.D ve bazı Uzak Doğu ülkelerinde başlandı. Ülkemizde de oldukça sevilen bir araç olsa da Avrupa ile aynı şekilde hala eski kasası satılıyor ancak ülkemizde de üretilecek olan yeni Civic modelinin yakın bir zamana sonra satışına başlanması planlanıyor. Biz de bu doğrultuda modelin bu güne yaptığımız çeşitli haberleri ve yenilerini bir araya getirerek toplu bir analiz yapmak istedik. Bu doğrultuda modelin biriken tüm bilgilerini fiyat, rakipleri ile durumu, hangi kasa tipleri ve ne zaman satışa sunulacağı gibi başlıklar altında topladık.


Yeni Honda Civic Türkiye fiyatları açıklandı

Yeni-eski Honda Civic karşılaştırması için tıklayınız

Yeni Honda Civic Sedan fiyat analizi

Fiyat analizimizi daha önceden A.B.D’de açıklanan fiyatlar üzerinden gerçekleştireceğiz. Bu yolu seçmemizin nedeni ise hem eski hem de yeni Civic fiyatlarına bu ülkeden ayrı ayrı ulaşmış olmamız. Tablodan anlaşılacağı gibi önceki kasaya göre çok daha fazla fiyat yükselmesi olmayacak gibi görünüyor. Altta bulunan tabloda üst kısımda eski Civic fiyatları altta ise yeni Civic fiyatları bulunuyor. EX-L donanıma göre hesap yapacak olursak modelin fiyatının 22,840 dolardan 24,700 dolara çıktığı görülüyor. Bu da yaklaşık olarak %4 fiyat artışına denk geliyor. Bu artış tamamen yeniden tasarlanmış bir model için gayet makul görünüyor. 
Bu fiyatları Türkiye’deki mevcut Civic modellerine göre uyarlarsak EX-L modeline denk olan 1.6lt otomatik Executive donanımına sahip olan model Ağustos 2016 itibariyle 83,860TL liste fiyatıyla satılıyor. Bu da yeni Civic’in  yaklaşık 3300TL fiyat artışıyla yaklaşık 87,200TL gibi bir fiyata satılabileceğini gösteriyor. Bu fiyatın 1.5lt turbo benzin CVT otomatik şanzıman Executive donanım için geçerli olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. 
Fiyatı rakiplerine göre hangi seviyede?
Honda Civic ilk başlarda büyük bir ihtimalle 1.5 turbo-benzin 174ps güce sahip motor ile ülkemizde satılmaya başlanacak. Ayrıca CVT otomatik şanzıman ile kombine edilebilecek. Bu nedenle bu kombinasyona en yakın motor-şanzıman seçeneği sunan rakiplerinin fiyatlarına bakalım. (1.0 turbo-benzin motor yeni Civic’de daha sonra satılmaya başlanacak)
  • Honda Civic 1.5 turbo-benzin 174ps CVT oto. Executive – 87.200TL (tahmini)
  • VW Jetta 1.4 turbo-benzin 150ps 7 ileri oto. Highline – 92.100TL
  • Ford Focus 1.0lt turbo-benzin 125ps 6 ileri oto. Titanium -87.005TL (85.280TL-kampanya)
  • Hyundai Elantra 1.6lt atmosferik-benzin 127ps CVT oto. Style – 67.000TL
  • Opel Astra Sedan 1.4lt turbo-benzin 140ps 6 ileri oto. Sport – 77.900TL (73.200TL)
  • Skoda Octavia 1.4lt turbo-benzin 150ps 7 ileri oto. Style – 85.900TL
  • Renault Fluence 1.6lt atmosferik-benzin 115ps CVT oto. Touch – 79.950TL
  • Toyota Corolla 1.6lt atmosferik-benzin 132ps CVT oto. Premium – 89.800TL

Honda Civic’de başlangıçta kullanılacak 1.5lt 174ps motor tüm rakiplerinden daha güçlü. Ayrıca tanıtılan en yeni model olarak öne çıkıyor. Bu da onu tahmini olarak tespit ettiğimi 87.200TL fiyatı ile listede avantajlı bir konuma getiriyor. Bu arada daha sonra tanıtılacak olan 1.0lt 130ps güce sahip turbo-benzin motor 1.5lt motora sahip modelden %10 daha düşük fiyata sahip olabilir. Aslında bu motor ve CVT kombinasyonu ile listedeki modellerle karşılaştırmak daha doğru bile olabilirdi ancak biz öncelikli olarak satılacak motora göre tespit yapmak istedik.
Diğer taraftan bu fiyatlar doğrultusundan Yeni Honda Civic fiyatının benzer motor ve donanıma sahip VW Jetta’dan daha ucuz olabileceğini gösteriyor. Ayrıca bu fiyat ile satılması durumunda Fransız ve Güney Koreli rakiplerinden daha pahalı, Ford Focus ile de benzer fiyata sahip olabileceği söylenebilir. Opel Astra’nın 2017 yılında tanıtılacak olan yeni Sedan modeli de Honda Civic Sedan ile aynı fiyata sahip olabilir. Japon rakibi Toyota Corolla ile de benzer fiyatlara sahip olacağı açık bir şekilde görülüyor.
Yeni Honda Civic hangi motorlara sahip olacak?
Yeni Honda Civic’de başlangıçta kullanılacak olan 1.5 litre turbo-benzinli 174 ps gücünde ve 220nm tork üreten motor, CVT otomatik şanzuman ile ortalama olarak 8.1 lt/100km tüketime sahip. Bu tüketim değeri 90km sabit hız ve otoyol kullanımında 6.7 lt/100km’ye kadar düşebiliyor. Şehir içi kullanımda ise 9.1lt/100km yakıt tüketiyor. Tüketim değerleri rakiplerine bakıldığı zaman çok da etkili görünmüyor. Bu motor ile Civic 0-100km hızlanmasını 8.2 saniyede tamamlıyor.
Bir diğer motor seçeneği ise 1.5lt turbo-benzin motorun 201ps güce ve 260nm torka sahip olan versiyonu. Bu motor ülkemize gelir mi bilinmez ancak 7.2sn 0-100km hızlanması ile oldukça performanslı olduğunu da söylemek mümkün görünüyor. 
Diğer taraftan seçenekler arasında bulunma ihtimali yüksek olan 1.0lt turbo-benzin motorun ülkemizde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) avantajına sahip olacak olması ve düşük fiyatı nedeniyle en çok tercih edilen seçenek olabilir. 130ps güce ve 200nm torka sahip olan bu motor ile Civic 0-100km hızlanmasını 8.6 saniyede tamamlayabiliyor. Ayrıca CVT şanzıman ile de güzel bir kombinasyon olabilir diye düşünüyoruz. 
Ayrıca Honda CR-V modelinde de sunulan 1.6 litre turbo-dizel 120ps ve 160ps güce sahip motorlar ile de satışa sunulursa bulunduğu zorlu sınıf içerisinde ilk 3’ü zorlayabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca 160ps’lik dizel motor ile beraber kullanılan 9 ileri ZF üretimi otomatik şanzıman Civic için mükemmel bir seçenek olabilir. Ancak şu anda bu konuda en ufak bir bilgi maalesef bulunmuyor. 160ps versiyonu uzak bir ihtimal olarak görsek de 120ps motor büyük ihtimalle Civic’de bulunacaktır.
Yeni Honda Civic hangi kasa tiplerine sahip olacak?
Başlangıçta Sedan kasa tipi ile satılmaya başlanacak olan modelin henüz tanıtılmayan ancak kamuflajsız resimleri sızan versiyonu 5 kapılı HB’de 2017 yılında satılmaya başlanabilir. Genel görünümleri oldukça benzeyen Sedan ve HB modellerinin yanına daha önce tanıtılan 3 kapılı HB modeli de 2017 yılında eklenebilir. Ancak Liftback kasa tipine daha çok benzeyen Sedan versiyonu bize göre satışların esas kısmını oluşturacaktır. 
Yeni Honda Civic ne zaman Türkiye’de satılmaya başlanacak?
Yeni Honda Civic 2016 Sonbahar aylarında ülkemizde satılmaya başlanacak. Ekim-Kasım ayları gibi başlayacak olan satış sonrası teslimatlar Aralık ayını bulabilir. Ayrıca ülkemizde de üretilecek olması nedeniyle özel fiyatlar ile karşılaşabiliriz. Bunun sonucu olarak da yüksek talep ile karşılaşılabilir. Bu da modelin yaygınlaşmasının 2017 yılını bulabileceğini gösteriyor diyebiliriz. 
Yeni Honda Civic Hatchback

Yeni Honda Civic Sedan

Facebook Comments