Down-Sizing yerine Up-Sizing mi geliyor?

Yaptığımız analiz ve haberlerin içinde neredeyse her hafta down-sizing ile alakalı bir konu bulunuyor ve markalar da sürekli olarak hacmi ve silindir adedi düşürülmüş motorları ardı ardına tanıtıyorlar. Şu sıralar 1.6lt-1.8lt atmosferik motorların yerini alan 1.0lt 3 silindirli turbo benzin motorlar Ford, VW, Honda, Hyundai ve Renault (0.9lt) tarafından halen sunuluyor. Turbo besleme sayesinde sundukları yüksek güç ve torku düşük devirlerde vermeleri sayesinde bırakın 1.6lt-1.8lt atmosferik motorları 2.0lt atmosferik motorlara bile yaklaşan 1.0lt motorlar 1200kg-1400kg ağırlığa sahip C Segmenti araçlarda ve hatta iri D segmenti araçlarda bile artık kullanılır hale geldi. (Skoda Octavia, Audi A3, Honda Civic, Seat Ateca, Ford Focus, Ford Mondeo (D Segmenti))

Diğer taraftan A.B.D’de VW’in hileli yazılım kullanması nedeniyle başına patlayan emisyon skandalı adeta Pandora’nın Kutusu’nun açılmasını sağladı ve bu da bazı şeylerin değişmesine neden olabilecek gibi görünüyor. Bu doğrultuda yaşanan bir gelişme ise bizi oldukça şaşırttı ve konu hakkında bu analizi yapmaya karar verdik. Bu konuda yaşanan gelişme ise; Çok düşük motor hacmine sahip benzin ve dizel motorlarda istenen güç ve tork değerlerinin elde edilmesi için kullanılan turboların çok yüksek basınç ve sıcaklıklara çıkması nedeniyle CO2 ve NOx emisyon değerlerinin kontrol edilme zorluğu ile alakalı. 
Geçtiğimiz günlerde işlediğimiz bir teknik konu başlığında; Dizel motorların iyi filtre edilmediği takdirde benzin motorlara göre çevreye ve insan sağlığına daha zararlı olduğunu, dizel motorun ve dizel yakıtın da yapısı itibariyle zararlı NOx gazlarını atmosfere çok daha fazla saldığından bahsetmiştik. Ayrıca NOx gazlarının filtrelemesinin hem daha zor hem de daha pahalı olduğunu belirtmiştik. Emisyon skandalı da tam da bu nedenle patlak vermiş ve Euro 5 normuna sahip olan motorların normalden çok daha fazla NOx gazlarını iyi filtre edilemeden atmosfere saldığı ve hileli yazılım sayesinde bu değerlerin düşük gösterildiği ortaya çıkmıştı.

1.0 lt 3 silindirli VW TSI motor Passat’da kullanılır mı?

Kısacası otomobil üreticileri her ne kadar motor hacimlerini küçültüp turbo ile gücü artırarak CO2 ve NOx değerlerini düşürdüklerini iddia etseler de başta VW olmak üzere birçok marka aslında standart dışı olarak tabir edebileceğimiz ve bir nevi hileli test cihazları ile emisyon değerlerini ölçüp kataloglarda doğru bir şekilde belirtiyorlar. Ayrıca dikat edilecek olursa sadece CO2 değerleri emisyon miktarı olarak belirtiliyor ve NOx ortada bile yok. Ancak VW skandalının etkisi ile artık bu durum herkesin gözüne battı ve devletler de bu yöndeki uygulamalarını artık çok daha sıkı uygulayacak şekilde hazırlık yapmaya başladılar. Kısacası bu testler ve üreticiler artık sabıkalı ve kontrol konusunda devletler kontrolü ele alacak gibi görünüyor. 
Tam da bu gelişmelerin üstüne geçtiğimiz günlerde sona eren Paris Otomobil Fuarı’nda Renault-Nissan ortaklığı motor bölümü başkanı Alain Raposo Reuters’e itiraf gibi çok dikkat çekici bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre; Artık down-sizing uygulamalarında limitlere gelindiği, motor hacimlerinin bu kadar küçültülerek yüksek güç elde edilmesi sonucu izin verilen maksimum emisyon değerlerini yakalamakta büyük zorluğa neden olduğu ve hybrid-elektrikli araçlara ayrılan yüksek bütçeler nedeniyle de bu motorların emisyon araştırmalarına gerekli kaynağın kısıldığı belirtildi. Bu açıklama gerçekten de çok ama çok önemli ve önümüzdeki yıllarda otomobil üreticilerinin özellikle dizel motorlara olan bakışını değiştirebilecek nitelikte.

VW 1.0lt TSI motorun1.2lt TSI’dan farkları nelerdir?

Diğer taraftan hem motor hacimlerinin küçültülerek emisyonun düşürüldüğünü iddia eden yetkililerin hem de çıkıp limitlerdeki down-sizing uygulamalarının emisyon kontrolünde zorluk çıkarttığını belirtmesi gerçekten de birbirine zıt ve bu konunun da teknik açıklaması şu şekilde; Her ne kadar turbolar çok yüksek basınç ve sıcaklıklarda çalışabilecek ve dayanabilecek şekilde tasarlanıyor olsa da, motorun tam gaz çalışması esnasında sıcaklığın aşırı artması sonucu özellikle dizel motorlarda NOx gazlarının normale göre 15 kat daha fazla ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu aşırı NOx oluşumu nedeniyle de emisyon değerlerini kontrol etmek çok zorlaşıyor. Benzin motorlarda ise CO (karbon monoksit) oranı aşırı artarken tüketim de kontrol altına alınamıyor ve CO’nun CO2 olarak filtrasyonu zorlaşıyor.  Her iki motor tipinde de soruna neden olan bu durum hem aşırı filtreleme maliyetine hem de ekstra ağırlığa neden oluyor. Ayrıca ne yapılırsa yapılsın filtreleme de bir yere kadar gerçekleşiyor. 
Tüm bu anlattıklarımızdan görüleceği gibi Down-sizing uygulamaları ile istenilen güç ve tork değerleri elde ediliyor olsa da katı emisyon kurallarını bu şekilde aşmak üreticiler için oldukça zor görünüyor. Bunun çaresi olarak da turbonun daha düşük basınç ve sıcaklıkta çalışmasını sağlayacak yeni bir yapı sağlanması gerekiyor. Bu nedenle de akıllara ilk olarak down-sizing yani hacim küçültmenin tam tersi olan up-sizing yani hacim büyültme metodu geliyor. Bu doğrultuda turboların daha sakin ve düşük sıcaklıkta çalışması sağlanarak bir miktar daha yüksek motor hacmi tercih edilecek gibi görünüyor. Ancak bu yükselme öyle abartı bir oranda gerçekleşmeyebilir. Özellikle düşük hacimli dizel motorlarda %25-%30 oranında hacim artışları beklenebileceği belirtiliyor. Benzin motorlarında ise 1.0lt motorlar yerine 1.2lt ve 1.4lt tercih edilmeye başlanabilir.

VW yeni 1.5 TSI motorlar hakkında ilk bilgileri yayınladı

Aslında bu durum yavaş yavaş VW Grubu’nda karşılık bulmuş gibi görünüyor da diyebiliriz. Hatırlanacak olursa Polo modelinde kullanılan 1.2lt 3 silindir turbo-dizel motor yerine 1.4lt 3 silindir turbo dizel kullanılmaya başlandı ve yakın bir zaman sonra tanıtılacak olan 1.5lt 4 silindir turbo-dizel motor da 1.4lt motorun yerini alabilir. Ayrıca makyajlı Amarok modelinde 2.0lt 4 silindir çift turbo 180ps dizel motor yerine 3.0lt V6 silindir VGT turbo dizel 224ps motor kullanılmaya başlandı. Görüleceği gibi VW’in ağzı sütten fena yanmış ve tedbirini de diğer markalardan önce almaya başlamış gibi görünüyor. 
Sonuç olarak dünyamızı temiz tutmayı hedefleyen emisyon kuralları otomobil üreticilerinin başına fena halde dert oldu ve olmalı da. Hybrid ve elektrikli otomobil modellerinin de yaygınlaşmaya başlaması nedeniyle üreticiler emisyon konusuna fazla kaynak aktarmak istemiyorlar. Fazla kaynak aktarmak ve emisyonu düşürmek için yapılacak her yeni uygulama özellikle dizel araçların pahalanmasına ve üreticilerin de daha az kar etmesine neden oluyor. İşte bu nedenle de özellikle dizel motorlarda emisyon konusundan kurtulmanın en kolay yolu bir miktar hacim büyültme uygulaması gibi görünüyor. VW tarafından Polo ve Amarok gibi modellerde başlayan bu uygulama öyle görünüyor ki diğer markalara da yayılacak. Ancak biz bu durumu benzin motorlu hybrid araçların yolunu açacak bir başka neden olarak görüyoruz. Bu kadar zor koşul ortadayken üreticiler artık dizel motorlar ile uğraşmayacak kadar kendilerini bıkmış hissediyor olabilir diye düşünüyor ve hybrid modellerin kısa vadede (7-8 yıl) dizel modellerin yerini almaya başlayacağını tahmin ediyoruz. Bu süreçte elektrik motoru kullanan kamyonların bile yaygınlaşması son gelişmelerden açık bir şekilde belli oluyor.