Porsche Panamera Sports Turismo tanıtıldı

Porsche’nin geçtiğimiz aylarda yenisi tanıtılan Panamera modeli yeni ve oldukça farklı bir kasa tipine kavuştu. Özellikle Mercedes’in CLA ve CLS modellerinde sunduğu Station kasa tipinin oldukça dikkat çekici ve sportif bir hale getirilmesiyle ortaya çıkan Shooting Brake modası böylece Porsche’ye de bulaşmış oldu. Sports Turismo adındaki bu versiyon, farklı C sütunu tasarımıyla hem daha farklı bir görüntü hem de daha kullanışlı bir arka koltuk sırası ve bagaj ortaya çıkmasını sağlıyor. 

Uzunluk, genişlik ve dingil aralığı ölçüleri normal Panamera ile aynı olan Sports Turismo’nun yüksekliği ise 5mm daha fazla. Ancak arka bölmedeki esas ferahlığı ve bagaj genişliğini bu yükseklik değil, C sütununun daha geniş bir açıya sahip olması sağlıyor. Ayrıca Porsche tasarımcıları ilginç bir şekilde Panamera’da bulunan 2’li arka koltuk sırası arasındaki sabit kol dayama ve kumanda bölmesini kaldırarak 3 kişinin oturabileceği bir hale getirmişler. Bu da modelin bir nevi aile kullanımına uygun hale getirilmesi anlamına gelebilir. Ayrıca 520lt bagaj hacmi sunması da önemli bir özellik. Demek ki Porsche bu konuda oldukça fazla talep almış ve modeli çok daha fonksiyonel bir hale getirmiş. 
Porsche’nin yeni tasarladığı MSB (Modular Standart Architecture) platformuna sahip olan model adaptif havalı süspansiyon, aktif süspansiyon, dinamik şasi kontrol sistemi, tork yönlendirme sistemi, elektromekanik direksiyon sistemi ve Panamera’da ilek kez sunulacak olan 4WS yani 4 tekerleği kontrol eden direksiyon gibi yol tutuşu arttıran sistemler sayesinde spor otomobil yol tutuş özellikler modele kazandırılmış.

Daha uzun dingil aralığına sahip Porsche Panamera Executive için tıklayınızModelde sunulacak motor seçenekleri ise şu şekilde;

  • Panamera 4: 3.0lt V6 turbo benzin 330ps güç 450nm tork
  • Panamera 4S: 2.9lt V6 bi-turbo benzin 440ps güç 550nm tork
  • Panamera 4S Diesel: 4.0lt V8 bi-turbo dizel 422ps güç 850nm tork
  • Panamera 4 E-Hybrid: 462ps güç 700nm tork
  • Panamera Turbo: 4.0lt V8 bi-turbo benzin 550ps güç 770nm tork
Bu arada Sports Turismo fiyatının normal Panamera modelinden yaklaşık %3 daha pahalı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak modelin fiyatları şimdiden açıklandı ve bu da satışına başlandığı anlamına gelebilir. Ülkemize gelmesi ise yaz aylarını bulabilir diye düşünüyoruz.

Facebook Comments