Arka koltuktaki mermi; Kemersiz yolcu

Otomobillerde emniyet kemeri takma bilinci ülkemizde maalesef hala oldukça geride ve birçok kişinin emniyet kemerini, insanı rahatsız etmek için yapılmış bir aparattan daha fazla görmediğini bile söyleyebiliriz. Öyle ki, kemer uyarısını susturmak için kemer kısmına kemersiz emniyet kemeri tokası takanı mı ararsınız yoksa kemeri arkadan bağlayanını mı ararsınız gerçekten de bilemiyoruz. 

Tabii bu anlattıklarımız ön yolcular için geçerli ve arka yolcuların emniyet kemeri algısı çok daha farklı. Aracın arkasında oturup ve önümüze 2 adet koltuk almakla kendimizi güvende sanırken, aslında durum olduğundan çok daha farklı diyebiliriz. Bir kaza anında aracın arkasında oturan kemersiz yolcu, vücudunun herhangi bir bölümünü bir yerlere çarparak yaralanma riski yaşarken, kaza anında bir yerlere tutunarak kendini koruyabileceğini düşünse de aslında oldukça korunaksızdır. 

Diğer taraftan madalyonun bir de öteki yüzü vardır. Kendisini korumak için emniyet kemeri dışında gerçek bir koruması olmayan arka yolcu, araçta yer alan kemerini takmış veya takmamış diğer yolcular ve sürücü için de büyük tehlike arz etmektedir. Öyle ki bir kaza anında kendi vücut kütlesi hızlı bir şekilde hareket ederek en başta sürücü olmak üzere araçtaki diğer kişilerin zarar görmesine neden olabilir. 
Birçok kişinin dikkatini çekmiştir. EuroNcap ve IIHS gibi kurumların yaptığı çarpışma testlerinde, araçta bulunan herkesin emniyet kemerleri takılıdır. Bu da çarpışma sırasında araç içinde serseri bir mayın gibi hareket etmelerini engeller. Ancak şunu da belirtmekte fayda görüyoruz ki; özellikle arka yolcuların emniyet kemerinin takılı olması ön yolculardan bile önemlidir. Bu durumu aşağıdaki videoyu izleyerek rahatlıkla anlayabiliriz.
Yukarıda izlediğiniz çarpışma testinde uygulama hızı yaklaşık 56km/saat ve kemeri takılı olmayan arka yolcu, sürücüyü bu hızla direksiyon ve koltuk arasında sıkıştırıyor. Bunun sonucu olarak da emniyet kemeri takılı olan ve direksiyonda yer alan hava yastığı da açılan sürücü ciddi şekilde hasar alıyor. Kısacası sürücü gerekli tüm önlemeleri almasına rağmen arka yolcunun kemeri takılı olmadığı için ya ciddi şekilde yasa alacak ya da hayatını kaybedecek. Ayrıca böyle şiddetli bir çarpmanın etkisi ile arka yolcunun hasar alacağı da oldukça ortada. 

Sonuç olarak ne kadar güvenli ve sağlam araçlara binersek binelim, araçta almadığımız önlemler kadar güvende olabiliyoruz. Özellikle arka yolcuların kemersiz olması sadece kendilerine değil, bir kaza durumunda adeta serseri bir mayın haline gelmeleri sonucunda ön yolcuları da etkiliyor. Bu nedenle siz siz olun, hem kendi güvenliğiniz, hem de arka yolcuların güvenliği için mutlaka arkada da emniyet kemerlerini kullanın ve kullandırtın. 

Facebook Comments