Yabancı plakalı araçlara ceza uygulaması nasıl yapılıyor?

Ülkemiz özellikle yaz aylarında yabancı plakalı araçlarla dolup taşıyor ve neredeyse tamamını gurbetçi vatandaşlarımızın sahip olduğu bu araçlarla ilgili aklımıza çeşitli sorular geliyor olabilir. Hız sınırlarını aşmaları durumunda nasıl ceza kesiliyor, OGS ve HGS’li gişelerden geçme durumu ve benzerleri aklımızı hep meşgul etmiştir diyebiliriz. Ayrıca ortada bir karmaşanın da olduğu oldukça ortada ve bu doğrultuda Trafik Polisi bir takipçimiz, bizimle iletişime geçerek çeşitli bilgiler verdi ve çözüm yolları önerdi. Biz de bu doğrultuda bir konu içerisinde bu bilgileri toparlamak istedik.


%10 hız toleransı pratikte nasıl uygulanıyor?

Her şeyden önce şunu belirtelim ülkemize giren yabancı plakalı araçlar, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki her türlü trafik kuralına uymak zorundalar. Ancak burada en büyük problem; yabancı plakaya sahip olan araçların ülkemizde ve gümrüklerde herhangi bir tescil ve sistem bilgisi bulunmadığı için yazılan cezaların boşa düşmesi ve yabancı plakalı araçların plakasına cezai işlem yapılamaması olarak gösterilebilir. Ayrıca bu işlem yapılamama durumuna HGS, OGS ve yaygın bir şekilde uygulanmaya başlanan hız koridorları da dahil. Kısacası T.C. Trafik Polisi, kurallara uymayan yabancı plakalı araca cezayı yazıyor ama bunun hesabı plaka kaydı olmadığı için Türkiye’den çıkışta  hiçbir şekilde sorulamıyor. 
Diğer taraftan bu bahsettiklerimiz aracın durdurulmadığı ve TEDES gibi sistemlerin tespit ettiği kural dışı davranışlar ve geçişler için geçerli. Trafik Polisi’nin mobil radar ile tespit yaptığı veya görevi sırasında denk geldiği kural ihlallerinde yabancı plakalı aracı durdura yetkisi var ve durdurduğu zaman da sürücünün kimliğini gösterme zorunluluğu bulunuyor. İşte tam da bu noktada sürücünün uyruğu büyük önem arz ediyor. Aracın plakasının ait olduğu ülkenin ehliyeti ile kurtulmak mümkün değil çünkü Trafik Polisleri pasaport isteme hakkına da sahipler. Yani bu kişi yabancı olsun veya T.C. vatandaşı bir gurbetçi olsun, öyle veya böyle Türkiye’ye giriş çıkış yapılan pasaportunu göstermek zorunda diyebiliriz.

Hız Koridoru; Tuzak mı? Kamu yararı mı?


Burada pasaport konusunun önemi ise şu; Örneğin hem T.C. vatandaşı olup hem de Almanya vatandaşı olan bir sürücüyü ele alalım. Bu kişi yaptığı bir trafik kuralı ihlali nedeniyle Trafik Polisi’ne yakalanırsa kendini kurtarmaya çalışarak Alman pasaportunu veya sürücü belgesini göstermeye çalışabilir. T.C. Pasaportu istendiğinde ise, üzerimde yok derse kimlik tespitine karakola gönderilebilir. Ayrıca sistemden Alman pasaportunda yer alan ad, soyad, baba adı ve doğum tarihinden T.C. kimlik numarası tespit edilebiliyor. Bu tespit A.B. sürücü belgesinde biraz daha zor ancak üstüne düşüldükten sonra T.C. kimlik numarasını elde etmek de pek ala mümkün. Kısacası sürücü T.C. vatandaşı ise ve yaptığı trafik ihlali nedeniyle Trafik Polisi’ne yakalandıysa, ceza bir şekilde o kişinin T.C. kimlik numarasına işleniyor. Burada bir diğer önemli konu ise; yabancı plakalı aracı sahibi kullanmıyorsa, mutlaka içinde yer alması gerekiyor. Kullanan kişi çocuğu, ebeveyni veya eşi bile olsa, sahibi içinde yer almıyorsa araç gümrüğe çekilebiliyor.

Peki bir çok açık noktası bulunan bu konu hakkında ne yapmak gerekiyor?
İşte tam da bu noktada bir Trafik Polisi memurunun önerisi dikkat çekici. Her ne kadar yaz aylarında gümrük kapılarında oluşan kilometrelerce uzunluktaki araç kuyrukları düşünüldüğünde oldukça zor olsa da yine de önemli ve dikkate alınmalı diye düşünüyoruz.


Gürcistan’dan yasal bir şekilde araba getirmek mümkün mü?

Bu doğrultuda; T.C. sınırları içerisine giren her araca geçici bir plaka verilmesi öneriliyor ve anladığımız kadarıyla da bu plaka sayesinde aracın ülkemiz sınırlarından çıkarken kontrol edilmesi sağlanabilir. Bu da hem yabancı plakalı araçların trafikte daha dikkatli ve kurallara uygun sürüş gerçekleştirmesini, hem de köprü, otoyol, tünel ve benzeri paralı geçişlerin ülke bütçesinden kaçmamasını sağlayabilir. Ayrıca bu tip kaçakların aynen elektrik faturalarında olduğu gibi “Kayıp-Kaçak” bedeli olarak vatandaşın cebine yansıdığını da düşünmek çok da zor olmasa gerek.

Örneğin geçiş ücretleri oldukça tuzlu olan Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Osmangazi Köprüsü gibi araç başına geçişin dikkate alındığı ve bu doğrultuda yükleniciye (müteahhit) ödeme yapılan projelerde, yabancı plakalı araç geçişleri nasıl hesaplanıyor, devletin ve T.C. vatandaşlarının sırtına nasıl bir yük getiriyor gerçekten de çok merak ediyoruz.

Dünyada hangi ülke otoyolda ne kadar hız limiti uyguluyor?