Yeni Honda Civic EuroNCAP sonuçları açıklandı

Honda’nın ülkemizde de üretilen ve oldukça sevilen C Segmenti modeli Civic’in EuroNcap testi sonuçları açıklandı. Civic ile beraber VW Arteon, Skoda Kodiaq, Seat Ibiza, Alfa Romeo Stelvio, Opel Insignia, Hyundai i30 sonuçları da açıklandı. Ayrıca geçtiğimiz aylarda testten düşük bir not ile ayrılan Ford Mustang’in bu sefer makyajlı versiyonu testin konuğuydu.

Diğer taraftan Honda Civic modeli için özel bir sayfa açtık çünkü bulunduğu sınıfta rakiplerinin büyük bir çoğunluğu 5 yıldız ile testten ayrılırken yeni Honda Civic 4 yıldızda kaldı ve açıkçası biraz da şaşırttı. Biz de bu doğrultuda modelin 4 yıldızlı notunu analiz etmeye karar verdik. 

Aynı marka ve model iki araç EuroNCAP’den nasıl 0 ve 5 yıldız alabiliyor?

Analize geçmeden önce modelin çarpışma testi videosuna bir göz atalım;

İlk olarak modelin genel sonuçlarını inceleyelim;
Genel sonuçlarda en fazla dikkatimizi çeken nokta, aracın güvenlik donanımlarının %88 ile oldukça yüksek bir orana sahip olması diyebiliriz. Hatırlanacak olursa birçok model düşük güvenlik donanımı nedeniyle 3 hatta 2 yıldıza kadar düşebiliyordu. Hatta Hindistan üretimi Dacia/Renault Duster’ın tek bir hava yastığı bile 3 yıldız birden fark etmesine neden olabiliyordu. Yani güvenlik donanımı olarak oldukça yüklü Civic’in 4 yıldızda kalmış olması biraz hayal kırıcı denilebilir. 
Aşağıdaki genel sonuçlardan Honda Civic’in sürücü ve ön yolcu korumasının %92 ile oldukça iyi olduğu görülebilir. Çocuk koruması ise %67 ile ve yaya koruması da %75 ile ortalama üstü denilebilir. İyi görünen bu oranlardan 4 yıldız almış olması ise 1 yıldız kaybının detaylarda olabileceğini gösteriyor. 
Yeni Honda Civic HB EuroNcap genel sonuçlar
Şimdi araçta bulunan kişilerin çarpışmadan nasıl etkilendiğine bir bakalım;
Önden deforme olabilen (Frontal Offset) bir bariyere çarpma testinde; her iki yolcunun baş ve baldırları çok iyi düzeyde korunuyor ancak sürücünün gövdesi iyi düzeyde kalıyor. Boyun bölgeleri ise en iyi şekilde korunuyor. Ön bacak bölgesi ise iyi şekilde korunabiliyor. 
Önden sabit bir bariyere çarpma (Frontal Full Width) testinde ise; Hem sürücü hem de yolcunun baş,boyun ve baldır bölgeleri çok iyi derecede korunurken, gövde bölgelerinde sorun çıkmaya başlıyor. Sürücünün gövdesi bir alt derece olan iyi derecede korunurken, öndeki yolcunun gövdesi ancak zayıf düzeyde korunabiliyor. Bu da önemli bir puan kaybı anlamına geliyor. 
Boyun bölgesinde oluşan hasarı ölçen, arkadan çarpmaların canlandırıldığı kamçı (Whiplash) testinde ise; önde oturan yolcular çok iyi düzeyde korunurken, arka koltukta oturan yolcular kötü bir şekilde hasar alıyor. Bu da özellikle arka koltuklarda yer alan başlıkların pek de işe yaramadığını gösteriyor. Bu da önemli puan kayıplarına neden oluyor. 
Yandan çarpışmalarda (Lateral Impact) ise; hem bir arabanın çarpması hem de direk veya ağaç benzeri bir cisme çarpma durumlarında Civic, öndeki yolcuları en iyi şekilde koruyabiliyor.

Yeni Honda Civic – Euroncap sürücü ve yolcu hasarı
Şimdi arkada oturan çocuklara geçelim;
Önden çarpışmalarda (Frontal Impact); Arka sağda oturan 10 yaşındaki çocuğun boynu kötü derecede hasar alırken gövdesi çok iyi derecede korunuyor. Solda oturan 6 yaşındaki çocuk için ise gövde koruması zayıf ve boyun koruması da orta not ile testten ayrılıyor.

Yandan (Lateral Impact) gerçekleşen çarpışmalarda, Sağda oturan 6 yaşındaki çocuk çok iyi bir şekilde korunurken, solda oturan 10 yaşındaki çocuğun kafa bölgesi en az şekilde korunuyor ve en kötü puan olan kırmızı renk ile test sonuçlanıyor.

Yeni Honda Civic EuroNcap çocuk yolcu hasarı
En son olarak testi yapılan Honda Civic HB 1.0lt ve manuel şanzımanlı aracın %88 olarak puanlanan güvenlik donanımlarına bir göz atalım;
Aşağıdaki tablodan da görüleceği gibi Honda Civic hava yastığı açısından sınıf standartlarında oldukça zengin bir model. Sürücü ve ön yolcu için; ön, yan ve yan göğüs hava yastıkları bulunuyorken, arka yolcular için yan hava yastıkları bulunuyor. Yani testi yapılan araçta 8 adet hava yastığı mevcut. Ayrıca %88 puanına ulaşmasını sağlayan ve aracın önündeki yaya veya benzeri bir şeyi tespit edip otomatik olarak fren yapan AEB yani Otonom Fren Sistemi de mevcut. Bunların yanına şerit takip sistemi ve hız asistanı gibi sistemler de yer alıyor. Diğer taraftan satışı yapılan araçların büyük bir çoğunluğunda bu sistemlerin olmadığını düşünüyoruz. Bu da yıldız sayısının 3’e düşmesini veya 4 yıldızın daha değersiz olmasına neden olabilir. (Sonuç kısmı tablonun altından devam ediyor)
SONUÇ

Honda Civic, tüm dünyada beğenilen ve C Segmentinde oldukça iyi satış adetlerine sahip olan bir araç olmasıyla öne çıkıyor. Modelin aldığı 4 yıldız kötü değil ancak böyle bir modelden eminiz ki birçok kişi 5 yıldız bekliyordu. Üstelik araç güvenlik donanımı açısından da oldukça yüklü olmasıyla dikkat çekiyor. Bize göre 5 yıldız alamamasının en büyük nedeni, aldığı kırmızı ve kahverengi notların gereğinden fazla olması. Bunun da en büyük nedeni de arka başlıklar ve çocuk korumasında olan sorunlar. Bunlar çözülebilirse 5 yıldızı oldukça yüksek bir şekilde elde edebilecek gibi görünüyor.