Yeni Honda Civic HB yüzünü gösterdi

Honda markası son birkaç yıldır yaptığı ataklar ile ciddi anlamda öne çıkmayı başladı. Kuzey Amerika’da zaten uzun yıllardır çok sevilen ve güvenirliliği ve sorun çıkarmayan yapısıyla çok sevilen marka en son olarak Avrupa’nın en güvenilir otomobil markası seçildi ve bu sayede ismini iyiden iyiye pekiştirdi. 

Sadece müşteri memnuniyeti konusunda değil son zamanlarda tanıttığı yeni modeller ve motorlar ile de adından daha sık söz ettirmeye başladı. 2015 yılında liftback-sedan formundaki yeni Honda Civic modelini tanıtan marka, daha sonra Civic Coupe modelini tanıtmıştı. Şimdi ise hatchback formundaki kasanın üretim modeline oldukça yakın bir şekilde tasarlanan konsept modeli tanıtıldı. Araçta en çok dikkat çeken ayrıntı ise mevcut Civic HB modelinin ön tasarımı sedan kasa tipi ile farklıyken bu sefer hatchback, coupe ve sedan (liftback) kasalarının tümünde aynı yüz kullanılması olmuş. Yine 2015 yılında tanıtılan D segmenti Honda Accord‘da aynen bu yüze sahipti. Anlaşılan Honda da Alman markaların Matruşka bebek modasına uymayı planlıyor. 
Soldan sağa – Honda Civic Hatchback – Coupe – Sedan
Diğer taraftan arka tasarımlar da hemen hemen aynı sayılır. Konsept modelde farklı bir arka spoyler detayı uygulanmış ancak üretim modelinde bu detayın coupe ve sedan kardeşi ile aynı olacağını düşünüyoruz. Boyutları ise mevcut HB kasaya göre büyüyen modelin uzunluğu 130mm, genişliği 30mm artarken yüksekliği 20mm azalmış. Kompakt sınıfta yer alan bir araç için gerçekleşen bu artış gerçekten de dikkate değer.

Yeni Honda Civic motorları için 2 farklı chip tanıtıldı

Soldan sağa – Honda Civic Hatchback – Coupe – Sedan
Modelde kullanılacak motorlar ise kardeşleri ile aynı olacak ve yeni bir gelişme olmaz ise hepsi şimdiden belli. Standart olarak ise 6 ileri manuel şanzıman seçeneği ile sunulacak bu motorlarda 8 ileri veya Honda CR-V modelinde de kullanılan 9 ileri otomatik seçeneği bulunabilir.


Yeni Honda Civic HB fiyatı ne kadar olabilir?
  • 1.0 litre 3 silindirli turbo-benzinli 127hp güç – 200nm tork – VTEC
  • 1.5 litre 4 silindirli turbo-benzinli 174hp güç – 220nm tork – VTEC
  • 1.5 litre 4 silindirli turbo-benzinli 201hp güç – 260nm tork – VTEC
  • 1.6 litre 4 silindirli turbo-dizel (120hp ve 160hp güce sahip olan motorlar kullanılabilir-detay mevcut değil) – DTEC
Yeni Honda Civic sedan ve HB kasa tipleri ile beraber 2017 yılında ülkemizde satılmaya başlanabilir. Atmosferik motorlar konusunda uzun zamandır direten Honda yeni ve çok iyi güçlere sahip yeni VTEC turbo motorları ile bu dezavantajını çok büyük bir avantaja çevirecek gibi görünüyor. Gerek müşteri memnuniyetinin Avrupa’da zirve yapması gerek yeni motor ve şanzımanlar gerekse de yeni tasarım anlayışı ile bu sefer sınıfının en çok satanları içerisine girebilir.
Kompakt sınıfta bulunan diğer modeller

Facebook Comments