Cupra artık Seat’ın sportif alt markası oldu

Günümüzde birçok farklı otomobil markası artık alt markalarını yaratmaya başladı ve bunların en sonuncusu da hatırlanacak olursa Citroen’n premium olarak lanse ettiği DS markası olmuştu. Ayrıca geçmişe dönüp bakıldığı zaman en eskilerden birkaç tanesi de Toyota’nın Lexus, Nissan’ın Infiniti ve Honda’nın da Acura markaları sayılabilir. Ayrıca Mercedes’in bir Maybach faciası var ve alt marka yerine Rolls-Royce ve Bentley gibi markalara rakip olarak doğrudan bir marka olarak çıkarılmasına rağmen istenilen satış adetlerini sağlayamadı ve artık çok daha düşük bir fiyata Mercedes’in bir nevi alt markası olarak satın alınabiliyor. 

Diğer taraftan VW bünyesinde yer alan İspanyol Seat markası da bu yönde bir karar aldı ve alt markanın ne olacağını logosu da dahil olmak üzere resmi olarak açıkladı. Aslında Seat markası ile özdeşleşen Cupra markası, kulağa oldukça güçlü gelen söylenişi ve serilerinin en güçlü araçları olmasıyla olukça fazla dikkat çekmişti. Cup Racing kelimelerinin de bir nevi kısaltması olan Cupra bu nedenle güzel seçilmiş bir ad olarak Seat’ın altında başarılı bir şekilde bu günlere kadar geldi. İşte bu nedenle Seat yetkilileri, Cupra markasının Seat’ın bir sportif alt markası olarak adlandırılması zamanının geldiğini düşünerek Cupra ve Seat’ı ayırdılar.
Her ne kadar Cupra serisinde satılacak araçlar Seat’ın ürün gamında yer alacak olan Ibiza, Leon, Ateca ve ilerleyen dönemlerdeki diğer modeller olsa da, Seat Sport Engineering Team olarak adlandırılan ve Touring yarışlarından tanıdığımız oluşumun, Cupra markası altındaki modellere bizzat el atacağı belirtiliyor. İşte tam da bu noktada, Cupra markası ile beraber, VW motor ve şanzımanları kullanılmasına rağmen, daha farklı teknik verilere sahip araçların ortaya çıkabileceği de sürpriz olmayacaktır diye düşünüyoruz. Cupra altındaki modelleri ise nasıl adlandırılacağı tam olarak belirtilmese de Cupra Ibiza R, Cupra Leon R gibi adların tercih edilebileceği ik başta akla gelebilir. 
Açıklanan Cupra logosu ise oldukça değişik bir yapıya sahip ve otomotiv dünyasında pek de rastlanır bir görünüme sahip değil. Ancak ülkemizde de görmeye alıştığımız bazı otomobil grupları ve ateşli HB (Hot-Hatch) kulüpleri bu tip merak uyandırıcı ve gizemli logoları sıklıkla tercih ediyorlar. Dünya çapında da tercih edilen bu tip logolardan anlaşıldığı kadarıyla Cupra’da faydalanmak istemiş ve kendisi için bir tane tasarlatmış gibi görünüyor. Umarız yakın zaman içinde logonun ne ifade ettiğini ve nereden esinlenildiği açıklanır. 

Facebook Comments