Mercedes Unimog 70 yaşında

Otomobil üreticilerinin bazı modelleri vardır ki uzun süre şöhretleri devam eder ve eski versiyonları da her zaman efsane araçlar olarak anılır. Land Rover’ın 110 (Defender), Toyota’nın Land Cruiser, ve Jeep’in Willys MB modelleri bunlara birer örnektir. Ayrıca bu verdiğimiz örnekler iş amaçlı olarak tasarlanmış ve günümüzde farklı amaçlarla yollarına devam etmektedirler. Diğer taraftan en az bu modeller kadar efsane olmuş ve hala ismini şanlı bir şekilde devam ettiren farklı bir model bulunuyor.

Mercedes’in Unimog markası yerden aşırı yüksek, dar ve kısa yapısı ile yollarda görmeye çok alışık olmadığımız bir araç olsa da özellikle kış aylarında Karayolları ekiplerinde kar kürürken, tuzlama yaparken veya ordumuz mühimmat ve asker sevkiyatı yaparken karşımıza çıkabilecek etkileyici bir araçtır. Askerliğini yapmış birçok kişi de bu araca binme fırsatı bulmuştur. Üzerinde Mercedes yıldızı olması da bu araçlara ayrı bir hava katmaktadır. Unimog adeta ismi ile özdeşleşmiş ve en zor arazi koşullarının üstesinden gelmesiyle de tüm dünyada birçok farklı ülkenin vazgeçilmez iş aracı olmuştur.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan bir Mercedes Unimog
Unimog Tarihi 
Unimog’un (Universal-Motorgerat) ortaya çıkması ise 2.Dünya Savaşı’ndan hemen sonra gerçekleşmiştir. 1945 yılında savaşı kaybeden Almanya harabe haline gelmişti ve yolları da bombalardan ve tankların paletlerinden dolayı kullanılmaz hale gelmişti. Ancak hayatın bir şekilde ilerlemesi gerekiyordu. Ülke bir an önce toparlanmalı ve kendine gelmeliydi. Bunun için de mevcut şartlara uygun, insanların işlerini yapmayı kolaylaştıracak çok amaçlı taşıtlar faydalı olabilirdi. Özellikle yiyecek ihtiyacı çok fazlaydı ve çiftçinin de bu yönde şevklendirilmesi ve işinin kolaylaştırılması gerekiyordu. 

Mercedes G Sınıfı Professional ile özüne döndü

Bu doğrultuda, Mercedes kamyon bölümünde çalışan genç bir mühendis olan Albert Friedrich, 4 eşit tekerleği olan, hem yolda hem de arazide sorunsuz bir şekilde yol alabilecek, az yakıt tüketen, yük taşımasının yanında yolcu da taşıyabilen ve aynı zamanda traktör kadar iyi iş yapabilecek bir taşıtın çizimlerini gerçekleştirdi. Erhard und Söhne firması ile anlaşan Albert Friedrich 1946 başında başladığı çalışmaları aynı yılın sonunda bir prototip olarak ortaya çıkarmayı başardı. Prototip modelde ağır kullanıma uygun olan dizel motorun tasarımı henüz tamamlanmadığı için benzin motoru kullanılıyordu ve aracın genişliği de sadece 1.27 metreydi ve yük bölmesine 2 sıra patates çuvalı sığabiliyordu. Aracın amblemi ise boynuzlu bir geyik kafası figürüydü.

İlk Unimog olan 1947 Unimog ve logosu olan geyik kafası figürü
1947 yılının sonuna gelindiğinde ise dizel motor Unimog’a monte edildi ve seri üretime 25hp güce sahip bu motor ile başlanmış oldu. Ancak ilk üretim daha önce anlaşma sağlanan Erhard und Söhne firmasının kapasite sorunları nedeniyle Boehringer kamyon markası ile gerçekleşti. Aslında buradaki ilginç nokta; “Neden bir Mercedes mühendisinin tasarladığı kamyon başka bir marka tarafından üretiliyor?” sorusunda saklı. 2. Dünya Savaşı sırasında Alman Nazi Ordusu’na kamyon üretmiş olan Mercedes’in savaş sonrası yapılan anlaşmalarla 4×4 araç üretmesi Müttefik ülkeleri tarafından yasaklanmıştı. İşte bu nedenle Mercedes bu kadar çok amaçlı ve özel bir aracın üretimine dahil olamamıştı.  

Mercedes elektrikli kamyon tanıtıldı

1951 yılına kadar bu şekilde devam eden üretim bu tarihten sonra yasakların kalkmasıyla Mercedes tarafından yapılmaya başlandı. Üretimin Mercedes’in eline geçmesiyle de boynuzlu geyik figürü olan logo yerine Mercedes yıldızı amblem Unimog modelinde kullanılmaya başlandı. 401 kasa koduyla başlayan üretim daha sonra geliştirilerek 402 adını aldı. 402 ile beraber de kısa ve uzun şasi olarak 2 farklı seçenek ilk kez alternatif olarak sunulmaya başlandı. Gaggenau/Baden-Württemberg’de başlayan Mercedes Unimog üretimi 2002 yılına kadar farklı modeller ile bu fabrikada üretilmeye devam edilmişti ve çok farklı kasa tipinde araçlar üretilmişti. Daha sonra bu fabrikada Unimog üretimi sona erdi ve başka fabrikalara üretim kaydırıldı. Ancak Gaggenau/Baden-Württemberg fabrikasında 50 yılı aşkın süren üretim Unimog tarihinde önemli bir yere sahip olmasıyla öne çıkmaktadır.

1946-2016 arası çeşitli Unimog modelleri

1946 yılında ağırlıklı olarak çiftçiler için tasarlanan ve oldukça küçük boyutları ile dikkat çeken Unimog, günümüzde birçok farklı ordunun ve hizmet birimlerinin vazgeçemediği araç olmasıyla öne çıkıyor. İlk tanıtıldığı zamanların haricinde çok daha farklı amaçlara hizmet eden ve çok da farklı tipte büyüklükte kasa tiplerine sahip olan Unimog aradan 70 yıl geçmesine rağmen de popülerliğinden en ufak bir şey kaybetmeden görevini başarılı bir şekilde dünya çapında devam ettirmektedir.


Mercedes Unimog Fotoğrafları