Yeni Alfa Romeo Spider nasıl olabilir?

İtalyan Alfa Romeo markası Fiat-Chrysler Grubu (FCA) bünyesinde bulunan bir marka ve geçmişinde de oldukça önemli yarış birincililikleri bulunuyor. Yine FCA bünyesinde bulunan Ferrari’nin kurucusu olan Enzo Ferrari’nin de göz bebeği olan Alfa Romeo, 2000’li yılların başında ne kadar iyi araçlar üretirse üretsin hak ettiği ilgiden yoksundu ancak 2008 yılında FCA’nın markaya özel bir önem vermeye başlamasıyla yavaş yavaş kendini bulmaya başladı. 

Enzo Ferrari ve Alfa Romeo
İlk olarak Sub-kompakt Mito, daha sonra Kompakt HB model Giulietta, ardından iki kişilik coupe 4C ve en son olarak da D Segmenti Giulia ile dikkatleri üzerine çeken Alfa Romeo bu hızla yeni ve çekici modelleri de ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Zaten D Segmenti Crossover modeli Stelvio‘nun da testleri halen devam ediyor ve yakın bir zamanda da tanıtılabilir. İşte bu hızlı gidişat sonucunda markanın 1966-1994 yılları arasında üretilen Spider ve 1995-2005 yılları arasında üretilen GTV Spider modelleri tekrar üretilirse bize göre hiç de sürpriz olmayacaktır. Zaten son dedikodular bu aracın tekrar ete kemiğe bürünebileceğini gösteriyor ancak hangi formda olabileceği tarafında çeşitli fikirler bulunuyor.
Solda 1985 Alfa Romeo Spider sağda 2005 Spider
Diğer taraftan böyle bir modelin üretilmesi için markanın elinde önemli avantajlar da bulunuyor. Hatırlanacak olursa bir diğer FCA Grubu markası Fiat, Mazda MX-5 bazlı bir 2 kişilik cabrio modeli olan 124’ü yakın bir zaman önce tanıtmıştı. Her ne kadar aynı platforma ve kabine sahip olsalar da Mazda MX-5 ve Fiat 124 tamamen farklı dış tasarımları ile öne çıkıyor. Öyle ki bu ortaklığı bilmeyen bir kimse araçların kokpitini de görmese iki aracın bu derece yakın modeller olduğunu tahmin bile edemeyebilir diye düşünüyoruz. Aslında Fiat 124 modelinin genel tasarımı ve boyutları tam da Alfa Romeo’nun aradığı Spider şablonu olarak öne çıkıyor. Aracın gerek boyutları gerekse de 2 kişilik cabrio tasarımı bize göre Alfa Romeo Spider olmaya çok ama çok uygun. 
Fiat 124’ün yapılan testler sonucunda gerçekten de çok iyi özelliklere sahip bir model olduğu ve Fiat üretimi 1.4lt 140ps ve 170ps motorların da Mazda’nın atmosferik 1.5lt vw 2.0lt motorlarından daha canlı özelliklere sahip olduğu belirtiliyor. Bu arada 124’de bulunan 1.4lt 140ps ve 170ps motorlar Alfa Romeo Giulietta ve Mito modellerinde zaten başarılı bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Bu nedenle üretilecek diğer Alfa Romeo modellerinde kullanılmaması için hiçbir neden bulunmuyor. Hatta ülkemizde oldukça merak edilen ancak 2.0lt ve 2.2lt motorlara sahip olan Alfa Romeo Giulia 1.4lt motor ile gelirse ciddi ilgi görecektir diye düşünüyoruz. 

Konu Giulia’dan açılmışken bu aracın özellikle ön tasarımının da Spider modelinde geniş oranda kullanılabileceğini düşünüyoruz. Fiat 124 ve Mazda MX-5 aynı platforma sahip olmalarına rağmen ne kadar farklı tasarımlara sahipse aynı platforma sahip Spider modeli de o kadar farklı olabilir. Giulia, sedan bir model olmasına rağmen gerçekten de belki sınıfının en sportif tasarımına sahip. Bu nedenle de benzer hatlar başta Spider modeli olmak üzere yeni tanıtılacak birçok Alfa Romeo modelinde kullanılabilir. Zaten SUV modeli Stelvio‘da kamuflajlı fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla bu tip bir tasarıma sahip.

Diğer taraftan Başarılı Photoshop çalışmaları ile bilinen INDAV Design bu aracı bizim de tahmin ettiğimiz şekilde canlandırmış ve Alfa Romeo Giulia’nın genel tasarım detaylarını 2 kişilik bir cabrio araç olarak uyarlamış. Çok başarılı bulduğumuz bu çalışma bize göre olası bir Spider modelini gerçekten de çok iyi temsil ediyor. Her halde üretilecek model bu modelden çok da farklı olmayacaktır diye düşünüyoruz.  
Alfa Romeo Spider tahmini Photoshop çizimleri
Elimizdeki tüm verilerden ve tahminlerden gördüğümüz kadarıyla Alfa Romeo Spider’ın gerçekleşmesi oldukça büyük bir ihtimal olarak görünüyor. Ancak bizim için önemli olan böyle bir aracın üretilmesi durumunda Türkiye’ye gelir mi? veya fiyatı ne kadar olabilir? soruları öne çıkıyor. Bu soruların cevaplarını ise şu şekilde cevaplayabiliriz. 
Bize göre Alfa Romeo Spider tahminlerimiz doğrultusunda üretilir ve 1.4lt motora sahip olursa kesin olarak Türkiye’ye getirilir. Giulia’nın aksine düşük bir vergi dilimine girmesi nedeniyle de fiyatının böyle bir araca göre makul olabileceğini düşünüyoruz. Benzer özelliklere sahip Mazda MX-5 ülkemizde halen satılıyor ve 102.000TL başlangıç fiyatına sahip. Aynı platforma sahip olan Fiat 124 ise 1.4lt 140ps motor ile ülkemize gelecek ancak fiyatı henüz belli değil. Bu doğrultuda daha önce model hakkında bir fiyat analizimiz olmuştu ve Fiat 124’ün Mazda MX-5 ile benzer bir fiyata satılacağını ön görmüştük. 
Kısacası Alfa Romeo Spider fiyatı tahmin edilirken 100.000TL gibi bir fiyat rahatlıkla başlangıç noktası olarak alınabilir. Ancak Alfa Romeo’nun kendini artık daha fazla premium olarak konumlandırması ve bu doğrultuda da araçta yapacağı değişiklikler doğal olarak fiyatın daha yüksek olmasına neden olacaktır. Ayrıca büyük bir ihtimalle Fiat 124’de bulunan 1.4lt 140ps motor yerine 1.4lt 170ps olan versiyon tercih edilecektir. Tüm bunların sonucu olarak Spider, Mazda MX5 ve Fiat 124’den %30-%35 oranında daha pahalı olabilir. 
Bu da 130.000TL-135.000TL arasında bir fiyatı işaret ediyor. Bu fiyat ilk bakışta yüksek gibi gelebilir ancak Spider’ın şu anda en büyük rakibi olabilecek model olan 1.6lt turbo-benzin motorlu Mercedes SLC 180 fiyatının 210.000TL’nin üstünde olduğunu hatırlatmak isteriz. Birçok kişi Mercedes’e toz kondurmak istemeyebilir ancak aradaki fark bu derece yüksek olursa Fiat ve Mazda’nın 100.000TL ile yapamayacağı rekabeti Alfa Romeo 135.000TL ile yapabilir diye düşünüyoruz. Sonuçta karşımızda artık çok daha iyi özelliklere ve güncel bir görünüme sahip bir Alfa Romeo Spider modeli olacak. 

Facebook Comments