2016 yılında Google’da en çok hangi otomobil markaları arandı?

2016 yılı otomotiv sektörü açısında çok hareketli bir yıl oldu. Neredeyse her otomobil markası farklı modellerini ya yeniledi ya da makyajladı. Ayrıca patlama yapmaya çok yakın olan elektrikli ve hybrid modeller konusunda çok farklı gelişmeler yaşandı. Dolayısı ile bu gelişmeleri takip edebilmek için de otomobil ve teknoloji meraklıları ya otomobil konusundaki internet sitelerini takip etti ya da arama motorlarında bu gelişmeleri daha detaylı araştırma yoluna gitti. 

Diğer taraftan internet arama motorlarının şüphesiz en popüleri olan Google, 2016 yılında otomobil markaları ile alakalı olan en popüler arama istatistiklerini geçtiğimiz gün açıkladı. Bu doğrultuda tüm dünya çapında en çok aranan otomobil markaları şu şekilde;
  • Honda
  • Mercedes-Benz
  • Tesla
  • Lamborghini
  • Volvo
  • Ford
  • Jaguar
  • Bentley
  • Maserati
  • Rolls-Royce
Burada dikkat edilmesi gereken Honda’nın veda etmeye hazırlandığımız 2016 yılında en popüler modeli ve otomobil tarihinin en çok satan modellerinde birisi olan Civic modelini yenilemiş olması. Ayrıca bir diğer popüler modeli CR-V’de sürpriz bir şekilde baştan aşağı yenilendi. Bir diğer önemli ve merak edilen model ise Civic modelinin performans modeli Type-R’dı. Yaz aylarında yapılan bir fuarda bu modelin prototipi tanıtıldı ve dünya çapında çok büyük ilgi çekti. İşte tüm bu gelişmelerin de etkisiyle Honda Google’da en çok aranan marka olmuş gibi görünüyor. 
İkinci sırada yer alan Mercedes ise hem çok faklı modeller tanıtarak ezeli rakipleri Audi ve BMW’nin model sayısı bazında önüne geçmiş hem de yeni elektrikli markası EQ ile büyük ses getirmişti. Ayrıca ticari sektörde tanıttığı elektrikli modeller de büyük ilgi görmüştü. Tüm bunların etkisiyle de ikincilik koltuğunu ele geçirmiş gibi görünüyor. 
Üçüncü sırada yer alan Tesla ise şüphesiz herkesin merakla takip ettiği bir marka. Satışlarını ağırlıklı olarak Kuzey Amerika ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde yapıyor olsa da, dünyanın en kalabalık ülkesi ve internete uyguladığı sansürle de blinen Çin’de oldukça popüler. Ülkemizde de çok merak edilen ve ilgiyle takip edilen Tesla’nın Model S ve Model X yani sadece 2 farklı modeli halen üretilip satılıyor olsa da üçünülüğe yerleşmiş olması ne kadar popüler olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca bu yıl içinde tanıtılan ve 2018 yılında teslim edilmeye başlanacak olan çok daha uygun fiyatlı Model 3’ün de bu popülerlikte payı büyük. Öyle görünüyor ki Tesla, aramalarda 1. ve 2. olan Honda ve Mercedes kadar farklı ve çeşitli modellere sahip olsa birinciliğe bile oynayabilirdi diye düşünüyoruz. 
Genel anlamda bir değerlendirme yapacak olursak 2016 yılı insanların elektrikli otomobilleri merakıyla geçti. Bu da doğal olarak internet aramalarına yansıdı. Özellikle Tesla’nın bu kadar az model sayısına rağmen üçüncü olmuş olması da bunu net bir şekilde gösteriyor.