Aynı fiyata Alfa Romeo Giulietta mı? VW Golf mü?

Alfa Romeo’nun kompakt HB sınıfında bulunan sportif Giulietta modeli yakın bir zamanda makyajlandı. Ayrıca 1.6 lt turbo-dizel motorda TCT yani çift kavramalı otomatik şanzıman seçeneği de sunulmaya başladı. Ülkemizde en çok rağbet gören motor-şanzıman seçeneği olan küçük hacim dizel motor – otomatik şanzıman sunan modeller kervanına katılan Giulietta’nın satışları bu sayede artacaktır. Fiyat olarak da sınıfının referans ve en pahalı modellerinden olan VW Golf ile oldukça yakın olması nedeniyle iki modeli karşılaştırıyoruz. Premium modeller hariç sınıfının zirvesinde bu iki model bulunuyor.


Makyajlı Audi A3 – BMW 1 Serisi – Mercedes A Sınıfı karşılaştırması

Kompakt HB sınıfında bulunan diğer modeller
Fiyat karşılaştırması
Alfa Romeo Giulietta’nın 2016 yılı fiyatları aşağıdaki tabloda görüldüğü şekilde yer alıyor. VW Golf ile 1.4lt turbo-benzinli ve 1.6 litre turbo-dizel seçenekleri ile rakip olan modelin ayrıca VW Golf GTI ile benzer güçte ve fiyata sahip olan bir de 1.8lt turbo-benzinli 240ps güce sahip olan Veloce donanımlı performans versiyonu mevcut. Benzer motora ve güce sahip otomatik şanzımanlı modellerin fiyatlarını karşı karşıya getirirsek;

 • Benzin
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4 turbo-benzinli 170ps – TCT otomatik – Super – 95.000TL
  • VW Golf 1.4 turbo-benzinli 150ps – DSG otomatik – Highline – 94.700TL
 • Dizel
  • Alfa Romeo Giulietta 1.6 turbo-dizel 120ps – TCT otomatik – Super – 99.900TL
  • VW Golf 1.6 turbo-dizel 110ps – DSG otomatik – Highline – 101.700TL
 • Benzin – performans
  • Alfa Romeo Giulietta 1.8 turbo-benzinli 240ps – TCT otomatik – Veloce – 160.000TL
  • VW Golf 2.0 turbo-benzinli 230ps – DSG otomatik – GTI – 149.900TL

Görüldüğü gibi benzer aksesuarlar sunan en üst donanım seçenekleri ile her iki modelin de fiyatları hemen hemen aynı seviyede. Yani iki model arasında tercih yapacakların fiyat konusunda çelişki yaşamayacakları bir gerçek. Diğer taraftan ikinci eldeki değer kaybı belirleyici olabilir. VW Golf daha az değer kaybı ile bu konuda Giulietta’dan daha iyi bir seviyede bulunuyor. Yani VW Golf’ün mantık tercihi olmasının bir nedeni olarak bunu da gösterebiliriz. 

Boyut karşılaştırması
2 model de birbirlerine oldukça yakın ölçülere sahipler. Ancak Alfa Romeo Giulietta hem daha uzun hem de daha yüksek bir araç. Diğer taraftan VW Golf genişlik ve dingil aralığı açısından rakibinden çok az bir miktar daha büyük. Bu nedenle araçların boyutları ve yaşam alanları konusunda tercih yapılırken kişisel tercihler öne çıkacaktır.

Alfa Romeo Giulietta – VW Golf  ölçüler
 Teknik karşılaştırma
Her iki model de 1.6 lt hacminde 4 silindirli turbo-dizel motora sahipler. Yani motorların genel yapısı birebir aynı. Ancak Giulietta’da bulunan Fiat bazlı motor 120ps güce ve 320nm torka sahipken Golf’de bulunan 110ps güce 250nm torka sahip. Yani Giulietta’nın motoru gözle görülür bir şekilde daha kuvvetli. Zaten böyle olduğu güç/hacim, tork/hacim ve güç/ağırlık verilerinden de anlaşılabilir.

Ağırlıkları da neredeyse aynı olan araçların performansları ve tüketim değerleri de hemen hemen aynı denilebilir. Fabrika verilerine göre Golf şehir içinde daha az yakıt tüketirken, Giulietta şehir dışında daha az yakıt tüketiyor. Ortalama tüketim verileri ise birebir aynı.

Sonuç olarak her iki modelin de performansları ve yakıt tüketimleri aynı denilebilir. Giulietta sadece daha güçlü bir motora sahip olması sayesinde 0-100km hızlanmasını 0.3 saniye daha iyi bir zamanda gerçekleştiriyor ve rakibi ile aynı tüketim değerine sahip. VW Golf ise aynı ağırlığa, daha düşük gücüne ve torkuna rağmen rakibi ile yaklaşık performans değerlerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.


Yeni Renault Megane – Yeni Opel Astra karşılaştırması

Alfa Romeo Giulietta – VW Golf  teknik veriler
Sonuç

Her iki modelin performansları, tüketimleri ve fiyatları için aynı demek oldukça mümkün görünüyor. Ancak tasarımlar tamamen farklı ve Alfa Romeo Giulietta açık bir şekilde çok sportif ve çekici bir görünüme sahipken VW Golf daha sıradan ve tutucu bir görünüme sahip. Konfor ve yol tutuşu en iyi harmanlayan model olarak öne çıkan VW Golf’ün kompakt HB sınıfında standartları belirleyen model olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu popülerliği ve satış rakamları sayesinde de ikinci elde az değer kaybıyla öne çıkıyor.

Sonuçta VW Golf için mantığın Alfa Romeo Giulietta için ise duygunun ağır bastığı modeller diyebiliriz. Zaten araçların tasarımı da tam olarak bu hisleri işaret ediyor. Ancak kullanım özellikleri farklı olan her iki aracı da test edip kişisel tercihlere göre karar vermek en doğrusu gibi görünüyor.

Performans ve tüketim değerler tamamen markaların belli standartlara göre kendi bünyelerinde yaptıkları testlere göre belirleniyor ve günlük kullanımlarda farklılık gösterebiliyor. Teorik verilerin pratikte farklı çıkabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz. Bu nedenle bir modeli satın almadan önce mutlaka test etmenizi ve yol bilgisayarı vasıtasıyla tüketimi hesaplamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca her modelin farklı hisler yaratacağını rahatlıkla söyleyebilir. Bu nedenle kişisel zevklerin, tercihlerin ve bütçenin seçim yaparken araçlara öncelik sağlayacağını düşünüyoruz. Biz sadece kağıt üzerindeki verileri yorumlayarak analiz gerçekleştiriyoruz. Bundan sonrası ise zevklere ve renklere kalıyor. 

Görünümler
Alfa Romeo Giulietta – VW Golf  ön görünüm
Alfa Romeo Giulietta – VW Golf  ön-yan görünüm
Alfa Romeo Giulietta – VW Golf  arka yan görünüm
Alfa Romeo Giulietta – VW Golf  kokpit görünüm
Facebook Comments