Volvo S60 Polestar Nürburgring rekoru kırdı ama açıklamadı mı?

Volvo’nun D Segmentinde yer alan S60 modeli önümüzdeki yıl yenileniyor ve yaklaşık 1 yıl önce S60 ürün gamının en üstünde yer alan performans versiyonu S60 Polestar önemli bir değişim geçirerek yeni motoru ile tanıtılmıştı. 

Daha önceden sıralı 6 silindirli 3.0lt turbo-benzin 320ps gücünde bir motora sahip olan S60 Polestar, yaşadığı bu değişim sonrası oldukça etkili bir down-sizing yani hacim küçültme operasyonuna uğramış ve sıralı 4 silindirli 2.0lt turbo-benzin motoru 367ps güç ve 470nm tork üretir hale gelmişti. Elde edilen bu değerler sayesinde yeni motor, güç/hacim olarak Mercedes’in AMG 45 modellerinde kullandığı aynı hacimdeki ve benzer özelliklere sahip 381ps motorun hemen ardına yerleşmişti.

Polestar’da yaşanan bu köklü değişimin tam tarihi ise 1 Nisan 2016 tarihi olmuştu. Burada “Kesin bir tarih neden belirtildi, önemi nedir?” diye sorabilirsiniz. İşte tam da bu noktada Nürburgring Pisti’nde 1 -2 yıllık dönem içinde yapılan rekor denemeleri aklımıza gelebilir. Hatırlanacak olursa 2015 yılının sonunda Alfa Romeo’nun Giulia QV‘nin manuel şanzımana sahip versiyonu ile bir rekor denemesi olmuş ve 7:39’luk derecesi ile “En hızlı Sedan otomobil” unvanına sahip olduğu ifade edilmişti. Ardından 2017 yılı başında Porsche, yeni Panamera Turbo ile piste çıkmış ve 7:38 derecesini elde etmiş ve liderliğe yükselmişti. Bu durumdan rahatsız olan Alfa Romeo, 1 ay sonra Giulia QV’nin otomatik şanzımanlı versiyonunu piste çıkarmış ve rekoru tam 7 saniye geliştirerek 7:32 derecesini elde etmişti ve unvanını Porsche’den farklı bir şekilde geri almıştı. 

Diğer taraftan Volvo’nun dün resmi olarak yayınladığı bir video adeta rakiplerine laf atar niteliğe sahipti ve “Ben de rekor kırarım ama bunu kendim için yaparım” tarzında bir böbürlenmeye sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 
Öyle ki Volvo; 2016 yılı Nisan aylarında tanıttığı makyajlı ve yepyeni bir motora sahip olan S60 Polestar modelini Nürburgring pistinde denemiş ve 7:51 gibi bir zaman elde etmişti. Ancak burada rekorun zamanı konusunda önemli bir açık var ve Volvo bu rekoru Giulia QV’nin manuel şanzımanlı versiyonundan önce kırdığını iddia ediyor. Yani 7:39’luk dereceden daha önce de diyebiliriz. (Video aşağıda izlenebilir; analiz videodan sonra devam ediyor)
Yayınlanan videoda bu konuda net bir tarih yok ancak Volvo Polestar’ın videoyu yayınladığı Youtube kanalında şöyle bir konuşma gerçekleşmiş;
Görüleceği gibi yukarıda bizim de değindiğimiz rekorun zamanı konusuna birkaç kişi daha takılmış ve Alfa Romeo Giulia’nın 2. derecesi olan 7:39 derecesi hatırlatılmış. Ancak Volvo Polestar resmi hesabından cevap vererek Giulia’nın bu rekoru kendilerinden sonra kırdığını belirtmiş. Ancak bu cevaba karşılık en son bir karşı cevap daha verilmiş ve Alfa Romeo’nun 1. rekor olan 7:39’u Eylül 2015’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda açıkladığı hatırlatılmış ve halen cevap bekleniyor. Biz de bunu destekler bir cümleyi kendilerine ilettik. 
Diğer taraftan videonun başlarında tarih konusunda bir ipucu var gibi görünüyor ve 2016 WTCC yarışları sonrası ifadesi mevcut. Ancak bu da en iyi ihtimalle 2016 Nisan tarihini işaret ediyor. Üstelik işaret edilen Almanya ayağı da 2016 Mayıs ayında gerçekleşmiş. Kısacası Volvo bu konuda ser verip sır vermemekle insanların konuyu kurcalamasına neden oluyor ve kronoloji bize hiç mi hiç mantıklı gelmiyor. Bu soru ve cevapların sonunda ise büyük bir ihtimalle Giulia QV’nin ilk denemesinin resmi olmadığı gibi bir açıklama gelebilir. Bu nedenle kanaldaki yazışmaları büyük bir merakla takip ediyoruz. 
Görüleceği gibi ortada büyük bir soru işareti var ancak yine de Volvo’nun 2.0lt 4 silindirli motora sahip bir model ile 7:51 gibi bir zamanı elde etmiş olması oldukça başarılı. Rekorun kırıldığı ima edilen 2015 tarihi dikkate alınırsa daha önceki rekortmenler 7:55 zamanları ile 2011 yılında BMW F10 kasa M5 ve 2013 yılında Mercedes AMG E63S modelleriydi. Bu modellerde dev gibi V8 motorlar olduğu düşünülürse Volvo’nun bu derecesi her açıdan oldukça başarılı denilebilir. Ayrıca Giulia’nin 2.9lt hacminde V6, Porsche Panamera’nın da 4.0lt V8 silindir motora sahip olduğu unutulmamalı. 
Keşke bu tip bir denemeyi güç/hacim lideri C Segmenti Sedan kasaya sahip Mercedes AMG CLA45 modeli yapsaydı da biz de en azından 2.0lt motor ile yapılan bu denemeyi Volvo’nun rekoru ile karşılaştırabilseydik. Üstelik 2 araç tur süresi olarak geçtikleri bu araçlar gibi 500ps üstünde güce sahip değiller ve ancak 400ps’e yaklaşabiliyorlar. 
Kesin olan şu ki ortada bir karışıklık ve belirsizlik var ve “En hızlı Sedan” olmasa da en düşük motor hacmi ile elde edilen en iyi derece şu anda Volvo’ya ait ve böyle güzel ve resmi olarak tanıtılan bir video da dikkate alınırsa yalan söylememeleri gerekiyor. Bu arada 2.0lt motora sahip olup 7:55 derecesini bundan tam 7 yıl önce 2010 yılında elde eden ve S60 Polestar gibi 4×4 çekiş sistemine sahip Subaru Impreza WRX STi modelini de son olarak hatırlatmadan geçmeyelim ve selamımızı iletelim.

Facebook Comments